تجارت‌نیوز بررسی کرد:

موج خوش‌بینی در پیش‌بینی هفتگی بورس / بورس آبستن چه حوادثی است؟

موج خوش‌بینی در پیش‌بینی هفتگی بورس / بورس آبستن چه حوادثی است؟

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، نشان می‎دهد که بازار در هفته اول بهمن ماه متمایل به صعودی خواهد بود و صنایع پالایشی و بانکی پیشرو در بازار این هفته هستند.

تجارت‌نیوز ابتدای هر هفته پیش‌بینی از وضعیت شاخص بازار سهام طی هفته جاری منتشر می‌کند که این گزارش شامل دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس و دیدگاه معامله‌گران بازار سرمایه تحت عنوان نظرسنجی بورسی است.

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، نشان می‎دهد که بازار در هفته اول بهمن ماه متمایل به صعودی خواهد بود و صنایع پالایشی و بانکی پیشرو در بازار این هفته هستند.

در هفته‌ای که گذشت، شاخص بورس حدود 766 واحد رشد کرد و از 164 هزار و 829 واحد به 165 هزار و 595 واحد رسید.

روند شاخص کل بورس در ابتدای بهمن ماه

محمد خبری‌زاده، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: در هفته‌ گذشته بیشترین ارزش معاملات به گروه‌های خدمات مالی، سرمایه‌گذاری‌ها، آهن و فولاد و خودرو اختصاص پیدا کرد. از لحاظ بازدهی در بین صنایع بزرگ بازار، صنایع دارویی، بیمه، حمل‌ونقل و محصولات فلزی بیشترین بازدهی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کردند. در بین نمادها، زنجان، بایکا، چکارن، کسرام و خلنت بیشترین بازدهی را در نصیب سهام‌دارن خود کردند.

وی ادامه داد: اخبار مربوط به افزایش رسمی نرخ خودروها، قوت گرفتن شایعه تسعیر ارز در بانک‌ها و افزایش نرخ نفت خام به بالای 60 دلار در کنار وضعیت مناسب صادرات مقداری شرکت‌ها نسبت به ماه آذر و آبان باعث بهبود حجم و ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه شد.

خبری‌زاده تاکید کرد: ارزش معاملات خرد در پایان هفته گذشته به حدود 700 میلیارد تومان رسید که نزدیک ارزش میانگین معاملات خرد در روزهای رونق بازار در ماه‌های خرداد تا شهریور است. در کل هفته گذشته شرایط بازار خوب بود و افزایش ارزش معاملات می‌تواند نویدبخش روزهای خوبی در بازار بازار سرمایه برای ماه‌های پایانی سال باشد.

سلمان نصیرزاده، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه هم در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: شاخص کل بورس در هفته آینده مثبت خواهد بود و گروه‌های موثر پتروشیمی، فلزات اساسی، فرآورده‌های نفتی و بانک خواهند بود.

وی ادامه داد: روند بازار در هفته جاری تحت تاثیر عواملی از جمله انتشار گزارش عملکردهای فصلی، رشد نرخ ارز، بهبود نسبی قیمت‌ها در بازارهای کامودیتی از جمله نفت خواهد بود. انتظار بر آن است که در هفته جاری شاهد بهبود نسبی جریان نقدینگی در معاملات سهام به خصوص در گروه‌های موثر و شاخص‌ساز باشیم.

نصیرزاده تاکید کرد: همچنان ریسک‌هایی نظیر تحریم و یا تزلزل در بازارهای جهانی در روند اصلی بازار سایه افکنده و با قدرت نمی‌توان روند مثبت فعلی را به عنوان یک موج پایدار صعودی برای هفته‌ها و ماه‌های آتی بازار در نظر گرفت.

ردیفکارشناسانسمتشاخص کلگروه / دسته‌های پیشرو
1حامد مددیمعامله‌گر و تحلیلگر بازار سرمایهمتعادلتک‌سهم‌ها
2سلمان نصیرزادهکارشناس و تحلیلگر بازار سرمایهصعودیپتروشیمی، فلزات اساسی، بانکی، نفتی‌ها
3ایمان رئیسیکارشناس و تحلیلگر بازار سرمایهصعودیدلاری، صنایع داخلی
4

 

محمد خبری‌زادکارشناس و تحلیلگر بازار سرمایهصعودیبانکی، سنگ آهن، فولادی
5

 

مهدی رضایتیکارشناس و تحلیلگر بازار سرمایهصعودیپتروشیمی، بانکی
6

 

هادی نصیریکارشناس و تحلیلگر بازار سرمایهصعودیفولادی، پالایشی، بانکی، معدنی
7محمدباقر خادمیکارشناس و تحلیلگر بازار سرمایهصعودیبانکی، پالایشی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند