چه بر سر قیمت خودروهای وارداتی می‌آید؟

چه بر سر قیمت خودروهای وارداتی می‌آید؟

کارشناس خودرو گفت: قیمت خودروهای وارداتی با توجه به ممنوعیت واردات خودرو باز هم افزایش می‌یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز،فربد زاوه، کارشناس حوزه خودرو درباره روند قیمتی خودروهای وارداتی در آینده اظهار کرد: خودروهای وارداتی دیگر استهلاک قیمت نخواهند داشت و با توجه به میزان تورم حتی به محدوده قیمت بالاتری نیز خواهند رفت. استهلاک قیمتی بدین معنی است که هر چقدر از عمر این خودروها بگذرد قیمت آنها پایین نخواهد آمد و حتی شاهد افزایش قیمت خواهند شد. عدم عرضه چه در حوزه خودروهای CKD و چه نمونه‌های وارداتی باعث به وجود آمدن چنین اتفاقی می‌شود.

وی ادامه داد: فاصله بین خودروهای داخلی و وارداتی روز به روز بیشتر خواهد شد. می‌توان گفت به نوعی به دهه ۶۰ برگشتیم بدین صورت که خودرویی خریداری می‌شود و پس از طی کردن مسافتی حتی با قیمت بالاتر به فروش می‌رسد. فروشنده‌ها در این زمینه ادعاهایی نیز می‌کنند که خودرو بسیار تمیز است یا نمونه‌ای شبیه به آن دیگر وجود ندارد. رفع ممنوعیت واردات خودرو به مسائل سیاسی و بحث مدیریت کلان اقتصاد بازمی‌گردد.

زاوه درباره تاثیر ممنوعیت واردات روی خودروسازان داخلی گفت: واردات خودرو با تعرفه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده بود، تاثیری روی تولیدات داخلی نمی‌گذاشت. آن‌هایی که روی خودروهای CKD فعالیت داشتند تقریبا از کار افتادند بنابراین ممنوعیت واردات خودرو نیز تاثیر خاصی روی خودروسازان داخلی و روند فروش آنها نخواهد گذاشت. این نکته را باید گفت که قیمت داخلی‌ها باتوجه به وضعیت اقتصادی گران‌تر خواهد شد.

این کارشناس خودرو در پایان به وضعیت خدمات‌دهی خودروهای وارداتی اشاره کرد و گفت: شرایط خدمات‌دهی به خودروهای وارداتی نیز در سال آینده بدتر از امسال خواهد شد. اکنون شرکت‌ها به شدت با مشکل مواجه هستند که دلیل آن نیز کند شدن ثبت سفارش قطعات است.

منبع:گسترش نیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند