چین قوانین بانکی را سخت‌تر می‌کند

چین قوانین بانکی را سخت‌تر می‌کند

چین اعلام کرد در سال جاری میلادی قصد دارد قوانین سخت‌تری برای بانک‌ها و نهاد‌های مالی این کشور در نظر گیرد.

انتظار می‌رود با قوانین جدید، مخاطرات بانکی برای چین کاهش یابد اما همزمان این موضوع می‌تواند برای شرکت‌های خارجی و چینی کار تبادلات ارزی و بانکی را دشوارتر کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، کمیسیون مقررات بانکی چین در بیانیه‌ای که روزنامه چاینا دیلی به آن پرداخته آورده است در سال 2018 میلادی نظارت بر بانک‌ها تشدید خواهد شد.

این کمیسیون افزوده است همه بانک‌ها و نهادهای مالی باید با دقت فعالیت‌های تجاری را نظارت کرده و از اعطای بی رویه وام‌های بانکی خودداری ورزند و مخاطرات مالی را کنترل کنند.

چین البته سال گذشته میلادی هم مقررات بسیار سختی برای نهادهای مالی در نظر گرفت و نزدیک به 450 میلیون دلار، نهادها و بانک‌های خاطی را جریمه و 270 نفر را نیز مجازات کرد.

انتظار می‌رود از سال جاری میلادی بر اساس دستور دولت و حزب حاکم مبارزه با اقدامات ناقض مقررات بانکی در یک دوره سه ساله شروع شود.

اداره تبادلات ارزی چین هم اعلام کرده بود برای مبارزه با تروریسم از سال نو میلادی مقررات ویژه‌ای را برای بانک‌ها در خصوص خدمات ارزی به چینی‌ها در نظر گرفته است به‌طوری که شهروندان چینی از این پس در خارج از کشور می‌توانند مبالغ محدودی در حدود 100 هزار یوان معادل 15 هزار دلار را به صورت نقدی از بانک دریافت کنند.

دولت در تلاش است تا از خروج ارز از کشور جلوگیری کند و از مدتی قبل تدابیر سخت‌تری برای شهروندان در نظر گرفته شده است تا نتوانند سرمایه‌های ارزی را از کشور خارج کنند.

در همین حال بر اساس مقررات موجود اتباع این کشور در داخل چین فقط می‌توانند در طول سال نزدیک به 50 هزار دلار پول مبادله کنند و بیش از این مقدور و قانونی نخواهد بود.

اداره تبادلات ارزی چین در این بیانیه تاکید کرده است که اگر کسی بخواهد بیشتر از مبلغ 15 هزار و 300 دلار دریافت کند، بانک جلوی برداشت را خواهد گرفت.

آمار نشان می‌دهد که در سال 2016 میلادی نزدیک به 80 درصد از دارندگان کارت‌های بانکی چین نزدیک به 30 هزار یوان پول نقد را با ارز در خارج از کشور مبادله کرده‌اند که با این حساب مقررات جدید که از ابتدای سال لازم الاجرا شده است، برای آن‌ها دست و پا گیر نخواهد بود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند