عضو کمیسیون برنامه مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد:

پیش‌بینی قیمت ارز در ماه رمضان / قیمت منطقی دلار بین 8 تا 9 هزار تومان است

پیش‌بینی قیمت ارز در ماه رمضان / قیمت منطقی دلار بین 8 تا 9 هزار تومان است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: معمولا فروردین ماه زمان مناسبی برای مشخص شدن نرخ ارز نیست، زیرا تعطیلات تازه تمام شده و بازار نیز آنچنان فعال نشده‌، اما پیش‌بینی می‌کنم که روند قیمت دلار در ماه آینده کاهشی خواهد شد و قیمت منطقی دلار بین هشت تا 9 هزار تومان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته قیمت دلار در صرافی‌های بانکی با رشد 490 هزار تومانی روبه‌رو شد و با قیمت 14 هزار و 180 تومان به فروش رسید.

عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز درخصوص رشد 3.5 درصدی نرخ دلار تنها در یک روز در صرافی ملی، گفت: معمولا فروردین ماه زمان مناسبی برای مشخص شدن نرخ ارز نیست، زیرا تعطیلات تازه تمام شده و بازار نیز آنچنان فعال نشده‌ است و قبل از عید نوروز هم به دلیل انجام مسافرت‌های خارجی شاهد خروج ارز از کشور بودیم، بنابراین ورود ارز به کشور بعد از تعطیلات انجام می‌شود به همین جهت باید منتظر ماند تا بازار دوباره فعال شده و ورودی ارز به کشور صورت گیرد تا قیمت دلار در بازار مشخص شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: خوشبختانه این روزها نوسانات قیمت دلار به شدت نیمه نخست سال 97 نیست و دامنه افزایشی نرخ ارز کوتاه است. به عبارتی ممکن است یک روز به دلیل عرضه بیشتر نسبت به حجم تقاضا نرخ دلار کاهشی و در روز دیگر به دلیل عرضه کمتر و تقاضای بیشتر نرخ دلار افزایشی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: سیل اخیر هم مزید بر علت شده، به‌طوری که برخی معاملات هنوز صورت نگرفته است. به همین جهت در حال حاضر نمی‌توان در خصوص قیمت دلار قضاوتی داشت، اما بدون شک سیاست‌های ریالی بانک مرکزی نیز بر چشم‌انداز بازار ارز در آینده موثر خواهد بود.

مصری ادامه داد: چنانچه حجم نقدینگی در کشور افزایش پیدا کند، این حجم زیاد نقدینگی همانند باران فراوانی است که در نهایت منجر به سیل و تخریب خواهد شد و همچنین اگر فشار بیشتری به سپرده‌های بانکی وارد شود و تمایل به خروج سپرده‌ها افزایش پیدا کند، حجم نقدینگی سرگردان به منظور سوداگری وارد بازارهای موازی شده و باعث افزایش نرخ ارز می‌شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت دلار به هیچ عنوان مطلوب و ایده‌آل نیست، اما حداقل آن شرایطی که در سال گذشته با آن مواجه بودیم و قیمت دلار به دلیل اجرای سیاست‌های غلط گذشته روند صعودی پرشتابی به خود گرفته بود و بازار ارز بسیار متلاطم بود، دیگر وجود ندارد و جای امیدواری است. معتقدم که وضعیت اقتصادی کشور از جمله بازار ارز بهبود خواهد یافت.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: پیش‌بینی می‌کنم که روند قیمت دلار در ماه آینده کاهشی خواهد شد و قیمت منطقی دلار بین هشت تا 9 هزار تومان است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: اگر بازار ارز در چند سال گذشته روند طبیعی خود را طی می‌کرد و قیمت دلار به‌صورت دستوری پایین نگه داشته نمی‌شد، در حال حاضر قیمت دلار در بازار بین هفت تا هشت هزار تومان بود، اما متاسفانه سیاست‌های غلط و اشتباه مسئولان ذی‌ربط در خصوص تثبیت قیمت ارز باعث شد که بیشتر از حد انتظار قیمت دلار افزایش پیدا کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند