تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کدام ارزها با دلار هم‌مسیر شدند؟

کدام ارزها با دلار هم‌مسیر شدند؟

نگاهی به روند سایر ارزها نشان می‌دهد که دلار آمریکا تنها ارزی نبوده که با تب‌وتاب انتخابات آمریکا موقتا دچار کاهش شده و بازگشته است. یورو، لیرترکیه، پوند انگلستان، درهم امارات، افغانی، یوان ژاپن، دلار کانادا و دلار استرالیا نیز در چند روز اخیر کاهش چشمگیر داشتند ولی برخی هم زمان و برخی یک روز زودتر از دلار دوباره گران شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز چهارشنبه 14 آبان‌ ماه روز متفاوتی برای بازار ارز بود. تا نیمه روز بر اساس آرا امکان پیروزی بیشتری برای ترامپ در نظر گرفته می‌شد و خبری از معامله نبود.

در واقع معامله‌گران نگران بودند که مبادا ارزشان را بفروشند و دست خالی به گرانی‌های بعد از انتخابات ترامپ برسند. اما چهارشنبه آخرین روز گرانی هفته در بازار بود؛پایان این روز با پیشی گرفتن بایدن در شمارش آرا، بازار شروع به ریزش کرد.

به طوری که قیمت هر دلار یک روزه دو هزار و 572 تومان کاهش پیدا کرد و روز پنج‌شنبه به 26 هزار و 300 تومان رسید. اما ریزش باز هم متوقف نشد و تا روز یک‌شنبه ادامه یافت. بر این اساس بازاررسمی ارز روز یک‌شنبه با نرخ 23 هزار و 500 تومان برای دلار به پایان رسید.

صبح دوشنبه اما یک‌باره وضعیت اسکناس آمریکایی تغییر کرد و بار دیگر با افزایش قیمت مواجه شد. 19 آبان‌ماه قیمت هر دلار آمریکا به کانال 24 هزار تومان در صرافی ملی رسیده و 24 هزار و 800 تومان نرخ‌گذاری شد.

نگاهی به روند سایر ارزها نشان می‌دهد که دلارآمریکا تنها ارزی نبوده که موقتا دچار کاهش شده و بازگشته است. یورو، لیرترکیه، پوند انگلستان، درهم امارات، افغانی، یوان ژاپن، دلار کانادا و دلار استرالیا نیز در چند روز اخیر کاهش چشمگیری داشتند.

یورو و دلار، دلار کانادا و دلار استرالیا دو به دو مسیری کاملا شبیه به هم را طی کرده‌اند؛ درهم امارات، پوند، افغانی، یوان و لیر نیز گروهی با نوسانات هم‌شکل بودند.

یورو شانه به شانه دلار

یورو هم مانند دلار آمریکا روز چهارشنبه بازار را با کمی افزایش قیمت پایان داد اما روز پنج‌شنبه را با با دو هزار و 600 تومان کاهش آغاز کرد و به قیمت 30 هزار و 899 تومان رسید. ارز اروپا جمعه، شنبه و یک‌شنبه نیز نرخی نزولی داشت و تا 27 هزار و 752 تومان رسید.

روز دوشنبه همزمان با دلار، یورو هم بیش از هزار 500 تومان گران شد و به 29 هزار و 292 تومان رسید.

یک سناریو برای پنج ارز

درهم امارات هم چهارشنبه آخرین نرخ افزایشی خود را ثبت کرد و از روز پنج‌شنبه نزولی شد. درهم از هشت هزار و 192 تومان در روز چهارشنبه به هفت هزار و 22 تومان در روز ‌شنبه رسید.

بنابراین این ارز هم در تب‌تاب ارزانی بیش از هزار تومان کاهش یافت. البته 18 و 19 آبان ماه بلافاصله بخشی از این کاهش جبران شد و درهم در این دو روز 650 تومان  گران شد.

پوند روز چهارشنبه 14 آبان‌ماه 39 هزار و 203 تومان بود و تا پایان بازار روز ‌شنبه به 34 هزار و 86 تومان رسید.  امروز هم، هم ‌پای سایر ارزها هزار و 850 تومان گران شد.

لیر ترکیه چهارشنبه سه هزار و 560 تومان بود و تا پایان شنبه به دو هزار و 900 تومان رسید. یک‌شنبه 56 تومان و دوشنبه 362 تومان گران شد و درنهایت به سه هزار و 318تومان رسید.

یوان ژاپن نیز با قیمت چهارهزار و 731 تومان در روز چهارشنبه روند کاهشی را آغاز کرد و به چهارهزار و 107 تومان در عصر شنبه رسید. این ارز یک و دوشنبه جمعا 258 تومان افزایش یافت.

افغانی هم از 400 تومان در روز چهارشنبه به 344 تومان در شنبه و در نهایت 373 تومان در دوشنبه رسید.

در واقع این پنج نوع ارز افزایش مجدد را یک روز روزتر از دلار و یورو آغاز کردند و هم یک‌شنبه و هم دوشنبه افزایشی بودند.

دلار کانادا و استرالیا در مسیری مجزا

دلار کانادا و دلار استرالیا بر خلاف سایر ارزها مسیری شبیه به دلار نداشتند و در تکاپوی انتخابات راه خود را رفتند. این دو ارز روز چهارشنبه که تمام ارزها کمی گران ‌تر شده بودند، ارزان شدند.

روز پنجشنبه و شنبه نیز باز کاهش یافتند و در روز یکشنبه و دوشنبه همپای سایر ارزها بار دیگر شروع به افزایش قیمت کردند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند