پیش‌پرداخت خرید هواپیماها را دادیم، هواپیما را نمی‌دهند

پیش‌پرداخت خرید هواپیماها را دادیم، هواپیما را نمی‌دهند

خانه ملت به نقل از رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس، از تحت فشار قراردادن فرانسه برای لغو قرارداد تحویل ایرباس خبر داد.

سیداحسن علوی ، با اشاره به وضعیت هواپیماهای خریداری شده از بوئینگ و ایرباس پس از خروج آمریکا از برجام، گفت: متاسفانه عدم اخذ ضمانت‌های اجرایی در حین عقد قرارداد با این دو شرکت اکنون سرنوشت هواپیماهای خریداری شدن را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس کمیته حمل‌ونقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه قرارداد ما با ایرباس 19 میلیارد دلار و با بوئینگ نیز 16.6 میلیارد دلار بوده است، افزود: بر اساس اقدامات اخیر دولت آمریکا دستور معلق شدن تحویل بوئینگ مطرح شده است.

نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه تحت فشار قراردادن فرانسه برای لغو قرارداد تحویل ایرباس به ایران متحمل است، تصریح کرد: باید منتظر اعلام موضع اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام باشیم اما پیش‌بینی‌ها حاکی از پایبندی طرف‌ها به برجام است.

بخش خصوصی طرف قرارداد با بوئینگ و ایرباس بوده است

وی با بیان اینکه در خصوص معامله با این دو شرکت بخش خصوصی در ایران طرف قرارداد بوده است،گفت: از 100 فروند هواپیمای خریداری شده از ایرباس تاکنون 11 فروند آن به کشور رسیده و مابقی آن‌ها نیز طبق قرارداد طی 10 سال باید تحویل ایران شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه فرانسه خواهان ادامه روابط اقتصادی با ایران است، افزود: اما اگر پای منافع فرانسه با تحریم آمریکا باز شود قراردادها با ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

علوی با بیان اینکه در حال حاضر به تعویق افتادن قرارداد با ایرباس محتمل است، تصریح کرد: رایزنی برای قراردادهای انجام شده جهت خرید هواپیما باید از سوی بخش خصوصی ادامه داشته باشد تا با ضمانت‌های اجرایی قراردادها به مرحله اجرا نزدیک شود.

وی با تاکید بر اینکه پیش‌پرداختی برای خرید هواپیماها واریز شده است، گفت: ادامه رایزنی‌ها برای هواپیماهای خریداری شده تا حدودی مشمول زمان خواهد شد اما طبق اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا خرید هواپیما هم از موارد ذکر شده در تحریم‌ها خواهد بود.

علوی افزود: اکنون باید منتظر اعلام موضع صریح کشورهای دیگر طرف قرارداد برجام باشیم تا در خصوص آینده هواپیماهای خریداری شده اظهارنظر کنیم.

رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: متقاعد شدن دوباره آمریکا برای پیوستن به برجام بعید بوده از این رو قرارداد با بوئینگ در برهه فعلی به سرانجام نمی‌رسد.

 

منبع:خانه ملت

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند