موضوعات داغ:

کاهش ۷۷۰ هزار بشکه‌ای خام‌فروشی نفت عراق با تکمیل زنجیره ارزش

کاهش ۷۷۰ هزار بشکه‌ای خام‌فروشی نفت عراق با تکمیل زنجیره ارزش

عراق در ابتدای سال جاری میلادی برای افزایش ظرفیت پالایش ۷۷۰ هزار بشکه‌ای نفت خام در قالب ۵ پالایشگاه و پتروپالایشگاه جدید برنامه‌ریزی کرده است. این مساله علاوه بر کاهش خام‌فروشی، درآمد‌های بیشتری را از طریق تکمیل زنجیره ارزش نفت نصیب عراق می‌کند.

یک مقام عراقی از امضای قرارداد با دو شرکت چینی PowerChina و Norinco International برای ساخت پالایشگاه نفت در بندر فاو در خلیج فارس پرده برداشت. این پالایشگاه در شهر فاو راه اندازی خواهد شد و ظرفیتی آن ۳۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود که از یک واحد پتروشیمی نیز بهره می‌برد.

کاهش ظرفیت پالایشی عراق درپی جنگ داخلی

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال ۲۰۱۴ میلادی و پس از آن که شهر و پالایشگاه بیجی به تصرف داعش درآمد، ظرفیت پالایشی عراق محدود شد. پالایشگاه بیجی، بزرگ‌ترین واحد پالایشی این کشور است که در شمال بغداد واقع شده است.

گرچه در سال ۲۰۱۵ میلادی، نیروهای عراقی کنترل بیجی را پس گرفتند، اما در جنگ آسیب‌های شدیدی به این پالایشگاه وارد شده بود و در عمل نتوانست بار دیگر ظرفیت پالایشی عراق را به دوران پیش از جنگ داخلی برساند.

برنامه‌ریزی برای کاهش خام‌فروشی با ساخت پالایشگاه‌های جدید

در حال حاضر، عراق به پالایشگاه دورا در بغداد و شعیبه در منطقه بصره وابسته است و قصد دارد با احداث پالایشگاه‌های متعدد، ظرفیت پالایشی خود را افزایش دهد.

پالایشگاه فاو در جنوب بصره، با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز، یکی از واحدهای پالایشگاهی متعدد عراق جهت رسیدن به خودکفایی در تولید فرآورده‌های نفتی محسوب می‌شود.

پیش از این نیز وزیر نفت عراق در بهمن ۱۳۹۶ گفته بود که قرارداد ساخت یک پالایشگاه با ظرفیت ۷۰ هزار بشکه در روز را به امضاء رسانده است که قرار است در شمال شرق شهر کرکوک احداث گردد. این قرارداد با سرمایه گذاری شرکت اماراتی Ranya International انجام گرفته است.

۵ پالایشگاه جدید با ظرفیت ۷۷۰ هزار بشکه در عراق ساخته خواهد شد

در کنار دو پروژه فوق، برنامه‌هایی برای ساخت سه واحد پالایشی دیگر در عراق مطرح شده است.

یکی از این واحدهای پالایشی در ناصریه، در جنوب عراق، با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه در روز راه‌اندازی می‌شود و مورد دوم نیز در استان انبار غربی با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه در روز ساخته خواهد شد.

سومین مورد با ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه در روز، در قیاره در نزدیکی موصل ساخته خواهد شد. موصل، شهر شمالی عراق است که به عنوان یکی از آخرین شهرهای آزاد شده، در سال گذشته از تروریست‌های داعش بازپس گرفته شد.

عراق برنامه ریزی ویژه‌ای جهت توسعه ظرفیت‌های پالایشی خود در ابتدای سال جاری میلادی انجام داده است که در این راستا ۵ پالایشگاه (پتروپالایشگاه) جدید ساخته خواهد شد.

مجموع واحدهای پالایشی جدید عراق، ۷۷۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی این کشور خواهد افزود و علاوه بر تامین نیاز داخلی عراق به فرآورده‌های نفتی، فرصت‌های صادراتی و کسب درآمدهای بیشتر را برای این کشور فراهم می‌کند.

 

منبع: مقاومتی‌نیوز

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند