تجارت‌نیوز برررسی کرد:

دارایی و بدهی 5 بانک نظامی / کدام بانک‌ها قرار است ادغام شوند؟

دارایی و بدهی 5 بانک نظامی / کدام بانک‌ها قرار است ادغام شوند؟

دارایی‌ و بدهی‌های پنج بانک وابسته به نهادهای نظامی که قرار است در بانک سپه ادغام شوند نشان می‌دهد مجموعا این بانک‌ها معادل 97 درصد دارایی‌شان بدهی دارند که ریسک سرمایه‌گذاری در آنها را بالا می‌برد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مسعود نیلی، مشاور ارشد رئیس‌جمهور می‌گوید از پایان سال ۹۲ تا پایان سال ۹۶ حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید در اقتصاد ایران تولید شده که تقریبا تمام آن مربوط به نظام بانکی بوده و نه خالص دارایی خارجی بانک مرکزی یا بدهی دولت به بانک مرکزی.

این رقم خودش سهم بالای سیستم بانکی در رشد پایه پولی و سپس نقدینگی را نشان می‌دهد. در واقع انگار ریشه اصلی رشد پایه پولی و نقدینگی و بعد هم تورم در همین جاست و حال یک اتفاق بانکی در راه است.

اخیرا سعید اسلامی بیدگلی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران خبر داده که قرار است بانک‌ها و موسسات وابسته به ارگان‌های نظامی و انتظامی در بانک سپه ادغام شوند و بخشی از زیان آنها توسط نظامی‌ها پرداخت و بقیه توسط دولت پرداخت شود.

محمد طبیبیان، کارشناس باسابقه اقتصادی هم معتقد است با این کار بار دیگر پایه پولی رشد خواهد کرد و در نهایت موج جدید تورمی آغاز خواهد شد. اتفاقی که در  تجربه موسسات مالی نیز رقم خورد.

این کارشناس اقتصادی در کانال خود نوشته است: «اگر این رخداد صورت بندد و تخمینا بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به پایه پولى از این محل اضافه شود، زبانه‌هاى بلندى به آتش تورم اضافه خواهد شد. در آن صورت نیز سرزنش گران‌فروش‌ها و ارزفروش‌ها و اجانب نیز دردى را درمان نخواهد کرد. خودکرده را تدبیر نیست.»

دارایی‌ و بدهی‌های پنج بانک وابسته به نهادهای نظامی که قرار است در بانک سپه ادغام شوند، نشان می‌دهد مجموعا این بانک‌ها معادل 97 درصد دارایی‌شان بدهی دارند که افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در آنها را بالا می‌برد.

اما قرار است چه شود؟ روزنامه هفت صبح امروز نوشته است: «قرار است به‌زودی پنج بانک و موسسه مالی کشور که به نوعی وابسته به نهادهای نظامی و نیروهای مسلح کشور هستند در بانک سپه ادغام شوند و در قالب یک بانک جدید به نام «سپه نوین» به فعالیت‌شان ادامه دهند. خبر هنوز به‌طور رسمی تایید نشده اما منابعی که در ماه‌های اخیر درباره آن گمانه‌زنی کردند به حد کافی معتبر هستند.

بانک سپه از معدود بانک‌های دولتی ماست و خودش ۱۶۶۶ شعبه دارد. این پنج بانک و موسسه هم که قرار است در آن ترکیب شوند، شعبات فراوان و دارایی‌های قابل اعتنایی در سراسر کشور دارند. این یعنی قرار است یک بانک بزرگ و پرطمطراق متولد شود، منتها یک مشکل اساسی این وسط وجود دارد؛ این پنج بانک و موسسه که عبارتند از حکمت ایرانیان، انصار، کوثر، مهر اقتصاد و قوامین خودشان بدهی‌های کلانی دارند.»

این روزنامه در ادامه ادعا کرده است: «زمزمه‌هایی هست که بعضی از آنها عملا ورشکسته هستند. ما سعی کردیم با استناد به گزارش‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در سامانه کدال مقایسه کنیم ببینیم کدام یک بدهی‌شان از دارایی‌شان بیشتر است. در نهایت به این نتیجه رسیدیم گزارش تازه‌ای از هر موسسه یا بانکی که میزان بدهی‌هایش در حال پیش‌روی و رسیدن به مرز دارایی‌هایش بوده، ناگهان دیگر موجود نیست! (البته گزارش‌های مربوط به وضعیت مالی بانک حکمت ایرانیان و انصار در مقایسه با بقیه منظم و به‌روز موجود است که ورشکسته هم نیستند.) بنابراین احتمالا اخبار غیررسمی مبنی بر اوضاع نابسامان مالی تعدادی از این بانک‌ها و موسسات مالی صحت دارد.»

اطلاعات این بانک‌ها را در اینفوگرافیک تجارت‌نیوز برگرفته از اطلاعات روزنامه هفت صبح می‌توانید مشاهده کنید. دارایی‌ و بدهی‌های پنج بانک وابسته به نهادهای نظامی که قرار است در بانک سپه ادغام شوند، نشان می‌دهد مجموعا این بانک‌ها معادل 97 درصد دارایی‌شان بدهی دارند که افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در آنها را بالا می‌برد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند