اقتصاد ایران هفته را چگونه آغاز کرد؟

بورس و دلار تکان نخوردند اما طلا صعودی شد / 4 پیش‌بینی از آینده کوتاه‌مدت بازارها / بازار ارزی که هنوز در حد حرف است

بورس و دلار تکان نخوردند اما طلا صعودی شد / 4 پیش‌بینی از آینده کوتاه‌مدت بازارها / بازار ارزی که هنوز در حد حرف است

در روزی که بار دیگر بازار متشکل ارزی طبق اعلام قبلی راه‌اندازی نشد، قیمت دلار و شاخص بورس روند باثباتی داشتند. در همین حال قیمت طلا و نفت یک روند صعودی را پشت سر گذاشتند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز شنبه ۲۶ مرداد تا ساعت ۱۷ بدون هیچ تغییری، 11 هزار و 700 تومان معامله شد.

امروز بازار سهام نیز روز باثباتی داشت. شاخص کل بورس با رشد ۰٫۰۱ درصدی، تنها ۱۴ واحد افزایش یافت و در کانال ۲۶۱ هزار واحدی باقی ماند.

بازار سهام امروز روز باثباتی داشت.

اما در شرایط تثبیتی بازارهای ارز و سهام، قیمت سکه امامی در بازار آزاد تا ساعت ۱۷ با 18 هزار تومان افزایش به چهار میلیون و 196 هزار تومان رسید.

قیمت طلا گرمی 18 عیار هم در بازار آزاد امروز شنبه ۲۶ مرداد تا ساعت ۱۷ با سه هزار و 900 تومان افزایش به 419 هزار و 900 تومان رسید.

در همین حال آخرین قیمت نفت نیز نشان می‌دهد این قیمت که دو روزِ کاهشی متوالی را سپری کرده بود، در معاملات روز گذشته با 0.8 درصد رشد به 58.72 دلار رسید.

4 پیش‌بینی از بازارها

دبیر اتحادیه طلا تهران می‌گوید: به نظر می‌رسد که قیمت طلا و سکه تا پایان هفته ارزان شود.

نظرسنجی این هفته تجارت‌نیوز از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، نشان می‎دهد که اکثریت کارشناسان بازار را در هفته پایانی مرداد ماه سال ۱۳۹۸ صعودی پیش‌بینی می‌کنند.

تازه‌ترین نظرسنجی هفتگی کیتکو نیز نشان می‌دهد اکثریت تحلیلگران حرفه‎ای وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت به ادامه روند صعودی قیمت جهانی طلا در هفته جاری خوش‌بین هستند. اگرچه این خوش‌بینی در مقایسه با هفته‌های گذشته کمتر شده است.

علاوه بر این‌ها، پیش‌بینی هفتگی تجارت‌نیوز از وضعیت بازارها نشان می‌دهد در هفته‌ای که سیگنال‌های مثبت سیاسی و اقتصادی آن بیشتر از اخبار نشانگر افزایش نااطمینانی‌ها به چشم می‌آیند باید منتظر تداوم روند صعودی بورس و نزولی دو بازار ارز و طلا بود؛ مگر اینکه در بین این بازارها عامل رشد قیمت جهانی طلا بتواند بر عامل تاثیرگذار ارزانی ارز بر بازار داخلی طلا اثر بگذارد و نوسانی صعودی در بازار داخلی طلا را به وجود بیاورد.

تاخیر مجدد در راه‌اندازی بازار متشکل ارزی ، انعکاس هشدارهای رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر برخورد جدی با بانک‌های متخلف و معرفی عرضه اولیه جدید از جمله اخبار مهم اقتصادی امروز محسوب می‌شوند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند