موضوعات داغ:

در ماه‌های پایانی سال ۹۸ کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

در ماه‌های پایانی سال ۹۸ کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

افراد در ماه‌های پایانی سال در تلاش هستند تا تصمیمات مهمی بگیرند و سال را با حس بهتری به پایان برسانند. یکی از این تصمیمات مهم، انتخاب محل سرمایه‌گذاری است که باید با تحقیق و آگهی مشخص شود و از ابعاد مختلف، درستی حضور در آن بازار را بررسی کرد. در این یادداشت سعی کردیم نیم‌نگاهی به مهم‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری داشته باشیم تا به افراد دید مختصری در مورد سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف بدهیم.

طی یک سال گذشته، اوضاع اقتصادی کشورمان با وضعیت پرچالش و عجیبی همراه بوده است. شرایطی که تصمیم‌گیری برای انتخاب نوع سرمایه‌گذاری افراد را به شدت تحت تاثیر قرار داده و حتی باعث شده برخی از شدت سردرگمی نتوانند هیچ تصمیم مشخصی در زمینه انتخاب محل سرمایه‌گذاری‌شان بگیرند. حال در ماه‌های پایانی سال بسیاری به دنبال یافتن بهترین راه برای سرمایه‌‌‌گذاری هستند. احتمالا شما که در حال خواندن این یادداشت هستید، با ما موافقید که طی یکسال گذشته ارزش پول نقد افراد به میزان زیادی کاهش پیدا کرده و در مقابل شاهد بالا رفتن تورم بوده‌ایم. همین موضوع لزوم سرمایه‌گذاری و در واقع نگه نداشتن پول نقد را به خوبی نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، عوامل بسیاری در انتخاب نوع و محل سرمایه‌گذاری تاثیر دارند که از جمله آنها می‌توان به بازدهی بالا، کم بودن ریسک سرمایه‌گذاری، شفافیت، نقدشوندگی سرمایه، شرعی و اخلاقی بودن روش سرمایه‌گذاری و سایر عوامل اشاره کرد. ضمن اینکه بر تعداد گزینه‌های سرمایه‌گذاری هم اضافه شده و سرمایه‌گذاری آنلاین هم وارد فضای انتخاب‌های افراد برای سرمایه‌گذاری شده  است.

حال با در نظر گرفتن عوامل بالا، به سراغ مهم‌ترین بازارهای موجود در ایران رفته‌ایم و  به صورت خلاصه آنها را بررسی کرده‌ایم:

بازار مسکن؛ بازاری مطمئن در بلندمدت اما محدود در میزان سرمایه‌گذاری

اولین پیش‌نیاز ورود به بازار مسکن، کافی بودن میزان سرمایه اولیه است. بنابراین این بازار برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک و خرد بازار مناسبی نیست و محدودیت ایجاد می‌کند. از سوی دیگر بازار مسکن عمدتا تحت‌الشعاع عوامل متعدد و متفاوتی قرار می‌گیرد که از جمله آن می‌توان به نرخ ارز، میزان رشد اقتصادی، تحولات سیاسی کشور، شرایط موجود و پیش رو در بازارهای موازی و به خصوص تورم عمومی اشاره کرد. با توجه به مشخص نبودن شرایط پیش روی متغیرهای ذکر شده تحلیل این بازار برای افراد در شرایط فعلی بازار ایران کمی سخت است و ریسک کمی ندارد. با اینحال باید در نظر گرفت که خرید خانه به قصد سرمایه‌گذاری است یا به دلیل رفع نیاز. در مورد سرمایه‌گذاری مسکن، به این نکته باید توجه داشت که افرادی که به دنبال رشد سریع و سود در زمان کوتاه هستند بهتر است سراغ این گزینه نروند و در این نوع از سرمایه‌گذاری صبور باشند. اما خرید خانه به قصد رفع نیاز در هرزمانی تصمیم درستی است و بررسی وضعیت مسکن در سالهای اخیر نشان می‌دهد که بازار مسکن به نوعی یکی از بازارهای باثبات و مطمئن در بلند مدت است.

بازار ارز؛ بازار پرریسک و غیرقابل‌پیش‌بینی

یکی دیگر از بازارهای مهم برای سرمایه‌گذاری، بازار ارز هست. با کاهش ارزش پول داخلی یکی از گزینه‌های روی میز، تبدیل و نگهداری پول به ارز کشور دیگری است. گرچه این روش سرمایه‌گذاری از کاهش ارزش پول تا حدودی جلوگیری می‌کند و معمولا سودآور هست. مهم‌ترین مزیت حضور در این بازار، امکان نقدشوندگی بالاست اما با در نظر گرفتن عوامل متعددی مانند شرایط اقتصادی و سیاسی فعلی و بی‌ثباتی عوامل خارجی دیگر برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز و … که بر بازار ارز تاثیر می‌گذارند، باید بپذیریم که پیش‌بینی روندهای این بازار سخت است و ریسک آن قابل کنترل نیست. برای ورود به این بازار باید میزان ریسک‌پذیری خود را بسنجید و هر امکانی را در نظر داشته باشید.

بازار طلا؛ جذاب و پرسود ولی پرریسک

رفتار بازار طلا تا حدود زیادی شبیه رفتار بازار ارز است، بررسی رفتار چندسال اخیر این بازارها هم نشان می‌دهد که غالب اوقات رفتار این دو بازار تابع یکدیگر بوده‌اند. در واقع بازار طلا هم تحت تاثیر عوامل داخلی و خارجی متعددی هست که در نتیحه آن امکان پیش‌بینی روند رشد را برای افراد سخت می‌کند. از سوی دیگر نوسانات زیاد بازار طلا در یک سال  اخیر سرمایه‌گذاران را برای ورود به این بازار مردد کرده است. در واقع ما در این مدت شاهد حباب‌هایی بوده‌ایم که باعث بالا و پایین رفتن ناگهانی قیمت طلا و سکه شده است. با این حال مزیت حضور در این بازار بالا بودن قدرت نقدشوندگی (البته با کسر اجرت، سود فروشنده و مالیات) است. ضمن اینکه بازار طلا محدودیتی در میزان سرمایه اولیه جهت ورود و حضور ندارد و رصد کلی بازار آن در ده سال اخیر از یک رشد کلی خبر می‌دهد. تنها موردی که باید در نظر داشته باشید بی‌ثباتی متغیرهای خارجی بازار اقتصادی ایران و اوضاع سیاسی است که بازار طلا را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بازار بورس، به شرط دانش و آگاهی یک بازار پرسود

طبیعتا با بالا رفتن تورم، اگر در بورس سرمایه‌گذاری کرده باشید. ارزش پولتان به خوبی حفظ می‌شود زیرا شما در دارایی شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند شریک شده‌اید و همزمان با رشد ارزش دارایی‌ها، ارزش سهام شما هم بالا می‌رود. مزیت بعدی حضور در بازار بورس قابلیت نقدشوندگی بالای آن است و افراد هر زمان تصمیم بگیرند، می‌توانند آن را به فروش برسانند. تنها موردی که باعث می‌شود افراد کمتری به سراغ بازار بورس بروند، پیش نیاز آن؛ یعنی بالا بودن دانش و آگاهی سرمایه‌گذاری و شناخت رفتار این بازار است. بنابراین بخش اول را این گونه تکمیل می‌کنیم که برای رشد ارزش دارایی‌تان به وسیله بورس لازم است به صورت آگاهانه و با دانش وارد بازار بورس شوید.

فراموش نکنید که بازار بورس نیازمند رصد هر روزه و واکنش به موقع است، بنابراین اگر قصد ورود به بازار بورس را دارید، زمانی را در روز جهت بررسی و رصد در نظر بگیرید.

پلتفرم ایران‌رنتر، پرسود و کم‌ریسک

طی چند سال اخیر نوعی دیگر از سرمایه‌گذاری وارد فضای سرمایه‌گذاری دنیا شده است که نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است. نمونه این نوع سرمایه‌گذاری در کشورمان که بازدهی بیش از بانک و بازار بورس به همراه دارد، سرمایه‌گذاری در پلتفرم فروش اقساطی ایران‌رنتر است. سازوکار پلتفرم ایران‌رنتر به این ترتیب است که خریداران اقساطی با تهیه کارت اعتباری می‌توانند از فروشگاه‌های آنلاین طرف قرارداد با ایران‌رنتر خرید کنند. و سرمایه‌گذاران برای درخواست‌های این افراد می‌توانند سرمایه‌گذاری نمایند. چند سالی هست که این نوع از وام‌دهی و سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر با استقبال مواجه شده و با موفقیت فعالیت می‌کند که از آن با نام (Peer To Peer Lending) یاد می‌شود و یکی از پلتفرم‌هایی که با این سازوکار فعالیت می‌کند، لندینگ کلاب نام دارد. ایران‌رنتر با بومی‌سازی این روش و در نظر گرفتن ساختارهای قانونی و شرعی کشورمان توانسته این روشی مدرن و هوشمندانه برای سرمایه‌گذاری را وارد کشور کند.

اولین موردی که در پلتفرم ایران‌رنتر به چشم می‌آید راحتی و آنلاین بودن روش سرمایه‌گذاری است. بنابراین در این روزها که زمان برای همه از اهمیت بسیاری برخوردار است، انتخاب این روش سرمایه‌گذاری آنلاین تصمیم بسیار هوشمندانه‌ای است.

مورد بعدی “شفافیت سرمایه‌گذاری” است. در صورت انتخاب این پلتفرم، یک پنل اختصاصی در ایران‌رنتر در اختیار شما قرار داده می‌شود که از آنجا می‌توانید علاوه بر میزان سود و بازدهی سرمایه‌گذاری خود، اقساط ماهانه و اطلاعات افرادی که با سرمایه شما توانسته‌اند کارت اعتباری خرید تهیه کنند را مشاهده کنید که این امکان مهر تاییدی بر شفافیت این مجموعه است.

ضمنا بهتر است بدانید که سرمایه‌گذاری در ایران‌رنتر کاملا شرعی است زیرا شما با سرمایه‌گذاری در آن باعث تقویت قدرت خرید افراد شده و این موضوع یکی از انواع عقود اسلامی است و در راستای کمک به اقتصاد ملی نقش به سزایی دارد.

و دو مورد بسیار مهم در انتخاب محل سرمایه‌گذاری بررسی ربسک سرمایه‌گذاری و میزان سود است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ریسک سرمایه‌گذاری در ایران رنتر به‌دلیل اعتبارسنجی هوشمند افراد برای خرید اقساطی که براساس الگوریتم‌های پیش‌بینی و روش‌های رتبه‌بندی (Credit Scoring) صورت می‌گیرد کاملا مدیریت شده و با ضمانت ایران رنتر در مورد پرداخت اقساط به شما دیگر نگرانی وجود نخواهد داشت.

و اما میزان و نحوه سوددهی در این پلتفرم آنلاین به چه صورتی است؟

در حال حاضر نرخ سود ثابت سرمایه‌گذاری در ایران‌رنتر، ۲۴ درصد است، نکته‌‌ مهمی که افراد باید به آن توجه کنند این است که در ایران‌رنتر به دلیل آنکه سرمایه‎گذاران از ماه اول علاوه بر سود، بخشی از پول خود را دریافت می‌کنند از بازده بالایی برخوردار است. با توجه به باید بگوییم بازده مالی سرمایه‌گذاری در ایران رنتر نزدیک به ۵۰ درصد است. در پایان لازم است در مورد میزان سرمایه اولیه به اطلاعتان برسانیم که محدودیتی در میزان سرمایه اولیه وجود ندارد و افراد با ۳۰۰ هزار تومان هم می‌توانند شروع به سرمایه‌گذاری نمایند.

در این یادداشت سعی کردیم نیم‌نگاهی به مهم‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری داشته باشیم تا به افراد دید مختصری در مورد سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف بدهیم و تا حدودی راه را برایشان مشخص کنیم. واقعیت این است که افراد در ماه‌های پایانی سال در تلاش هستند تا تصمیمات مهمی بگیرند و سال را با حس بهتری به پایان برسانند. یکی از این تصمیمات مهم، انتخاب محل سرمایه‌گذاری است که باید با تحقیق و آگهی مشخص شود و از ابعاد مختلف، درستی حضور در آن بازار را بررسی کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند