چرا خانه‌های کوچک سوئدی بزرگ به نظر می‌رسند

چرا خانه‌های کوچک سوئدی بزرگ به نظر می‌رسند

مردم کشور سوئد به هنر مینی‌مالیسم تسلط کافی دارند. شما هم می‌توانید با نگاه به آثار مینی‌مالیسم یاد بگیرید آپارتمان کوچک خود را از به‌هم‌ریختگی و شلوغی خارج کرده و آن را تمیز و بزرگتر نشان دهید.

وسایل زندگی در هر ساختمان به سرعت به هم ریخته می‌شوند از جمله مجلات انباشته شده روی هم، جعبه‌های مختلف کفش، هدایای کوچک، خریدهای انجام شده و … . درخانه‌های بزرگ بدون توجه خاص، این موارد اضافی سریع جمع می‌شوند اما در آپارتمان‌های کوچک آنها فضا را پر می‌کنند. ممکن است خانه شما با وسایلی که جایی برای قرار دادن آنها ندارید اشغال شده و کمدهای شما تا لبه پر شده باشند. بنابراین چگونه می‌توانید فضای خانه‌ای که به اندازه یک جعبه کفش است را به فضایی کاربردی تبدیل کنید!

مردم کشور سوئد به هنر مینی‌مالیسم تسلط کافی دارند. شما هم می‌توانید با نگاه به آثار مینی‌مالیسم یاد بگیرید آپارتمان کوچک خود را از به‌هم‌ریختگی و شلوغی خارج کرده و آن را تمیز و بزرگتر نشان دهید. مهم نیست چند جفت کفش دارید و چطور می‌‎خواهید آنها را در خانه جا دهید. شما می‌توانید یک مکان کوچک خریداری نموده و مالک آن باشید. فقط به کمی خلاقیت نیاز دارد و اینکه بدانید چطور باید این کار را انجام دهید. در اینجا ۹ راهکار ساده برای داشتن یک آپارتمان کوچک و زیبا اما با دکوراسیونی خاص به شما ارائه می‌دهیم:

انبارهای مخفی بسازید

اگر خانه شما دارای کمد نیست از فضاهای خالی برای ساخت آن استفاده کنید. تخت خواب های پایه بلند انتخاب کنید که بتوانید زیر تخت هم وسیله بگذارید، یا در زیر زمین وسیله انبار کنید و به دنبال محل‌های ذخیره بیشتر باشید. اگر ارتفاع کابینت آشپزخانه شما کوتاه‌تر از سقف است، وسایل غیرضروری مانند پایه کیک، دیس و ظروف پهن و بزرگ را در فضای بین سقف و کابینت‌ها قرار دهید.

فضا را مرتب و سازمان‌دهی کنید

اگر وسایل خود را در مکان‌های ذخیره مخفی نگهداری می‌کنید آنها را مرتب و طبقه‌بندی شده با یک نقشه سازمان‌دهی شده بچینید. بدین وسیله وقتی شما برای آماده کردن هدیه دنبال کاغذ کادو می‌گردید می‌توانید نقشه را چک کرده و سریعا به یاد بیاورید که چند ماه پیش وسایل را کجا انبار کرده‌اید.

قسمت‌های مختلف خانه را از هم جدا کنید

برای کارهای مختلف در آپارتمان خود مناطق جداگانه در نظر بگیرید. در حداکثر استفاده از فضا خلاق باشید. فضای ناهارخوری می تواند برای پذیرایی از میهمانی‌های شبانه گسترش یابد. هنگام طراحی داخلی، دکور اتاق خواب را از اتاق ناهارخوری به طور کامل جدا کنید، حتی اگر شده با یک کفپوش مجزا، قفسه‌ها و یا یک قالیچه ساده فضاها را از هم تفکیک کنید.

وسایل اضافی را دور بریزید

همه وسایل غیر ضروری مانند لباس‌ها، ظرف‌ها و جعبه‌های مواد غذایی مصرف شده که قابلیت استفاده مجدد ندارند یا بطری‌های را که اکنون از آنها استفاده نمی‌کنید را بلافاصله از محل زندگی حذف کنید. اگر شما در طول سال گذشته از میز اتو استفاده نکردید آن را کنار بگذارید. اگر شما میهمانی‌های شبانه برگزار نمی‌کنید نیازی نیست ۱۲ تا لیوان داشته باشید و یا اگر هرگز به ساحل نمی‌روید چرا باید یک حوله بزرگ بیشترین فضای کمد شما را اشغال کند؟ جمع کردن وسایل اضافی منزل آسان است، پس سریعا وسایل اضافی خود را جمع‌آوری کرده و خانه را از وجود آنها پاک کنید. وسایل غیر ضروری خود را حداقل ۲ بار در سال دور بریزید. اگر از وسیله‌ای به مدت زیاد استفاده نکرده‌اید آن را به جای خود بر نگردانید، می‌توانید آن را به خیریه اهدا کرده یا آن را در اسرع وقت به سطل زباله بیندازید.

عوض کردن جای لباس‌ها

همه لباس‌ها را از کمد خارج کرده و آنها را به شکل متفاوتی به داخل کمد برگردانید .مثلا با توجه به فصل، لباس‌های تابستانی را جلوی کمد و لباس‌های زمستانی را در عقب کمد بچینید. مکان قرارگیری جعبه‌های کفش نیز باید عوض شود، مثلا به جای کفش صندل تابستانی باید چکمه‌ها به جلوی کمد منتقل شوند. وقت آن رسیده که لباس‌های خود را مجدد مرتب کنید و لباس‌هایی که هر روز استفاده می‌کنید را دم دست گذاشته و لباس‎هایی که فعلا نمی‌خواهید را زیر تخت یا بالای کمد لباسی خود قرار دهید.

از مبلمان چند منظوره استفاده کنید

اگر به دنبال یک میز عثمانی می‌گردید چرا نوعی از آن را که فضای کافی برای جاسازی وسایل دارد انتخاب نمی‌کنید؟ اگر احتیاج به میز عسلی دارید و فضای دیوار و کاناپه خیلی محدود است، میزی را انتخاب کنید که قابلیت تا شدن داشته باشد تا هر وقت بدان نیاز دارید بتوانید از آن استفاده کنید. برخی میزها این قابلیت را دارند که هنگام پذیرایی از میهمان فضای آنها دو برابر شود. کاناپه نیز می‌تواند تخت شود، یک میز ناهارخوری می تواند دو برابر شود و یک نیمکت می‌تواند به یک انباری مخفی برای نگهداری وسایل ما تبدیل شود. اینها نمونه‌هایی از وسایل خانه هستند که می‌توانید بر روی آنها سرمایه‌گذاری کنید.

به دنبال بهترین وسایل بگردید

اگر خانه شما کوچک است این بدین معنا نیست که باید روی هر متر مربع آن حساب کنید. اگر شما یک وسیله را دوست ندارید، آن را نخرید. خوب تحقق کنید و یک میز قهوه‌خوری انتخاب کنید که نتوانید بدون آن زندگی کنید. از خرید وسایل غیرضروری جدا اجتناب نمایید. از یک دوست بخواهید در خرید بهترین وسایل به شما کمک کند. برای خرید سایر وسایل نیز این فلسفه را داشته باشید که میان بد و بدتر وسایل دست ساز را نگه دارید.

از هرج‌ومرج دوری کنید

هر چه تعداد وسایل مورد استفاده شما کمتر باشد فضای خانه شما بزرگتر به نظر خواهد آمد. خانه را با مبلمانی که خیلی بزرگ هستند شلوغ نکنید. اگر فضایی کافی برای میز قهوه‌خوری سنتی وجود ندارد آن را با یک میز دیواری کوچک یا یک میز دوقلو که در یکدیگر فرو می‌روند عوض کنید. در واقع از اصل طراحی اتاق‌های هتل تبعیت کنید. فقط وسایل ضروری را نگه دارید. وسایلی را که به آنها علاقمند هستید و فضا را خلوت نگه می‌دارند انتخاب نمائید.

به طور مرتب نظافت کنید

یک خانه تمیز یک خانه شاد است و فضای آن به طور طبیعی بزرگتر به چشم می‌آید. وقتی خانه تمیز باشد از وسایل غیرضروری خالی می‌شود. لباس‌های غیرضروری را دور بریزید. فرش‌ها را حداقل دوبار در هفته جارو بزنید. کشوها را مجدد سامان‌دهی کنید، در این صورت فضای خانه شما از ریخت‌وپاش اضافی خالی خواهد بود.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند