اقتصاد امروز به روایت تجارت‌نیوز:

گرانی دلار و ارزانی طلا / شاخص بورس همچنان در حال رشد / ۶ پیش‌بینی از آینده بازارها

گرانی دلار و ارزانی طلا / شاخص بورس همچنان در حال رشد / ۶ پیش‌بینی از آینده بازارها
در روزی که قیمت دلار افزایش یافت و شاخص بورس هم یک روند صعودی را پشت سر گذاشت، قیمت طلا ارزان شد. در عین حال پیش‌بینی‌ها از آینده بازارها چه روندی را نشان می‌دهند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار امروز تا ساعت ۱۶ با چهار تومان افزایش ۱۱ هزار و ۴۴۷ تومان اعلام شده است.

اما در بازار طلا روند کاملا برعکس بوده است. قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد امروز شنبه ۱۳ مهر تا ساعت ۱۶ با ۴۰۰ تومان کاهش به ۴۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

قیمت سکه امامی هم در بازار آزاد امروز شنبه ۱۳ مهر تا ساعت ۱۶ با ۱۲ هزار تومان کاهش به قیمت چهار میلیون و شش هزار تومان رسید.

در این شرایط بازار سهام چه وضعیتی داشت؟ شاخص بورس در ابتدای جریان معاملات امروز توانست در سطح ۳۳۰ هزار واحد نیز ظاهر شود، اما رفته رفته برخلاف شروع پر قدرت، شاهد عقب نشینی خریداران و متعادل شدن اکثریت نمادهای دارای صف خرید بود. در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد ۰٫۳۷ درصدی همراه شد.

شاخص بورس امروز افزایش یافت.

نظرسنجی این هفته تجارت‌نیوز از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه هم نشان می‎دهد که کارشناسان بازار، سومین هفته پاییز را مثبت و متعادل پیش‌بینی می‌کنند. همچنین این تحلیل‌گران، صنایع خودرو و بانک را در زمره گروه‌های پیشتاز این هفته عنوان می‌کنند.

از پیش‌بینی‌های دیگر امروز مربوط به پیش‌بینی تحلیلگران کیتکو از بازار طلا است. بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو که در چهارم اکتبر انجام شده، اکثریت تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت به روند صعودی بازار طلا در هفته پیش رو خوش‌بین هستند.

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران هم وضعیت بازار طلا را در هفته پیش‌رو اینگونه پیش‌بینی کرد: با توجه به این افزایش قیمت اونس جهانی و نوساناتی که روی قیمت ارز داشته، این هفته قیمت طلا، سکه و ارز از یک ثبات نسبی برخوردار است و نوسانات به حداقل می‌رسد.

در گزارشی دیگر با عنوان افزایش قیمت دلار چقدر محتمل است؟ اشاره شده که نوسان پیاپی قیمت دلار در بالای سطح مهم هفته‌های اخیر این سیگنال را برای افزایشی‌های بازار ارز داشت که ممکن است این روند در هفته جاری نیز ادامه پیدا کند.

اما در بازار خودرو، ارزانی قیمت خودرو چقدر ادامه‌ دارد؟ در گزارش تجارت‌نیوز نوشته شده: با وجود آنکه قیمت خودرو در بازار روندی نزولی به خود گرفته اما با توجه به کاهش تولید خودرو در کشور و تداوم ممنوعیت واردات آن به نظر می‌رسد روند نزولی فعلی به سختی بتواند تداوم داشته باشد. شاید تنها همکاری‌های جدید خودرویی ایران با دیگر کشورها بارقه امیدی برای تداوم ارزانی خودرو باشد.

تجارت‌نیوز در گزارش از وضعیت بازارها در هفته جاری نیز اشاره کرده است: با توجه به سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی چند روز اخیر به نظر می‌رسد بازار سهام همچنان بهترین چشم‌انداز را چه از نظر تقاضا و چه از نظر حمایت‌های مسوولان دارد و بازار ارز با توجه به اینکه کمتر شاهد اظهارات حمایتی مسوولان و در آستانه افزایش ناچیز و مقطعی تقاضا قرار دارد احتمال نوسان را در قیمت‌های خود می‌بیند و بازار طلا هم از همین ناحیه نوسان محدود را پیش‌روی خود محتمل می‌داند.

همچنین از مهمترین اخبار امروز پاسخ بانک ملت به شایعه دریافت غرامت نجومی از خزانه‌داری انگلستان، طرح مشکلات مشترکان تلفن همراه ، معرفی اعضای جدید هیات مدیره بانک انصار، اظهارات وزیر صمت مبنی بر اینکه مردم خودروی باکیفیت می‌خواهند بوده است.

علاوه بر این، امروز در گزارشی به این موضوع پرداخته شده است که آیا فقط ایرانی‌ها با خرید ملک اقدام به اخذ تابعیت می‌کنند؟ اگرچه نوسانات اقتصادی، تحریم‌ها و محدودیت‌های اخذ ویزا از دلایل افزایش انگیزه برای اخذ اقامت یا شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری است، اما آمار و ارقام نشان می‌دهد، این تمایل تنها مختص به اتباع کشورهای در حال توسعه همچون ایران نیست و این روند یکی از ویژگی‌های حرکت به سمت جهانی شدن است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند