موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چشم‌انداز بازارهای طلا، دلار و بورس در هفته پیش‌رو / بورسی‌ها در انتظار سود بیشتر / ارز و طلا همچنان رو به سقوط

چشم‌انداز بازارهای طلا، دلار و بورس در هفته پیش‌رو / بورسی‌ها در انتظار سود بیشتر / ارز و طلا همچنان رو به سقوط

«در هفته‌ای که سیگنال‌های مثبت سیاسی و اقتصادی آن بیشتر از اخبار نشانگر افزایش نااطمینانی‌ها به چشم می‌آیند باید منتظر تداوم روند صعودی بورس و نزولی دو بازار ارز و طلا بود»؛ این عبارت، پیش‌بینی هفته گذشته تجارت‌نیوز بود که در عمل نیز اتفاق افتاد اما آیا در هفته پیش‌رو نیز چنین وضعیتی پیش‌بینی می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قبل از شروع هفته اخیر بازارها چنین وضعیتی داشتند؛ دلار ۱٫۲ درصد منفی، طلای ۱۸ عیار ۰٫۷ درصد منفی، سکه طلا طرح جدید ۰٫۹ درصد منفی و بازار سهام  ۲٫۴ درصد مثبت.

در چنین وضعیتی تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود: به نظر می‌رسد در هفته‌ای که سیگنال‌های مثبت سیاسی و اقتصادی آن بیشتر از اخبار نشانگر افزایش نااطمینانی‌ها به چشم می‌آیند باید منتظر تداوم روند صعودی بورس و نزولی دو بازار ارز و طلا بود؛ مگر اینکه در بین این بازارها عامل رشد قیمت جهانی طلا بتواند بر عامل تاثیرگذار ارزانی ارز بر بازار داخلی طلا اثر بگذارد و نوسانی در بازار داخلی طلا را به وجود بیاورد.

در عمل نیز طی هفته اخیر بازارها وضعیتی دقیقا مشابه هفته قبل‌تر خود داشتند. یعنی بورس تنها بازار مثبت باقی ماند و بقیه بازارها یک روند منفی از خود نشان دادند. در هفته اخیر بورس بازدهی مثبت 1.8 درصدی ، دلار بازدهی منفی 0.8 درصدی، طلا بازدهی منفی 0.4 درصدی و سکه هم بازدهی منفی یک درصدی داشت.

بورس تنها بازار مثبت هفته اخیر بود.

در چنین شرایطی که دلار و طلا یک روند نزولی به خود گرفته‌اند و شاخص بورس همچنان صعودی باقی مانده، این بازارها چه چشم‌انداز هفتگی‌ای پیش‌رو دارند؟

سیگنال‌های سیاسی به بازارها

شاید مهمترین خبر سیاسی چند روز اخیر سفر وزیر امور خارجه ایران به فرانسه و افزایش تقابل آمریکا و چین باشد که هر دو آنها احتمال تاثیرگذاری بر بازارهای داخلی ایران را دارند.

محمد جواد ظریف عصر روز جمعه بعد از دیدار با رئیس جمهور فرانسه در کاخ الیزه در جمع خبرنگاران در توضیح گفتگوهای انجام شده در فرانسه خاطرنشان کرد: گفتگوهای روز جمعه با آقای مکرون در ادامه گفتگوها و تماس‌های تلفنی است که بین آقای روحانی و مکرون صورت گرفته است، فرانسه پیشنهادی را ارائه داده ما هم پیشنهادهایی را داشتیم که همه آنها در مورد نحوه اجرای برجام و گام هایی است که نیاز از سوی طرفین برای اجرای برجام برداشته شود.

علاوه بر این، طبق اعلام سخنگوی وزارت امور خارجه قرار است محمد جواد ظریف در راستای پیگیری و اجرای دیپلماسی فعال و متوازن جمهوی اسلامی ایران از یکشنبه سوم شهریور ماه در صدر هیاتی به چین، ژاپن و مالزی در شرق آسیا سفر کند.

علاوه بر این، یک رسانه سوئدی نیز پنجشنبه اخیر به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد که سوئد شواهد بسیار نیرومندی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ایران به زودی کشتی انگلیسی را آزاد خواهد کرد.(فارس)

اعلام حمایت نروژ از برجام و اعلام برگزاری نشست سه‌جانبه ترکیه، ایران و روسیه درباره بحران سوریه در 25 شهریور ماه نیز از دیگر اخبار سیاسی قابل توجه بود.

در عین حال در همین روزها تقابل دو کشور آمریکا و چین به شدت تشدید شده است. رئیس جمهور آمریکا با ابراز خشم خود از تصمیم جدید چین مبنی بر اعمال تعرفه بر 75 میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی اعلام کرد که به این اقدام چین واکنش نشان خواهد داد. دونالد ترامپ همچنین از شرکت‌های آمریکایی خواست تا سریعا چین را ترک کنند.

این تقابل اجتمالا بتواند همچنان بر قیمت جهانی طلا تاثیرگذار باشد. قیمت هر اونس طلا همچنان در نزدیکی 1500 دلار باقی مانده است. در همین حال قیمت هر بشکه نفت برنت روز جمعه با ۱۰ سنت افزایش به ۶۰ دلار و ۲ سنت رسید تا احتمال تاثیرپذیری از این تقابل دو کشور آمریکا و چین و نااطمینانی‌های ناشی از آن افزایش پیدا کند.

سیگنال‌های اقتصادی به بازارها

اما در شرایطی که اخبار امیدبخشی از سوی دیپلماسی ایران به بازارها رسیده اعلام تورم جدید نشان می‌دهد هرچند تورم میانگین 12 ماهه روندی صعودی دارد اما تورم ماهانه و تورم نقطه به نقطه یک روند نزولی را در پیش گرفته‌اند.

طبق گزارش مرکز آمار ایران شاخص تورم سالانه مرداد ماه امسالل به ٤٢.٢ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است. اما نرخ تورم ماهانه مرداد امسال به ۰.۶ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٢ واحد درصد کاهش داشته است. نرخ تورم نقطه‌ به نقطه نیز در مرداد ماه امسال به ٤١.٦ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل ٦.٤ واحد درصد کاهش یافته است.

در همین حال عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز در گفتگو با لستر هولت، خبرنگار شبکه تلویزیونی NBC، از ثبات نسبی بر بازار ارز سخن گفته و اظهار کرده است: در حال حاضر بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است.

بدین ترتیب با توجه به امیدواری بازارها نسبت به اخبار سیاسی خارجی و دیپلماسی ایران و همچنین کنترل مورد ادعای بانک مرکزی به نظر می‌رسد در هفته جاری نیز وضعیت مشابه هفته گذشته تکرار شود و بورس همان روند مثبت و ارز و طلا همان روند منفی را طی کنند، مگر اینکه به واسطه افزایش تقابل آمریکا و چین قیمت جهانی طلا آنقدر متاثر شود که بتواند بر قیمت داخلی طلای ایران نیز تاثیر بگذارد. با این حال تجربه چند هفته اخیر نشان داده قدرت اثرگذاری ارزانی دلار بر قدرت اثرگذاری گرانی طلای جهانی می‌چربد و بازار طلای داخلی از عامل اولی بیشتر متاثر می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند