کد خبر: 200963

پیش‌فروش سکه برای سرمایه‌گذاران جذاب نیست

کارشناس بازار آتی سکه معتقد است: طرح پیش‌فروش سکه بانک مرکزی تنها برای مصرف‌کنندگان واقعی سکه جذابیت دارد و به نظر می‌رسد انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذار با هدف شناسایی بازدهی نداشته باشد.

شرایط حراج سکه
سرویس بازار -

کارشناس بازار آتی سکه طلا، با اشاره به آغاز طرح پیش‌فروش سکه طلا از فردا سه شنبه ۱۷ بهمن ۹۶، پیرامون تاثیر این طرح بر بازار آتی سکه بورس کالا گفت: طرح پیش فروش سکه بانک مرکزی تنها برای مصرف‌کنندگان واقعی سکه جذابیت خواهد داشت و انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذار با هدف شناسایی بازدهی ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بابک پناهی افزود: در نتیجه بازار آتی سکه بورس کالا نیز به این طرح واکنشی نداشته و رفتار طبیعی خود را ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به اظهارات مدیر نشر ریالی بانک مرکزی، افزود: طرح پیش‌فروش سکه به گونه‌ای است که در زمان ثبت‌نام به ازای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی، یک میلیون تومان علی‌الحساب دریافت می‌شود و در هنگام تحویل براساس قیمت روز، برای سررسیدهای ۶ ماهه با تخفیف ۴ درصد و برای دوره یک ساله با تخفیف ۹ درصد تحویل داده خواهد شد.

این فعال بازار آتی سکه طلا یادآور شد: در این طرح، خریدار در حالی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است که درحال حاضر با احتساب نرخ مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی، قیمت سکه تمام بهار آزادی در بازار طلا در محدوده ارزش ذاتی آن قرار دارد، در نتیجه با شرایط فعلی و نرخ تخفیف در نظر گرفته شده به نظر می‌رسد، خرید سکه از بازار آزاد طلا جذابیت بیشتری برای خریداران خواهد داشت.

به باور وی طرح پیش‌فروش سکه به اعتقاد برخی آگاهان با ابهام در روز سررسید مواجه بوده و از طرفی تخمین قیمت برای خریدار از این بابت که چه مقدار باید مابه‌التفاوت قیمت روز سکه را به بانک پرداخت کند، وجود ندارد.

وی گفت: در واقع تعداد سکه‌ای که خریدار در زمان کنونی توان خرید آن را دارد، ممکن است در روز سررسید با افزایش قیمت سکه نقدی این قدرت خرید را نداشته باشد، زیرا قیمت سکه نقدی در تاریخ سررسید قابل پیش‌بینی نیست.

پناهی با اشاره به معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خریدار در پیش‌فروش فعلی سکه عنوان کرد: این در حالی است که مالیات بر ارزش افزوده در نرخ سکه نقدی محاسبه شده و در واقع چون ملاک تسویه با بانک در سررسیدها قیمت نقدی سکه است، خریدار مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را در دل قیمت سکه نقدی پرداخت کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به پرداخت سود ۱۵ درصدی سود بانکی، امکان تخفیف ۹ درصدی یکساله برای خریداران در پیش‌فروش سکه جذابیتی ندارد. بر این اساس موفقیت بانک مرکزی در این طرح به دلیل عدم تخمین بهای تمام شده سکه ممکن است، مورد استقبال قرار نگیرد.

پناهی تنها مزیت طرح پیش‌فروش سکه بانک مرکزی را افزایش حجم عرضه سکه در سررسیدها دانست و گفت: قدر مسلم اصلی‌ترین متغیرهای اثرگذار در پیش‌فروش کنونی سکه نرخ تخفیف سکه در زمان تحویل با قیمت بازار بوده که با توجه به شرایط پیش‌فروش اعلام شده و عدم امکان تخمین بهای تمام شده نهایی خرید، امکان فرصت آربیتراژ بین بازار آتی سکه و خرید سکه در پیش‌فروش وجود ندارد.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.34)
1325.9
4.5
مثقال طلا (%0)
625100
سکه امامی (%0)
1486250
دلار (%0)
4563
یورو (%0)
5719
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.