کاهش بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در خراسان جنوبی

کاهش بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در خراسان جنوبی

​معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: طی سالیان اخیر کاهش محسوسی در شیوع بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان داشته‌ایم.

محمد علی بخشی امروز 16 تیر جاری در جمع خبرنگاران با اشاره به فرارسیدن روز جهانی مبارزه با بیماری‌های زئونوز افزود: طی سال اخیر کاهش قابل اعتنایی در رخداد بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در جمعیت انسانی خراسان جنوبی شاهد هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز،بخشی با بیان اینکه در حال حاضر به جز بیماری تب مالت، مابقی بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان در خراسان جنوبی شایع نیست، ادامه داد: در سال‌های اخیر با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حوزه پیشگیری و ایمن سازی دام‌ها، نظارت و کنترل محموله های دام و طیور و همچنین آموزش و اطلاع رسانی اقدامات خوبی در راه پیشگیری از این بیماری‌ها انجام شده که ثمره آن عدم وجود کانون از بیماری‌های خطرناک همچون تب کریمه کنگو، هاری، کیست هیداتید، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و مشمشه در استان است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی به بیماری تب مالت اشاره و خاطرنشان کرد: این بیماری یک بیماری شایع تقریبا در همه مناطق کشور است، ولی طی سال‌های اخیر این بیماری در خراسان جنوبی واکسیناسیون حداکثری دام‌های حساس و انجام فعالیت‌های ترویجی برای تولیدکنندگان کاهش شدیدی داشته است.

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند