تحلیلی از مجید مویدی، کارشناس بازار سرمایه :

تحلیل تکنیکال روند ۵ گروه بورسی / کدام گروه‌ها پیشتاز بازار سرمایه می‌شوند؟

تحلیل تکنیکال روند ۵ گروه بورسی / کدام گروه‌ها پیشتاز بازار سرمایه می‌شوند؟

این روزها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سهامداران بازار یافتن گروه‌های پیشتاز بازار سرمایه است تا بتوانند سودهای بیشتری کسب کنند. برای یافتن گروه‌های پیشتاز بازار سرمایه راه‌های متفاوتی وجود دارد. با کمک گرفتن از تحلیل‌های نسبی برخی گروه‌ها و صنایع می‌توان شرایط بازار و گروه‌های پیشتاز بازار سرمایه را بررسی کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل بورس که از ابتدای هفته جاری روند صعودی به خود گرفته است، روز دوشنبه نیز با علمکرد مثبت، رکورد جدیدی را به ثبت رساند، به طوری که روز دوشنبه ( ۹ اردیبهشت ماه ۹۸) شاخص کل بورس با رشد پنج هزار و ۶۰۰ واحدی در کانال ۲۱۴ هزار واحدی قرار گرفت و رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند.

رشد پنج هزار و ۶۰۰ واحدی شاخص کل بورس در حالی بود که قیمت‌ها در بازار ارز و طلا هم روند صعودی داشت، اما بورس با سبقت گرفتن از این بازارها با بازدهی ۲٫۷ درصدی در سطح بالاتری قرار گرفت که این موضوع نشان دهنده این نکته است که سرمایه‌های سرگردان به سمت بازار سرمایه سوق یافته و شواهد حاکی از آن است که سهامداران جویای گروه‌های پیشتاز بازار سرمایه هستند.

در این راستا مجید مویدی، کارشناس تکنیکال بازار سرمایه تحلیلی به «تجارت‌نیوز» ارائه کرده است که در پی می‌آید:

این روزها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سهامداران بازار یافتن گروه‌های پیشتاز بازار سرمایه است تا بتوانند سودهای بیشتری کسب کنند. برای یافتن گروه‌های پیشتاز بازار سرمایه راه‌های متفاوتی وجود دارد.

با کمک گرفتن از تحلیل‌های نسبی برخی گروه‌ها و صنایع می‌توان شرایط بازار و گروه‌های پیشتاز بازار سرمایه را بررسی کرد. شاید تحلیل نسبی زیاد شناخته شده نباشد به همین جهت برای درک بهتر این نوع تحلیل از شاخص گروه سیمان به عنوان الگو و نمونه استفاده خواهیم کرد.

ابتدا تحلیل اولیه (گذشته) شاخص سیمان را بررسی می‌کنیم.

از حوالی ۵۸۲ واحد انتظار برگشت گروه سیمان و سیمانی‌ها بود. در ادامه تحلیل فوق را بروزرسانی خواهیم کرد.

نمودار فوق بیانگر این است که مطابق انتظار گروه سیمان روزهای خوبی را آغاز کرد.

حال سوالی که مطرح می‎شود این است که تحلیل نسبی چگونه می‌تواند به سهامداران کمک کند؟

معیاری که معامله‌گران برای بازار سرمایه در دست دارند شاخص کل است (هر چند کاملا منطبق نیست، اما تنها منبع است) و برای مشخص کردن وضعیت گروه مورد نظر، نسبت آن را با شاخص کل بررسی می‌کنیم تا مشاهده شود که نسبت گروه مورد نظر به شاخص کل بورس عقب، جلو و یا متعادل و همگام است.

برای اینکه مشاهده کنیم که گروه سیمان نسبت به شاخص کل بورس چه وضعیتی دارد از تحلیل نسبی استفاده می‌کنیم.

نسبت شاخص کل بورس به گروه سیمان حوالی سقف کانال فرضی و هدف مد نظر قرار داشت و ما به این نتیجه رسیدیم که کم کم برتری شاخص نسبت به سیمان به اتمام خواهد رسید و سیمانی‌ها عقب ماندگی از شاخص (بازار) را جبران خواهند کرد.

در تحلیل زیر بروزرسانی تحلیل بالا را مشاهده می‌کنید و مطابق انتظار با شروع رشد سیمانی‌ها این رابطه به سمت کف (تعادل) پیش رفت.

در واقع وقتی انتظار رشد سیمانی‌ها را داشتیم با تحلیل نسبی توانستیم تاییدیه را بگیریم و مهمتر اینکه هر چقدر نماد یا گروه مورد از شاخص عقب‌تر باشد ریسک پایین‌تر خواهد آمد.

با توضیحات بالا و الگو قرار دادن سیمانی‌ها چهار گروه خودرو، لیزینگ، بیمه و انبوه‌سازی را با کمک تحلیل نسبی نسبت به شاخص کل بررسی خواهیم کرد.

نسبت شاخص کل به شاخص گروه خودرو

تحلیل اولیه از نسبت شاخص کل بورس به شاخص گروه خودرو است.

این نمودار بیانگر آن است که برتری شاخص کل بورس نسبت به خودرویی‌ها به اتمام رسیده و باید شاهد رشد بیشتر خودرویی‌ها نسبت به شاخص (بازار) باشیم.

حوالی سقف و هدف قرار گرفتیم و انتظار داشتیم با رشد خودرویی‌ها این رابطه به سمت کف حرکت کند یعنی (متعادل) شود. در ادامه مشاهده می‌کنید که اتفاق مورد نظر مطابق انتظار شکل گرفت.

انتظار است که همچنان با رشد ادامه‌دار گروه خودرویی این نسبت به سمت کف حرکت کند.

نسبت شاخص کل به شاخص گروه لیزینگ

شاهد آخرین روزهای برتری شاخص به لیزینگی‌ها هستیم و در ادامه انتظار داریم یا لیزینگی‌ها بیشتر از شاخص رشد کنند و یا اگر بازار به سمت اصلاح قیمتی حرکت کرد لیزینگی‌ها را در بر نخواهد گرفت.

با شکست خط روند صعودی (آبی رنگ) این فرضیه اثبات خواهد شد.

نسبت شاخص کل به شاخص گروه بیمه

هدف سقف کانال دیده شد. بدین معنا که انتظار داریم کم کم بیمه‌ای‌ها از شاخص جلو بیفتند و عقب ماندگی از بازار و شاخص را جبران کنند و برتری بیمه‌ای‌ها تا کف کانال می‌تواند ادامه داشته باشد.

نسبت شاخص کل به شاخص گروه انبوه‌سازی

 بدین معنا که کم کم باید شاهد اوج‌گیری انبوه‌سازان نسبت به شاخص و بازار باشیم. با از دست رفتن عدد قرمز رنگ فرضیه اثبات خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند