پیش‌بینی بورس در هفته ابتدایی اسفند ماه سال 1397

بازار خنثی و بی‌جان در پیش‌بینی کارشناسان بورسی

بازار خنثی و بی‌جان در پیش‌بینی کارشناسان بورسی

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، نشان می‎دهد که بازار در هفته ابتدایی اسفند ماه متعادل و خنثی خواهد بود و تنها برخی تک‌سهم‌ها پیشرو در بازار این هفته هستند.

تجارت‌نیوز ابتدای هر هفته پیش‌بینی از وضعیت شاخص بورس طی هفته جاری منتشر می‌کند که این گزارش شامل دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس و دیدگاه معامله‌گران بازار سرمایه تحت عنوان نظرسنجی بورسی است.

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، نشان می‎دهد که بازار در هفته ابتدایی اسفند ماه متعادل و خنثی خواهد بود و تنها برخی تک‌سهم‌ها پیشرو در قیمت سهام این هفته خواهند بود.

در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بورس با افت بیش از 1200 واحدی از 158 هزار و 535 واحد به 157 هزار و 311 واحد کاهش یافت.

واکاوی شاخص کل بورس در هفته گذشته و پیش رو

ایمان رئیسی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: یک جمله معروف در صرفه‌جويی آب این است كه آب هست اما كم هست، در هفته گذشته هم در بازار سرمايه حجم معاملات كم بود و نشان داد كه پول هست اما كم هست؛ در روزهای پایانی سال نرخ ارز و طلا شروع به رشد كرده و با شيب ملايم در حال افزایش است. اميدوارم نرخ ارز تثبيت شود و هيجانی در اين بازار ایجاد نشود.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد روند بازار تا پايان سال مناسب نباشد و حتی به جهت فروش‌های پايان سال منفی خواهد شد. اهالی بازار هم فقط با اهرم افزايش سرمايه از محل تجديد ارزيابی‌ها به دنبال تغيير آن هستند، اما نگاه پول هوشمند متاسفانه در حال حاضر به بورس نيست.

مجید ملکی، کارشناس و تحلیلگر بورسهم در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: در هفته‌ای که گذشت، طی سه روز معاملاتی شاخص در مجموع حدود هزار واحد ریزش داشت که علت اصلی آن حجم کم معاملات و نیز عدم وجود اخبار و چشم‌انداز مثبت در صنایع مختلف است.

او در ادامه افزود: همواره در چنین دوره‌هایی در کلیت بازار شاهد فرسایش تدریجی و افت قیمت‌ها بوده‌ایم. به‌طور کلی دوره‌های رشد بازار طی چند سال اخیر، همواره کوتاه و هیجانی بوده در حالی‌که اصلاح‌ها همواره زمان‌بر هستند. به نظر می‌رسد با توجه به نزدیکی به پایان سال، مشکلات در صادرات و ریسک‌های سیاسی، بازار روند مثبت و قابل توجهی نداشته باشد و تنها تک‌سهم‌های ارزشمندی که صرف نظر از تحریم‌ها دارای سودآوری خوب هستند، مورد توجه بازار خواهند بود.

محمد خبری‌زاده، دیگر کارشناس و معامله‌گر بازار سهام عنوان کرد: در هفته گذشته به دلیل روزهای تعطیلاتی که داشتیم، ارزش معاملات خرد بازار به‌شدت کاهش پیدا کرده بود. علی‌رغم گزارش‌های خوب از صادرات شرکت‌ها، رشد قیمت‌های جهانی و همچنین وضعیت مناسب فروش شرکت‌ها در بورس کالا، همچنان نبود نقدینگی در بازار مهم‌ترین چالش بازار سرمایه ما است. تا وقتی که این معظل برطرف نگردد، خیلی نمی‌توان به بهود وضع بازار آن هم حداقل در دو هفته ابتدایی اسفند ماه امیدوار بود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند