پیش‌بینی وضعیت تولید پسته در سال 98

پیش‌بینی وضعیت تولید پسته در سال 98

عضو هیات‌مدیره اتحادیه صادر‌کنندگان خشکبار درباره وضعیت تولید پسته در سال‌ جاری گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۲۲۰ هزار تن پسته تولید شود.

عضو هیات‌مدیره اتحادیه صادر‌کنندگان خشکبار درباره وضعیت تولید پسته در سال‌ جاری گفت: پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۲۲۰ هزار تن پسته تولید شود و بر این اساس لازم است برای صادرات این میزان تولید دنبال بازار باشیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، اسدالله عسکراولادی، در نشست هم‌اندیشی فعالان پسته کشور درخصوص چالش‌های بازار ایران در سال‌ جاری در مشهد، افزود: هم‌اینک کشورهای آمریکا و ترکیه هم به‌عنوان رقبای پسته ایران وارد بازار جهانی شده‌اند.

وی ادامه داد: مسوولان با صادرکنندگان مشورت نمی‌کنند مثلا طی مدت دو ماه بانک مرکزی ۲۰ بخشنامه درخصوص صادرات ابلاغ کرده است که دلیل آن هم مشخص نیست. با این همه اتحادیه صادر‌کنندگان خشکبار طی هفته کنونی جلساتی با مسئولان برگزار کرد تا مشکلات صادرات پسته حل شود و به نتایج خوبی هم رسیدیم.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در این‌باره گفت: اگر تولید جذاب‌تر از ورود در عرصه کالاهای غیرمولد و واسطه‌گری نباشد رونق تولید میسر نمی‌شود، بنابراین باید سیاست‌ها را اصلاح کرد.

شافعی افزود: قبل از اینکه آمریکا و هم‌پیمانانش در ایجاد مشکلات کشور اثر گذار باشند خود ما جلوتر حرکت کردیم و مشکل‌آفرین شدیم مثلا تعجیل برای اتخاذ تصمیم‌های غیرکارشناسی در بروز مشکلات اخیر اثرگذار بوده است.

وی ادامه داد: برخی مسئولان به پیشنهادهای فعالان اقتصادی با دیده تردید نگاه می‌کنند و فکر می‌کنند فعالان اقتصادی فقط به فکر خود هستند درحالی‌که فعالان عرصه اقتصاد بارها میهن‌دوستی خود را نشان داده‌اند.

 

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند