کاندیداهای ریاست‌جمهوری، وعده‌های غیرعملی ندهند

کاندیداهای ریاست‌جمهوری، وعده‌های غیرعملی ندهند

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: استدعای من از همه کاندیداهای ریاست جمهوری این است که حرف‌هایی بزنند که اگر رئیس جمهور شدند بتوانند با یک ضریبی از خطای قابل قبول به تعهدهای خودشان عمل بکنند.

کاندیداهای ریاست جمهوری حرف‌هایی بزنند که اگر رئیس‌جمهور شدند بتوانند به تعهداتشان عمل کنند

به گزارش تجارت‌نیوز، علی طیب‌نیا در گفتگو با خبرآنلاین درباره وعده انتخاباتی محمدباقر قالیباف یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر 2.5 برابرکردن درآمدهای کشور ظرف 4 سال گفت: وعده 2.5 برابر کردن درآمد کشور معنایش این است که تولید ناخالص داخلی باید سالانه 26 درصد رشد داشته باشد. پس برای دادن چنین وعده‌ای باید پیش‌نیازهایش را برآورد کرد، اگر بدون محاسبه پیش‌نیازها و لوازم کار بخواهیم حرف بزنیم من هم راحت می‌توانم بگویم درآمد کشور را 5، 7 یا حتی 10 برابر می‌کنم.

عضو کابینه یازدهم یادآور شد: آنچه در قانون برنامه ششم و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری آمده، رسیدن به سالانه 8 درصد رشد اقتصادی است. برنامه ششم بر این مبنا نوشته شده و لوازم آن هم پیش‌بینی شده است. طبیعی است که ما برای تحقق همان 8 درصد نیازمند به یک حجم انبوهی از منابع داخلی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و فاینانس هستیم. ضمن آنکه لوازم همه اینها باید فراهم شود. استدعای من از همه کاندیداهای ریاست جمهوری این است حرف‌هایی بزنند که اگر رئیس جمهور شدند بتوانند با یک ضریبی از خطای قابل قبول به تعهدهای خودشان عمل بکنند.

حقوق یک‌میلیونی، مالیات هشت‌میلیونی

وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: یکی از کاندیداهای محترم اعلام کرد فرار مالیاتی 100 برابر مالیات فعلی است و من مالیات را 100 برابر می‌کنم. در حال حاضر نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی 8 درصد است که در صورت 100 برابر شدن این رقم 800 درصد می‌شود. یعنی 8 برابر کل درآمد کشور ایران ما مالیات بگیریم.

وی یادآور شد: صحبت نامزد محترم انتخابات ریاست جمهوری به این معنی است که اگر یک نفر یک میلیون تومان درآمد داشته باشد باید 8 میلیون تومان مالیات بپردازد. یعنی اگر مردم همه دارایی‌ها خود را بفروشند و به درآمدشان اضافه کنند 8 برابر مالیات را نمی‌توانند پرداخت کنند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید گفت: به هر حال گفتن چنین حرف‌هایی که با یک حساب و کتاب ساده می‌توان متوجه شد جزو محالات عقلی است که نمی‌دانم با چه هدفی بیان می‌شود.

گفتنی است سیدابراهیم رئیسی روز شنبه 9 اردیبهشت در سالن «شهدای هفتم تیر» و در اولین همایش برگزار شده از سوی ستاد مردمی خود گفت: آقایان می‌گویند ما درآمد مالیاتی را افزایش دادیم ولی این مالیات را از کسی می‌گیرید که همیشه مالیات داده است؛ فرار مالیاتی 100 برابر چیزی است که هم‌اکنون دولت درآمد دارد.

بدهی 700 هزار میلیاردی دولت یازدهم کذب است

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از این گفتگو به خبرنگار خبرآنلاین گفت: از من نقل قول کرده بودند که تا قبل از دولت یازدهم، بدهی دولت 70 هزار میلیارد تومان بود و در دولت یازدهم به 700 هزار میلیارد تومان رسید که این دروغ محض بود. بدهی‌هایی که ما محاسبه کردیم پایه و اصلش برای گذشته است و در دولت حاضر صرفا به اندازه سودی که به این بدهی‌ها تعلق گرفت، افزایش در میزان بدهی‌ها رخ داد.

وی افزود: این هم که از قول من اعلام شد دولت در دوره یازدهم ورشکسته است متأسفانه اینها جزء مطالب کذبی است که برخی‌ها نشر می‌دهند و پایبند به هیچ گونه اخلاقی نیستند. درست است که عدد میزان بدهی‌های دولت بزرگ است و ما عددش را هم اعلام کردیم اما نسبت بدهی‌های دولت به تولید ناخالص داخلی (GDP) قابل مدیریت کردن است. مشکلی که در گذشته داشتیم نا به سامان بودن بدهی‌های دولت بود که خوشبختانه در این دولت اقدامات موثری برای ساماندهی بدهی‌های دولت انجام شد.

وزیر اقتصاد و دارایی درباره پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها در دوره یازدهم یادآور شد: از محل حساب تسعیر حدود 15 هزار میلیارد تومان بدهی‌های دولت به بانک‌ها را پرداخت کردیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند