پیش‌بینی واردات حدود ۱۵۰ هزار تن گوشت به کشور

پیش‌بینی واردات حدود ۱۵۰ هزار تن گوشت به کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سرانه مصرف پروتئین حیوانی هر ایرانی ۳۶ گرم است، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری حدود ۱۵۰ هزار تن گوشت قرمز وارد کشور شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سرانه مصرف پروتئین حیوانی هر ایرانی ۳۶ گرم است، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال جاری حدود ۱۵۰ هزار تن گوشت قرمز وارد کشور شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرتضی رضایی در جریان بازدید از مراکز اصلاح نژاد دام‌های کوچک اظهار داشت: میزان تولید شیر در کشور براساس آمار فائو در سال ۵۷، دو میلیون و ۶۲۰ هزار تن بوده که این عدد در سال ۹۷ به بیش از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده و به عبارتی ۴.۱ برابر شده است. همچنین تولید گوشت مرغ از ۱۶۰هزار تن در سال ۵۷ به حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

وی با بیان اینکه تولید گوشت قرمز نیز از ۳۹۷ هزار تن در سال ۵۷ به ۸۶۰ هزار تن در حال حاضر رسیده است، تصریح کرد: تولید تخم‌مرغ نیز از ۱۶۰ هزار تن به ۹۰۰ هزار تن رسیده و افزایش ۵.۶ برابری داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید عسل از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال ۵۷ به ۸۷ هزار تن در سال ۹۷ رسیده است، گفت: در این زمینه با رشد ۱۳.۳ برابری مواجه بوده‌ایم.

رضایی اضافه کرد: در حال حاضر سرانه مصرف شیر در کشور ۱۱۵ کیلوگرم، گوشت قرمز ۱۲ کیلوگرم، مرغ ۲۹ کیلوگرم، عسل ۱ کیلوگرم و تخم‌مرغ ۱۱ کیلوگرم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در سال جاری حدود ۱۵۰ هزار تن واردات گوشت قرمز به کشور داشته باشیم، افزود: سرانه مصرف روزانه پروتئین حیوانی برای هر ایرانی با احتساب محصولات شیلاتی و گوشت وارداتی ۳۶ گرم و بدون در نظر گرفتن محصولات شیلاتی، ۲۹.۵ گرم است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در سال ۹۷ مجموعا ۵۳ واحد پرورش دام سبک با ظرفیت ۳۳۰ هزار راس است، یادآور شد: امسال ۶۰ واحد جدید برای دام سنگین با ظرفیت ۱۱۰ هزار راس در کشور ایجاد شده است.

رضایی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ تعداد دام‌هایی که تحت پوشش مدیریت اصلاح نژادی قرار گرفته‌اند، ۵۰ هزار راس بوده است، تصریح کرد: این رقم در سال ۱۴۰۰ به حدود ۳۴۰ هزار راس افزایش می‌یابد که به این ترتیب ۴۶۰ هزار تن شیر و ۲۰ هزار تن گوشت قرمز با منشا بز به تولیدات کشور افزوده می‌شود.

وی افزود: همچنین در سال ۹۷، ۶۰ هزار راس گوسفند تحت پوشش اصلاح نژادی قرار گرفته است که این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۸۰۰ هزار راس می‌رسد و در نتیجه ۸۰۰ هزار تن گوشت و ۲۵۰ هزار تن شیر با منشا گوسفند در کشور تولید می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به پرورش نژادهای گاو دو منظوره در کشور، اظهار داشت: گوساله‌های پرواری نژادهای دو منظوره، سرعت رشد بیشتری از نژاد هلشتاین که نژاد غالب کشور است، دارد که این باعث افزایش بهره‌وری می‌شود.

وی جمعیت نژاد گاو دو منظوره آمیخته با نژاد بومی را ۲۸۰ هزار راس عنوان کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود این رقم تا ۱۴۰۰ به بیش از یک میلیون راس برسد و در نتیجه از این محل ۵۵۰ هزار تن شیر و ۳۰ هزار تن گوشت تولید خواهد شد و همچنین جمعیت نژاد خالص گاوهای دو منظوره در حال حاضر ۷ هزار راس است که پیش بینی می شود تا افق ۱۴۰۰ به حدود ۳۰ هزار راس برسد.

رضایی با اشاره به تولیدات گوشت و شیر شتر نیز، خاطرنشان کرد: درسال ۹۷، ۱۲ هزار تن گوشت و ۱۸ هزار تن شیر شتر در کشور تولید شده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند