سی‌ان‌ان از رونق صنعت گردشگری در ایران گزارش می‌دهد:

چشم‌انداز ايران براي جذب ٢٠ ميليون گردشگر خارجي

چشم‌انداز ايران براي جذب ٢٠ ميليون گردشگر خارجي

به دنبال توافق هسته‌ای که در سال 2015 انجام شد، تعداد گردشگران بین‌المللی که به ایران سفر کرده‌اند، 50 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

الهام میرمحمدی: با برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، این کشور شاهد رونق صنعت گردشگری بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تعداد گردشگران بین‌المللی در سال جاری میلادی منتهی به مارس، بیش از 6 میلیون نفر گزارش شده که این میزان نسبت به سال گذشته 50 درصد و در مقایسه با سال 2009 سه برابر افزایش یافته است.

در پی توافق هسته‌ای در سال 2015 که منجر به برداشته شدن تحریم‌ها علیه این کشور شد، تعداد گردشگران بین‌المللی به ایران افزایش یافته است.

همچنین، ایرلاین‌های اروپایی نظیر بریتیش ایرویز و لوفتانزا بار دیگر پروازهای مستقیم خود را به ایران از سر گرفتند و روند درخواست ویزا نیز آسان‌تر شده است.

از سوی دیگر با افزایش تعداد گردشگران، تقاضا برای اقامتگاه‌ها و هتل‌ها نیز افزایش یافته است. این امر می‌تواند فرصت‌های بسیاری را برای کارآفرینان ایرانی و همین‌طور سرمایه‌گذاران خارجی فراهم کند.

برخلاف شرکت‌های اروپایی که به دلیل تهدیدهای دونالد ترامپ و لغو توافق هسته‌ای برای سرمایه‌گذاری در ایران تردید دارند، هتل‌های زنجیره‌ای بین‌المللی در ایران حضور یافته‌اند تا نیاز گردشگران برای اسکان را مرتفع کنند.

به گفته آژانس گردشگری دولتی، ایران قصد دارد، تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۲۰ میلیون گردشگر جذب کند.

گروه فرانسوی هتل‌داری آکور (Accor) نخستین گروه زنجیره‌ای بود که در سال 2015 اقدام به ساخت هتل در ایران کرد و در حال حاضر، 2 هتل این گروه در ایران مشغول به فعالیت است.

هتل اسپانیایی ملیا هم سال آینده نخستین هتل خود را در ایران افتتاح می‌کند. هتل‌های روتانای امارات متحده عربی نیز، اولین هتل خود را در اوایل سال جاری راه‌اندازی ‌می‌کنند. این گروه در نظر دارد تا سال 2020، 3 هتل دیگر در ایران بسازد.

همچنین ایزی‌هتل، گروه هتل‌داری انگلیسی، قراردادهایی را برای ساخت هتل در ماه جولای با ایران امضا کرد.

با این وجود به نظر می‌رسد، این بازار همچنان داغ باقی بماند و به دلیل افزایش تقاضا هنوز فرصت‌های بسیاری برای کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی برای ساخت هتل وجود دارد.

به گفته آژانس گردشگری دولتی، ایران قصد دارد، تا سال 2025 بیش از 20 میلیون گردشگر جذب کند.

بر اساس گزارشی که اخیرا مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرده، ایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری در جهان است

در حال حاضر بیشتر گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند، جوانان اروپایی و آسیایی هستند که به تاریخ و فرهنگ این کشور علاقه‌مندند. همچنین، پربازدیدترین مقاصد گردشگری در ایران، شهرهای تاریخی اصفهان و شیراز هستند.

جلال راشدی هتل‌دار ایرانی در گفتگوی خود با سی‌ان‌ان گفته است: بسیاری از این گردشگران خارجی به دنبال اقامتگاه‌های ارزان‌قیمت هستند و حداکثر مبلغی که برای هر شب در نظر می‌گیرند، 15 دلار است. در سال‌های گذشته ما شاهد افزایش تعداد گردشگران جوان، کنجکاو و ماجراجو به ایران بوده‌ایم که قصد دارند واقعیت‌های کشور ایران را کشف کنند.

بر اساس گزارشی که اخیرا مجمع جهانی اقتصاد منتشر کرده، ایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری در جهان است. با این وجود، گردشگران با موانع بسیاری برای سفر به ایران مواجه هستند.

گردشگران آمریکایی، انگلیسی و کانادایی باید پیش از سفر به ایران به دنبال ویزا باشند. در حالی که شهروندان بسیاری دیگر از کشورها به محض ورود به این کشور درخواست ویزا می‌کنند.

از آنجا که هنوز برخی از تحریم‌ها علیه ایران لغو نشده‌اند، این کشور ارتباط محدودی با شبکه‌های بانکداری بین‌المللی دارد و کارت‌های اعتباری در این کشور اعتباری ندارند. این امر رزرو هتل را برای گردشگران خارجی غیرممکن کرده است.

جلال راشدی برای حل این مشکل وب‌سایتی را طراحی کرده که امکان رزرو هتل بدون پرداخت را برای گردشگران خارجی فراهم کرده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند