تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چرا درهم بیشتر از دیگر ارز‌ها رشد کرد؟

درهم امارات از حدود سه هزار و 500 تومان پایان سال گذشته با بیش از 19 درصد رشد در سال جاری به حدود چهار هزار و 200 تومان رسیده است. این میزان نوسان، حتی از نوسان دلار و یورو هم بیشتر بوده است.علت رشد قیمتی درهم نسبت به دیگر ارزها در سال 98 چیست؟
چرا درهم بیشتر از دیگر ارز‌ها رشد کرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت درهم امارات در روز ۲۸ اسفند ماه سال گذشته معادل سه هزار و ۵۱۱ تومان بود و با شروع سال جاری کار خود را در نرخ سه هزار و ۵۲۷ تومان آغاز کرد.

این ارز با شیب افزایشی ملایمی تعطیلات نوروزی را پشت سر گذاشته، اما از روز ۱۸ فروردین ماه نوسانات بیشتری را متحمل شد و طی دو روز ۱۹ و ۲۰ فروردین ماه از سه هزار و ۵۰۰ تومان به بیش از سه هزار و ۸۰۰ تومان رسید، اما این نوسانات رفت و برگشتی بود به نحوی که تا پایان هفته اول اردیبهشت ماه ادامه پیدا کرد.

اما از روز هشتم اردیبهشت ماه نوسانات درهم بیشتر شد، به نحوی که این ارز در تلاش برای رسیدن به کانال چهار هزار تومان بود، تا جایی که به سختی خود را نزدیک این کانال نگه داشت.

با شروع هفته سوم اردیبهشت ماه درهم امارات خود را به بالای مرز چهار هزار تومان رساند، قیمت درهم امارات در چهارمین روز هفته جاری، ۱۷ اردیبهشت ماه به رقم چهار هزار و ۱۵۳ تومان رسید.

گزارش میدانی تجارت‌نیوز در روز چهارشنبه اخیر نیز نشان می‌دهد این ارز در بازار آزاد در نرخ‌های بالاتر از قیمت صرافی‌های بانکی قیمت‌گذاری شده است.

حتی تعداد زیادی از دلالان و صرافی‌های آزاد بازار فردوسی درهم امارات را خرید و فروش نمی‌کنند و مدعی هستند که درهم ندارند.

آن بخشی از معامله‌گران بازار ارز که درهم خرید و فروش می‌کردند، گفتند: اگر کسی الان درهم بخواهد موجود نداریم و برای رساندن آن به دست خریدار نیاز به زمان داریم تا آن را تهیه کنیم.

درباره نوع ارز برای سفر به امارات نیز در بین فعالان این بازار اختلاف نظر وجود دارد؛ در حالی که برخی از فعالان معتقد هستند برای مسافرت به امارات درهم ارز مناسب‌تری است و امکان سودآوری در زمان تبدیل آن در کشور امارات وجود دارد، برخی دیگر مخالف این ادعا هستند و بردن دلار را در تبدیل به درهم در خود امارات دارای ریسک می‌دانستند.

در حالی که درهم امارات از ابتدای سال تا ۱۸ اردیبهشت ماه رشد ۱۹ درصدی داشته است، مسعود دانشمند، رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات، علت رشد بالای درهم امارات را این طور ارزیابی کرده است: دلیل اینکه در سال ۹۸ درهم امارات رشد بالایی داشته این است که مبادلات پولی و بانکی میان ایران و امارات ناکارآمد است اما سیستم صرافی‌های بین دو کشور به خوبی فعالیت می‌کند. در حقیقت سیستم صرافی میان ایران و دوبی هر ساعت و بدون هیچ اختلالی فعالیت مستمر دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز