موضوعات داغ:

پیش‌بینی وزیر راه از بازار مسکن / اتفاقات اقتصادی دامن مسکن را هم می‌گیرد

پیش‌بینی وزیر راه از بازار مسکن / اتفاقات اقتصادی دامن مسکن را هم می‌گیرد

وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: قیمت مسکن متأثر از شرایط اقتصادی است. هر آنچه در تحولات اقتصادی رخ می‌دهد و اتفاقاتی که در اقتصاد می‌افتد دامن بخش مسکن را هم می‌گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت مسکن و برنامه‌هایش برای این بازار گفتگویی با روزنامه ایران داشت که چکیده آن در زیر می‌آید:

*نه قیمت زمین و مسکن بطور ویژه متأثر از بخش مسکن است و نه رکود یا رونق مسکن قیمت آن را تعیین می‌کند، قیمت مسکن متأثر از شرایط اقتصادی است. هر آنچه در تحولات اقتصادی رخ می‌دهد و اتفاقاتی که در اقتصاد می‌افتد دامن بخش مسکن را هم می‌گیرد.

*بر اساس آمار در دو ماه گذشته نسبت به ماه‌های پیش، از رشد قیمت مسکن کاسته شده و رشد قیمت به نوعی متوقف شده است که آن نیز متأثر از شرایطی است که برای نرخ ارز پیش آمد. آنچه ما در بخش مسکن پیگیری می‌کنیم و وظیفه قانونی ما نیز محسوب می‌شود تعادل بخشی به عرضه و تقاضای مسکن برای جامعه هدف است که شامل اقشار متوسط و کم درآمد می‌شود. این مهمترین موضوعی است که روی آن تمرکز داریم. برنامه ما بطور مشخص جریان‌سازی برای تولید مسکن است و این تولید نه توسط دولت که توسط بخش خصوصی خواهد بود، برنامه آن هم ابلاغ شده است.

*در سال‌جاری تعدادی از استان‌ها و شهرهای جدید، پروژه‌های جدید ساخت مسکن را آغاز می‌کنند و مصمم هستیم ساخت 400 هزار مسکن را در دو سال با مشارکت انبوه‌سازان و فعالان اقتصادی که توانایی ساخت و ساز را دارند به پایان برسانیم.

*همزمان با این برنامه 500 هزار مسکن مهر را نیز تحویل می‌دهیم. تا پایان امسال و فروردین سال آینده 150 هزار مسکن مهر تحویل متقاضیان می‌شود و تکمیل و تحویل مسکن مهر روند صعودی خود را طی می‌کند.

*برای توانمندسازی خریداران مسکن باید مشوق‌هایی فراهم کنیم. مشوق‌ها باید توان مالی تولید کننده و عرضه کننده مسکن و هم توان مالی خریداران را تقویت کند.

*زمانی که میزان وام مسکن افزایش می‌یابد قیمت مسکن نیز بالا می‌رود به همین دلیل ما ممارست می‌کنیم تا این فضا را مدیریت کنیم تا عرضه افزایش پیدا کند و این افزایش عرضه بتواند تقاضا را جذب کند. در بخش مسکن با این سیاست پیش می‌رویم. افزایش وام در جهت خانه دارکردن اقشار متوسط و کم درآمد نیست برنامه ما کنترل آثار تورمی وام مسکن است و مشوق‌هایی که داریم کاهش ارزش وام را جبران می‌کند.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند