علیرغم فرصت‌های بی‌نظیر در دو بازار رقم خورد؛

کاهش صادرات فرآورده‌های نفتی به عراق و افغانستان

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: بازار عراق و افغانستان، بازار مطلوبی برای صادرات است در حالی‌که میزان صادرات به این دو کشور کاهش داشته است.

کاهش صادرات فرآورده‌های نفتی به عراق و افغانستان

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در نشست خبری با بیان اینکه یکی از مهمترین وظایف این اتحادیه بازارسازی و شبکه‌سازی برای اعضای آن در سطوح بین‌المللی است، گفت: با وجود تعاملی که با دولت داریم اما مشکلات و چالش‌های زیادی نیز وجود دارد چرا که ارتباط بخش دولتی با ما با تشکل‌های خصوصی به طور شایسته‌ای نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید حمید حسینی افزود: زمانی که به هر یک از آنها به‌طور جداگانه مراجعه می‌کنیم گفته می‌شود که ما به تنهایی نمی‌توانیم در حوزه مورد نظر شما تصمیم‌گیری و یا حمایتی داشته باشیم.

وی ادامه داد: یکی از کمبودهای موجود در حوزه صادرات فرآورده‌های نفتی نبود یک بخش رگولاتوری یا تنظیم‌کننده که در بخش داخلی و بین‌المللی است.

حسینی افزود: به این ترتیب شاهد تصمیمات غیرکارشناسانه و کوتاه‌مدت هستیم. به‌طور مثال سال گذشته مجلس ۴ میلیون تن قیر رایگان توزیع کرد که منجر به صادرات غیررسمی و آسیب‌زدن به بازارهای صادراتی شد درحالی‌که از همان ابتدا این تصمیم با مشارکت بخش‌خصوصی مواجه شد.

سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآوردهای نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به اینکه به صورت رسمی و یا غیررسمی شاهد قاچاق فرآورده‌های نفتی هستیم، تصریح کرد: علت ارزان ماندن نرخ گازوئیل با وجود طرح پیمایش سوخت روشن نیست. چرا که با استفاده از این طرح می‌توان به خودروهای دیزلی که در حوزه حمل‌ونقل فعال هستند سوخت با یارانه تخصیص داد درحالی‌که قیمت پائین این فرآورده همچنان موجب رونق بازار قاچاق است.

به گفته این فعال بخش‌خصوصی از سال ۸۶ میزان صادرات فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی رقمی بین ۴۵ تا ۵۰ میلیارد دلار بوده است که متاسفانه در سال‌جاری نتوانسته‌ایم میزان صادرات خود را افزایش دهیم.

وی با اشاره به اورهال فاز ۱۵-۱۶ و ۱۷-۱۸ پارس‌جنوبی تصریح کرد: در دوره‌های محدودی دولت مجبور شد تا به جای خوراک گازی به بسیاری از واحدهای پتروشیمی خوراک مایع تحویل دهد.

حسینی از کاهش صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به عراق و افغانستان خبر داد و اظهار داشت: این دو بازار یکی از بهترین و مطلوب‌ترین بازارهای ایران هستند که متاسفانه میزان صادرات ما به آنها کاهش یافته و برنامه‌ریزی برای قطع صادرات نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که صادرات گاز جانشین صادرات فرآورده‌های نفتی به عراق شده است.

سخنگوی اتحادیه صادر کنندگان فرآوردهای نفت، گاز و پتروشیمی گفت: در دوازدهمین همایش سالانه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی قصد داریم تا بخش حاکمیتی و رگولاتوری صادرات فرآورده‌های نفتی را به بحث و بررسی بگذاریم. چرا که متاسفانه طی سال ۹۶، صادرات فرآورده‌های نفتی افزایش نداشته است و حتی در مقایسه با میزان صادرات گذشته با کاهش روبرو بوده است.

وی تاکید کرد: ظرفیت پالایش نفت دنیا ۹۲ میلیون بشکه در روز است. این درحالی است که از این میان ۲۳ میلیون بشکه مربوط به بنزین، ۱۳ میلیون بشکه مربوط به گازوئیل، ۱۰ میلیون بشکه مربوط به سوخت راه‌آهن، ۵ میلیون بشکه سوخت کشتی‌ها، ۹ میلیون بشکه مربوط به بخش پتروشیمی است.

حسینی با اشاره به ظرفیت ۴ میلیون تنی صادرات قیر ایران تصریح کرد: با توجه به اینکه جنس نفت تولید شده در ایران از منابع در حال توسعه (میادین غرب کارون) از نوع سنگین و فوق سنگین است، بنابراین سرمایه‌گذاری در بخش صنعت قیر توجیه اقتصادی دارد.

وی افزود: این درحالی است که توجه شایسته ای به این بخش نشده است. یکی از دلایلی که موجب ضعف صنعت قیر طی مدت گذشته شده، صدور مجوز غیرکارشناسانه از سوی وزارت صنعت، معدن‌وتجارت برای احداث واحدهای تولید قیر بوده است.

به گفته حسینی کیفیت قیر ایران بسیار بالا بوده و مورد تقاضای کشورهای منطقه و حتی اروپایی است.

 

منبع: مهر


این مطلب را به اشتراک بگذارید