موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی ارز و طلا و بورس در هفته پیش‌رو / نااطمینانی‌هایی که بازارها را تهدید می‌کند / شاید ارز گران شود

پیش‌بینی ارز و طلا و بورس در هفته پیش‌رو / نااطمینانی‌هایی که بازارها را تهدید می‌کند / شاید ارز گران شود

بازار سهام با وجود اظهارات حمایت‌‌گرایانه مسوولان بیش از چهار درصد افت بازدهی داشت و در همین هفته نزولی شاخص بورس، قیمت طلا و دلار نیز ارزان شد. اما آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر نخواهد کرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قبل از شروع هفته اخیر بازارها چنین وضعیتی داشتند؛ بورس بازدهی مثبت ۳٫۷ درصد، دلار بازدهی مثبت ۰٫۸۸ درصد، طلا بازدهی مثبت ۰٫۲۲ درصد و سکه بازدهی منفی ۰٫۱۲ درصد.

در چنین وضعیتی با توجه به سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود: با توجه به سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی چند روز اخیر به نظر می‌رسد بازار سهام همچنان بهترین چشم‌انداز را چه از نظر تقاضا و چه از نظر حمایت‌های مسوولان دارد و بازار ارز با توجه به اینکه کمتر شاهد اظهارات حمایتی مسوولان و در آستانه افزایش ناچیز و مقطعی تقاضا قرار دارد احتمال نوسان را در قیمت‌های خود می‌بیند و بازار طلا هم از همین ناحیه نوسان محدود را پیش‌روی خود محتمل می‌داند.

اما در عمل بازار سهام با وجود اظهارات حمایت‌گرایانه و حتی انجام یک عرضه اولیه (عرضه اولیه کویر) بیش از چهار درصد افت بازدهی داشت. در همین هفته طلا و ارز نیز بازدهی منفی داشتند که علت آن را در اظهارات اخیر رئیس کل بانک مرکزی می‌توان جستجو کرد که همچنان از کنترل بازار ارز سخن گفته است.

در نهایت بازارها در این هفته چنین وضعیتی را ثبت کردند: بورس 4 درصد بازدهی منفی، دلار 0.40 درصد بازدهی منفی، طلا 0.20 بازدهی منفی و سکه طلا 0.25 درصد بازدهی مثبت.

در هفته اخیر بورس بازدهی منفی چهار درصدی را ثبت کرد.

اما در چنین شرایطی که هر سه بازار روندی نزولی به خود گرفته‌اند، چه سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی برای چشم‌انداز هفتگی آنها پیش‌رو است؟

سیگنال‌های سیاسی برای بازارها

شاید مهمترین اتفاق چند روز اخیر آغاز حملات نظامی ترکیه به بخش‌هایی از سوریه باشد. با وجود این ناآرامی‌ها، اظهاراتی درباره مذاکره بین دو طرف هم به شکل‌های مختلف از جمله مثلا از سوی رئیس جمهور آمریکا مطرح شده است. همچنین اعضای شورای امنیت از ترکیه خواسته‌اند که عملیات خود را متوقف کند.

اما در این شرایط یکی از سیگنال‌های مثبت چند روز اخیر استقبال ایران از همکاری و تعامل با هماهنگ‌کننده جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود. در کنار این، اظهارات مقامات ارشد دولت درباره آرامش در اقتصاد و تلاش برای بهبود معیشت مردم را هم از سیگنال‌های مثبت می‌توان تلقی کرد.

سیگنال‌های اقتصادی برای بازارها

در هفته جاری یکی از مهمترین اتفاقات چند وقت اخیر رخ می‌دهد و آن سفر زیارتی تعداد قابل توجهی از ایرانیان به کشور عراق است. رئیس دفتر رئیس جمهوری در این مورد گفته است: شاهد رشد سه برابری جمعیت زائران ایرانی که قصد عزیمت به کشور عراق را دارند، هستیم. از نگاه برخی کارشناسان و فعالان بازار از جمله نایب رییس اتاق مشترک ایران و عراق این سفرها می‌تواند به افزایش تقاضا در بازار ارز منجر شود.

حمید حسینی، نایب رییس اتاق مشترک ایران و عراق در گفتگو با تجارت‌نیوز در خصوص آینده قیمت دینار گفته است: از آنجایی که زائران برای سفر زیارتی به عراق در اربعین به دینار احتیاج دارند و تقاضای سنگینی برای آن به وجود می‌آید، قیمت دینار عراق در این ایام تقویت می‌شود.

از سوی دیگر همزمان با افت صادرات غیرنفتی ایران، وزیر اقتصاد هم آمار نگران‌کننده‌ای از وضعیت برگشت دلارهای صادراتی داده است. با کاهش ارزهای ناشی از صادرات، برخی از کارشناسان و فعالان بازار نگران هستند که این عامل هم مانند کاهش فروش نفت فشار بر بازار داخلی دلار را افزایش دهد.

با این حال رئیس کل بانک مرکزی همچنان از کنترل بازار ارز سخن گفته است. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک مرکزی بدون از دست دادن ذخایر ارزی به کنترل نرخ ارز و ثبات بازار دست یافته، گفت: حضور دائمی و هدفمند بانک مرکزی در بازار ارز به عنوان بازارساز و اطمینان از تامین ارز برای تامین نیاز واردکنندگان مواد اولیه راهبرد اصلی بانک مرکزی برای مقابله با تحریم‌ها بوده است.

در بازار جهانی هم  با آغاز دور جدید مذاکرات چین و آمریکا به نظر می‌رسد از این ناحیه فشاری برای تقاضا تشدید نشده است. با این حال نگرانی‌های ناشی از درگیری نظامی ترکیه و سوریه به اضافه تشدید احتمالی تقاضا در هفته پیش‌رو به واسطه افزایش سفر زیارتی به عراق در کنار افت صادرات غیرنفتی و عدم بازگشت بخش قابل توجهی از دلارهای غیرنفتی چشم‌انداز نوسان مقطعی را برای بازار ارز ترسیم می‌کند. اما آیا بانک مرکزی این بار هم با کنترل‌هایش می‌تواند مانع از این نوسان شود؟ در صورت ناموفق بودن بانک مرکزی در این قضیه، باید منتظر سرایت این نوسان به بازار طلا بود. در دیگر بازار یعنی بازار سهام نیز همچنان اظهارات حمایتی و عرضه اولیه وجود دارد. در هفته پیش‌رو عرضه اولیه «دتوزیع» انجام خواهد شد و به همین دلیل فعالان این بازار امیدوار به بازگشت روند شاخص هستند.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند