چین ۶ هزار میلیارد دلار بدهی پنهان دارد

نهاد رسیدگی به بدهی کشورهای مختلف دنیا میزان بدهی پنهان چین را که رو به رشد گذاشته نزدیک به 6 هزار میلیارد دلار برآورده کرده است.
چین ۶ هزار میلیارد دلار بدهی پنهان دارد

نهاد رسیدگی به بدهی کشورهای مختلف دنیا میزان بدهی پنهان چین را که رو به رشد گذاشته نزدیک به ۶ هزار میلیارد دلار برآورده کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شبکه خبری آسیا تایمز روز پنجشنبه گزارش داد؛ این شرکت که با حروف اختصاری «اس و پی» شناخته می‌شود، در تازه‌ترین بررسی‌های خود اعلام کرد کوه یخی از بدهی، اطراف چین را فرا گرفته است و پکن تلاش می‌کند تا از قروض بی‌رویه و غیرقانونی جلوگیری کند.

این گزارش با اشاره به اینکه دومین اقتصاد بزرگ جهان، بدهی‌های پنهان کلان خود را در زمره آمار رسمی اعلام نمی‌کند تصریح کرد مخاطرات بانکی و مالی سنگینی چین را در بر گرفته است.

این سازمان می‌افزاید که بسیاری از دولت‌های محلی در حال گرفتن وام‌ها و اعتبارات کلان از دولت مرکزی و بانک‌ها هستند و میزان بدهی‌های ذی‌ربط آنها به نسبت رشد تولید ناخالص داخلی چین به ۶۰ درصد رسیده است که مرز خطر محسوب می‌شود.

صندوق بین‌المللی پول هم داده‌هایی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد با وجود بدهی‌های فزاینده چین باز هم آمریکا و ژاپن با افزایش ۱۰۰ و ۲۰۰ درصدی به ترتیب بیشترین رشد بدهی‌ها را در میان دیگر کشورهای دنیا داشته‌اند.

بر خلاف این گزارش، وزارت دارایی چین در تازه‌ترین آمار ارائه شده خود آورده است که میزان بدهی دولت‌های محلی در این کشور به دو هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده است که این آمار بدهی پنهان مذکور را نشان نمی‌دهد.

این گزارش‌های آماری در شرایطی منتشر می‌شود که به دلیل بروز جنگ تجاری میان چین و آمریکا، شاخصه‌های رشد اقتصادی چین کمرنگ‌تر می‌شود و این کشور در حال از دست دادن قدرت رقابتی اقتصادی خود است.

به تازگی نیز وزارت دارایی چین از فروش ۳ میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه در هنگ‌کنگ خبر داد که ۵۰۰ میلیون دلار آن اوراق قرضه با نرخ بهره ۴ درصد برای مدت ۳۰ سال بوده است.

در سال ۲۰۱۷ میلادی شرکت سهامی «هایتونگ» در بورس شانگهای از بازارهای مهم اوراق بهادار چین میزان بدهی دولت‌های محلی چین را ۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد دلار اعلام کرد که باز هم از رقم رسمی وزارت دارایی بیشتر بوده است.

دولت چین تاکنون آماری از بدهی‌های پنهان این کشور منتشر نکرده اما بارها با طرح مخاطرات در بازارهای سرمایه و اوراق بهادار به سرمایه‌گذاران اطمینان داده است که از سرمایه‌های آنها حفاظت خواهد شد.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز