پیش‎بینی بازگشت تولید صنعت به سطح سال ۹۰

در صورت بازگشت به سطح تولید سال ۱۳۹۰ در واحدهای صنعتی (فعالِ زیر ظرفیت تولید)، رشد ارزش افزوده گروه صنعت به ۶ درصد افزایش خواهد یافت.

پیش‎بینی بازگشت تولید صنعت به سطح سال ۹۰

مقایسه شاخص مقدار تولید در یخش صنعت نشان می‌دهد این شاخص در پایان سال ۹۵ به رقم شاخص در سال ۱۳۹۰ رسیده است. به این ترتیب تولید بخش صنعتی بعد از پشت سر گذاشتن رکود ۵ ساله به سطح سال ۹۰ بازگشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این در حالی است که با توجه به رشد منفی سرمایه گذاری در سال‌های اخیر و با توجه به پر شدن ظرفیتهای خالی در بخش صنعت، رشد قابل توجهی از این بخش در سال‌های آتی مورد انتظار نخواهد بود.

از طرفی مقایسه زیربخشهای حوزه صنعت نشان می‌دهد، تنها ۱۰ زیر بخش از ۲۴ بخش این گروه به سطح تولید سال ۹۰ رسیده‌اند که بیشترین رشد مربوط به بخش‌های دارو، تولید آشامیدنی‌ها و مواد غذایی بوده است. از ۱۴ بخشی که رشد منفی داشته‌اند ۷ بخش بیش از ۲۰ درصد رشد منفی را شاهد بوده‌اند.

بیشترین تاثیر مثبت بر کارگاه‌های بزرگ صنعتی، مربوط به زیر بخشهای محصولات شیمیایی، مواد غذایی و فلزات اساسی بوده است. بیشترین رشد منفی هم مربوط به وسائل نقلیه موتوری و کانیهای غیر فلزی (شیشه-سرامیک-کاشی) بوده است.
به عبارت دیگر تعدادی از زیربخش‌های صنعت بیش از میانگین رشد کرده‌اند و عقب افتادگی ۱۴ گروه دیگر که رشد منفی داشته‌اند را برای رسیدن به سطح تولید سال ۹۰ جبران کرده‌اند.

براوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد، درصورت بازگشت به سطح تولید سال ۱۳۹۰ در همه واحدهای صنعتی که زیر ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، رشد ارزش افزوده گروه صنعت به ۶ درصد افزایش خواهد یافت.

با توجه به رشد اقتصادی اعلامی صنعت در ۶ ماهه نخست سال جاری از سوی مرکز آمار با ۴ درصد و بانک مرکزی با ۴٫۸ درصد؛ پیش‌بینی می‌شود در پایان سال جاری رشد اقتصادی بخش صنعت ۴٫۶ درصد باشد.

 

منبع: تسنیم


این مطلب را به اشتراک بگذارید