کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه دارند؟

کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه دارند؟

شرکت تولیدی و صنعتی درخشان تهران با نماد پدرخش اطلاعیه‌ای مبنی بر صدور مجوز افزایش سرمایه در سامانه کدال منتشر کرد. براساس این اطلاعیه تقاضای افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی شرکت تولیدی و صنعتی درخشان تهران در سازمان حسابرسی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه با هدف تامین منابع موردنیاز طرح‌های توسعه‌ای یا اصلاح ساختار مالی، اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند. به عبارت بهتر، این یکی از روش‌های تامین مالی شرکت است.

در این بین گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال با موضوع برنامه افزایش سرمایه چند شرکت مورد بررسی قرار گرفت. در این گزارش به قیمت تئوریک سهم نیز اشاره شده است. به طور معمول قیمت تئوریک سهم پس از افزایش سرمایه یا توزیع سود نقدی در زمان مجمع کاهش می‌یابد.

علت اصلی تغییرات قیمت سهم در زمان بازگشایی، ثابت ماندن ثروت سهامداران پس از افزایش سرمایه و سود نقدی است. از لحاظ دانش مالی هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تامین کند.

حال اگر شرکت مبلغ فروش سهام جدیدی که منتشر کرده را از سهامداران (به ازای هر سهم ۱۰۰۰ ریال) دریافت کند به آن افزایش سرمایه از طریق آورده نقدی سهامداران گفته می‌شود و اگر شرکت مبلغ مورد نیاز برای سهام جدید منتشر شده را از طریق سود انباشته شده در شرکت تامین کند به آن افزایش سرمایه از طریق اندوخته یا سهام جایزه گفته می‌شود.

لازم به ذکر است، هنگامی که شرکت از طریق آورده نقدی سهامداران افزایش سرمایه می‌دهد به سهامدارانی که در مجمع فوق‌العاده سهامدار شرکت بوده‌اند حق تقدم خرید سهام جدید را می‌دهد یعنی آنها نسبت به دیگران اولویت دارند که سهام جدید را بخرند و چنانچه به ازای هر سهم مبلغ ۱۰۰۰ ریال را به شرکت پرداخت کردند آنها مالک سهام جدید نیز خواهند بود، در غیر این صورت اگر مایل نبودند که در افزایش سرمایه شرکت کنند می‌توانند حق تقدم خرید سهام جدید خود را به فروش برسانند و شخص دیگری که این حق تقدم خرید سهام را خریده است مبلغ ۱۰۰۰ ریال را می‌پردازد و در افزایش سرمایه شرکت می‌کند.

اما هنگامی که شرکت از محل اندوخته یا سود انباشته افزایش سرمایه می‌دهد دیگر به سهامدارانی که در مجمع فوق‌العاده سهامدار شرکت بوده‌اند حق تقدم خرید سهام جدید منتشر شده را نمی‌دهد بلکه به طور مستقیم از محل اندوخته مبلغ ۱۰۰۰ ریال به ازای هر سهم را می‌پردازد و به سهامداران، سهام جدید می‌دهد که به آن سهام جایزه گفته می‌شود.

پدرخش

شرکت تولیدی و صنعتی درخشان تهران با نماد پدرخش اطلاعیه‌ای مبنی بر صدور مجوز افزایش سرمایه در سامانه کدال منتشر کرد. براساس این اطلاعیه تقاضای افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی شرکت تولیدی و صنعتی درخشان تهران در سازمان حسابرسی مورد بررسی قرار گرفت. مدارک و مستندات درخواست افزایش سرمایه شرکت پس از پیشنهاد هیات‌مدیره و اظهار نظر حسابرس قانونی شرکت جهت تایید و اخذ مجوز به سازمان بورس ارائه شد.

براساس برآوردهای مالی قیمت تئوریک سهم۴۴۶۱۰ ریال و با توجه به قیمت پایانی روز گذشته سهم به مبلغ ۱۴۱,۰۰۰ ریال و افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی، قیمت تئوریک سهم (قیمت بعد از انجام افزایش سرمایه، بدون افت یا رشد) مبلغ ۴۴۶۱۰ ریال است.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند