تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی ارز ، طلا و بورس پس از اتفاقات پی‌درپی اخیر / ترس دلار و سهام در چشم‌انداز هفتگی

پیش‌بینی ارز ، طلا و بورس پس از اتفاقات پی‌درپی اخیر / ترس دلار و سهام در چشم‌انداز هفتگی

در هفته گذشته همانطور که از پیش‌نشانگرها قابل پیش‌بینی بود روند طلا و ارز صعودی نشد و حتی شدت نزولی بودن دلار به حدی رسید که بورس را هم متاثر کرد. با این حال در هفته پیش‌رو با توجه به اخبار مختلف سیاسی که نشان از افزایش نااطمینانی‌ها دارد به نظر می‌رسد باید منتظر نوساناتی در هر سه بازار بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش از شروع هفته اخیر، بازارها در آخرین کارنامه هفتگی خود چنین وضعیتی را ثبت کرده بودند؛ شاخص بورس مثبت ۰٫۲۷ درصد، طلای ۱۸ عیار منفی ۱٫۶ درصد، سکه امامی منفی ۱٫۷ درصد و دلار صفر درصد.

با چنین وضعیتی تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود که در هفته جاری روند بازار طلا و ارز تغییر قابل توجهی نکند و در بازار سهام نیز با توجه به عرضه اولیه نوری روند مثبت باقی بماند.

در هفته اخیر هرچند در بازار ارز و طلا روند منفی تداوم یافت اما در بازار سهام شاخص منفی ۱٫۱ بازدهی را ثبت کرد. با این حال، با وجود اینکه بورس در هفته اخیر منفی بود اما با وجود این، بهترین عملکرد بین بازارها را داشت.

بازار سرمایه بهترین عملکرد را بین بازارها در هفته اخیر داشت.

در شرایطی که آخرین کارنامه هفتگی بورس حاکی از بازدهی منفی ۱٫۱ درصد، طلا منفی ۸٫۶ درصد، دلار منفی ۹٫۸ درصد و سکه منفی ۱۱٫۴ درصد است در هفته جاری پیش‌بینی می‌شود بازارها چه روندی را طی کنند؟

سیگنال‌های سیاسی به بازارها

در روزهای اخیر اخبار مختلف سیاسی منتشر شده که هرکدام می‌توانند بر بازارهای مختلف ایران تاثیر بگذارند. با این حال سخنان اخیر وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه رئیس جمهور این کشور آماده است بدون هیچ شرطی با مقام‌های ایرانی مذاکره کند و در عین حال خبر تحریم ۱۲ شخص حقوقی و حقیقی توسط آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های ایران به نظر نمی‌رسد اخبار جدید و موثری برای بازارهای مالی ایران باشند.

اما اعلام توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران، تمدید ۳۰ روزه توقیف نفتکش ایران (توسط دیوان عالی منطقه جبل‌الطارق)، حمله به پایگاه حشد الشعبی عراق (ادعای رسانه سعودی العربیه) ، اخبار ضدونقیض درباره پهباد ایرانی (که توسط رسانه‌های داخلی ادعای ترامپ رد شده) ، ناپدید شدن ملوان ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس(طبق ادعای نیروی دریایی آمریکا) و همچنین گرفتاری دو کشتی ایرانی در برزیل به دلیل مشکلات سوخت ناشی از تحریم از جمله اتفاقاتی هستند که به نظر می‌رسد به دلیل جدید بودن نسبت به اخبار قبلی احتمال اثرگذاری بیشتر بر بازارها را دارند.

در مقابل این اخبار شاید تنها خبر جدید شاید با اثرگذاری مثبت اظهار نظر نماینده دائم عربستان در سازمان ملل باشد که از تمایل تعامل دیپلماتیک عربستان با ایران سخن گفته است.

با این حال به نظر می‌رسد شدت اثرگذاری اخبار حاوی نااطمینانی بیشتر از خبر تمایل تعامل عربستان و ایران باشد که اگر فعالان بازار این طور تصوری داشته باشند باید منتظر اثر نوسان صعودی در بازارهای داخلی طلا و ارز و اثر نوسان نزولی در بازار سهام بود.

سیگنال‌های اقتصادی به بازارها

درباره اخبار اقتصادی نیز می‌توان واکنش‌های بازار جهانی نفت و طلا به اتفاقات سیاسی مورد اشاره را مدنظر قرار داد. قیمت جهانی طلا برای اولین بار در شش سال اخیر از ۱۴۵۰ دلار در هر اونس عبور کرد. قیمت نفت در معاملات روز جمعه حدود دو درصد افزایش پیدا کرد که از نگاه برخی رسانه‌ها این اتفاق در واکنش به اخبار ضدونقیض درباره پهباد ایرانی بوده است.

در بین اخبار داخلی نیز می‌توان به واکنش اخیر بانک مرکزی اشاره کرد که افتتاح بازار متشکل ارزی در شروع هفته جاری را تایید نکرده است.

اطمینان‌ دادن‌های اخیر رئیس کل بانک مرکزی در حوزه ارزی و فروش نفت نیز شاید از معدود اخبار اقتصادی هفته اخیر باشد که در هفته جاری بتواند کمی از نااطمینانی‌های سیاسی احتمالی تحمیلی به بازارها کم کند.

با این روند به نظر می‌رسد در هفته جاری تنها بورس باشد که روندی مانند هفته گذشته داشته باشد و دیگر بازارها حداقل به مانند هفته اخیر با ریزش مواجه نشوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند