موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی طلا ، ارز و بورس در هفته پیش‌رو / بورس همچنان طلاست! / سایه سنگین اخبار سیاسی بر طلا و دلار

پیش‌بینی طلا ، ارز و بورس در هفته پیش‌رو / بورس همچنان طلاست! / سایه سنگین اخبار سیاسی بر طلا و دلار

در هفته اخیر بار دیگر بورس بیشترین بازدهی را ثبت کرد، دلار یک روند آرام قابل پیش‌بینی را پشت سر گذاشت و همان طور که تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود بازار طلا برای افزایش قیمت تحت فشار قرار نگرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، قبل از شروع هفته اخیر بازارها چنین وضعیتی داشتند؛ بورس بازدهی مثبت ۴٫۱ درصدی، دلار بازدهی مثبت ۱٫۷ درصدی، طلا بازدهی مثبت ۱٫۲ درصدی و سکه هم بازدهی مثبت ۰٫۷ درصدی.

در چنین وضعیتی با توجه به سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود: به نظر می‌رسد متاثر از سیگنال‌های اقتصادی، روند آرام بازار ارز همچنان ادامه یابد و در بازار طلا هم فشار چندانی برای افزایش قیمت، آن هم در هفته‌ای که بازار رسمی طلا چندان فعال نیست وجود نداشته باشد.

در نهایت بازارها در یک هفته نیمه‌تعطیل چنین وضعیتی را ثبت کردند: بورس بازدهی مثبت 3.30 درصد، دلار بازدهی مثبت 0.43 درصد، سکه بازدهی منفی 0.97 درصد و طلای 18 عیار بازدهی منفی 0.79 درصد.

بورس در هفته اخیر بیشترین بازدهی را داشت.

در این شرایط که بورس روند صعودی‌تر نسبت به بازارها را همچنان ادامه می‌دهد، دلار یک روند صعودی ناچیزی را به ثبت رسانده و طلا همچنان نزولی است، بازارها چه وضعیتی در هفته پیش‌رو خواهند داشت؟

سیگنال‌های سیاسی به بازارها

در چند روز اخیر اخبار متفاوت سیاسی بیشتر با سیگنال مثبت به بازارها منتشر شده و در عین حال اخباری هم بوده که امکان افزایش نااطمینانی‌ها را به همراه داشته است.

انتشار خبر اخراج جان بولتون از کابینه ترامپ به همراه تکرار ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ایران می‌خواهد مذاکره کند، توییت یک سناتور آمریکایی مبنی بر اینکه ترامپ با طرح فرانسه برای پرداخت 15 میلیارد دلار به ایران در مقابل بازگشت این کشور از کاهش تعهدات برجامی موافقت کرده است، اعلام خبر سفر حسن روحانی به ترکیه برای حضور و سخنرانی در پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در ادامه رایزنی‌های سه کشور برای حل بحران سوریه، اعلام خبر دیدار احتمالی روحانی و پوتین در ترکیه، انتشار خبر اینکه ایران از آبان ماه امسال رسما عضو اتحادیه اورآسیا خواهد شد و دبیر کل اتحادیه اوراسیا هفته جاری به ایران سفر می‌کند و ادعای بلومبرگ درباره امکان کاهش تحریم‌های ایران از سوی ترامپ از جمله اخبار با سیگنال‌های مثبت برای بازارها محسوب می‌شوند.

در عین حال استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا که پیش از این از کاستن تحریم‌ها علیه ایران حمایت کرده بود، این بار گفته است: ترامپ برنامه‌ای برای ملاقات با روحانی ندارد.

علاوه بر این، حسن روحانی هم در تماس تلفنی با مکرون، رئیس جمهور فرانسه اعلام کرده که جلسه ایران با کشورهای 1+5 تنها زمانی امکان‌پذیر است که تحریم‌های ایران برداشته شود.

در کنار این دو خبر، تهدید نخست وزیر رژیم صهیونیستی به جنگ علیه غزه نیز از زمره اخبار با سیگنال نااطمینانی بوده‌اند که البته به نظر می‌رسد میزان اثرگذاری آنها به مانند اخبار با سیگنال مثبت سیاسی نباشند.

سیگنال‌های اقتصادی به بازارها

با توجه به سیگنال‌های مثبت سیاسی به بورس و احتمال نوسان منفی برای دو بازار طلا و ارز ناشی از اخبار سیاسی، آیا سیگنال‌های اقتصادی هم چنین وضعیتی دارند؟

کاهش سهم کارت سوخت جایگاهداران که احتمال افزایش قیمت بنزین را تقویت کرده به همراه اعلام اینکه قیمت شیرینی و شکلات 20 درصد افزایش یافت از جمله اخباری است که می‌تواند برای برخی سهام بورس نوید یک نوسان مثبت را به همراه داشته باشد.

در همین حال خبر تقویت‌کننده دیگر سهام بورس و آرام‌کننده احتمالی برای بازار ارز این است که مسکو و تهران در حال ایجاد نظام پولی جایگزین سوییفت هستند.

در عین حال وزیر نفت عراق هم گفته که ایران به بازارهای نفتی بازمی‌گردد و آمار تازه منتشر یافته از تجارت ایران هم نشان داده که صادرات غیرنفتی ایران در پنج ماهه نخست امسال شش درصد افزایش یافته است.

بازار طلا نیز ممکن است ناشی از آرامش بازار جهانی به واسطه اخباری مانند تعویق اعمال تعرفه آمریکا بر بخشی از واردات کالاهای چینی، کاهش فروش طلا در کشور قطب طلای آسیا یعنی هنگ‌کنگ به دلیل ناآرامی‌ها و همچنین اخبار داخلی مانند در حال نهایی شدن مالیات بر عایدی سرمایه همچنان یک روند نزولی را طی کند.

بدین ترتیب از سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی بر‌می‌آید که بورس همچنان امید به رشد دارد و ارز در انتظار روزهای آرام است و طلاداران آینده امیدبخشی را پیش‌روی خود نمی‌بینند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند