کد خبر: 158997

کاهش واردات مکمل‌های دارویی در ۵ ماهه نخست سال

آمارهای وارداتی پنج‌ماه اول سال جاری نشان می‌دهد که واردات مکمل‌های دارویی نسبت به سال گذشته از نظر وزنی ۷۰.۷۵ درصد کاهش داشته است.

سرویس بازار -

آمارهای وارداتی پنج‌ماه اول سال جاری گویای آن است که واردات مکمل‌های دارویی برای خرده‌فروشی و در قسمت کالاهایی که تولید داخلی مشابه ندارند، نسبت به سال گذشته از نظر وزنی ۷۰.۷۵ درصد کاهش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمارهای گمرکی گویای آن است که مکمل‌های دارویی که تولید داخلی مشابه ندارند و در مقیاس خرده‌فروشی چهاردهمین کالای وارداتی کشور محسوب می‌شوند اگرچه از نظر ارزش ارزی رقم قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهند اما به استناد آمارها نسبت به مدت مشابه سال قبل واردات این کالاها بیش از ۷۰ درصد از نظر وزنی کاهش داشته است.

بر این اساس در پنج ماهه اول سال جاری بالغ بر ۸۶۴ تن مکمل دارویی به ارزشی حدود ۱۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار وارد کشور شده است که این واردات از نظر وزنی تنها ۰.۰۱ درصد و از نظر ارزش تنها ۰.۷۰ درصد از کل واردات کشور را تشکیل می‌دهد.

سال گذشته در پنج‌ماه اول سال نزدیک به ۳۰۰۰ تن مکمل دارویی به ارزش بالغ بر ۱۰۲ میلیون و ۸۹۸ هزار دلار وارد کشور شده بود که این رقم ۰.۲ درصد از نظر واردات وزنی و ۰.۶۲ درصد از واردات ارزشی کشور را به خود اختصاص می‌داد.

امسال اگرچه حجم این واردات از نصف هم کمتر شده اما از نظر ارزش ارزی ۳۱.۶۳ درصد واردات این بخش افزایش داشته است.

در ارتباط با چرایی این موضوع از سوی مسئولان و فعالان مربوطه هنوز توضیح مشخصی ارائه نشده اما بر اساس آمارهای موجود به نظر می‌رسد هزینه‌های واردات در این بخش بسیار بالا رفته است که با وجود کاهش ۷۰ درصدی در وزن ارزش واردات در این بخش بالغ بر ۳۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

البته در سال‌های گذشته و در دوره‌ای که برای کالاهای وارداتی گروه‌های خاص در نظر گرفته شده بود فعالان این عرصه شاهد بودند که به یکباره مکمل‌های دارویی از گروه کالاهای اولویت پنجم به گروه کالاهای اولویت دهم که در رده آخر جدول قرار داشتند منتقل شدند و برهمین اساس تا مدت‌ها در واردات این کالاها مشکلات متعدد ایجاد شده و حتی در مقطعی از زمان در سال ۱۳۹۲ حدود ۹۰ درصد از مکمل‌های واردشده در گمرک انبار شد.

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1329.9
0.0
مثقال طلا (%1)
629200
6200
سکه امامی (%2.11)
1510000
31200
دلار (%0.47)
4479
21
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.