پیش‌فروش سه ماهه سکه بسته شد

پیش‌فروش سه ماهه سکه بسته شد

بعد از توقف پیش‌فروش سکه در سررسید یک ماهه بانک مرکزی از امروز پیش‌فروش در سررسید سه ماهه را نیز متوقف کرد.

در اواخر هفته گذشته بانک ملی به عنوان کانال اجرای طرح پیش‌فروش سکه از ثبت نام موعد یک ماهه خودداری و دلیل آن را دستور بانک مرکزی اعلام کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، هر چند که در همان زمان اخباری در رابطه با توقف پیش‌فروش سررسید سه ماهه نیز وجود داشت اما عملی نشد تا اینکه امروز (یکشنبه) شعب بانک ملی با دستور بانک مرکزی ثبت نام برای پیش‌فروش سکه در موعد سه ماهه را نیز متوقف کردند.

اخیرا رحیمی – مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی- دلیل توقف پیش‌فروش در برخی سررسیدها را برنامه‌ریزی برای تولید سکه‌های پیش‌فروش شده دانست و اعلام کرد که با توجه به اهمیت تعهداتی که برای تولید سکه‌های پیش‌فروش وجود دارند باید در تولید و توزیع آن کیفیت سکه‌های تولیدی و اعتماد مردم به سکه بانک مرکزی مورد توجه قرار گرفته از این رو با توجه به محدودیت‌هایی که در خط تولید سکه‌های طلا در ضرابخانه وجود دارد، سررسیدهایی که ظرفیت آنها پر می‌شود، متوقف خواهد شد.

بر این اساس تا امروز همزمان با دوم اردیبهشت ماه پیش‌فروش سکه در سر رسید یک ماهه و سه ماهه متوقف بوده و سایر سر رسیدها برقرار است.

نرخ‌ها در سر رسیدها از این قرار است که سکه تحویل یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، نه ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان.

پیش‌فروش سکه طرحی است که بانک مرکزی از بهمن ماه سال گذشته در قالب بسته سیاستی خود برای کنترل بازار ارز و هدایت نقدینگی به سمت شبکه بانکی به اجرا درآورد.

در ابتدای امر فروش قطعی نبود و در دو سررسید شش ماهه و یک ساله برگزار شد که در زمان خرید یک میلیون دریافت و مابقی در هنگام تحویل براساس نرخ روز تسویه می‌شد.

سود خریدار از محل تخفیف چهار درصدی به سر رسید شش ماهه و ۹ درصدی در یکساله پرداخت می‌شد که با استقبالی همراه نبود.

در کمتر از سه هفته شرایط تغییر کرد و فروش قطعی شد با سر رسید شش ماهه با نرخ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و یکساله با یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان. این نرخ‌ها در ادامه تغییر و سر رسیدهای جدید بعد از یکسان سازی نرخ ارز ( ۲۰ فروردین) اضافه شد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند