کریدور جلفا به ترکیه متصل می‌شود

کریدور جلفا به ترکیه متصل می‌شود

مشاور رئیس‌جمهوری در سفری سه‌روزه به منطقه آزاد ماکو از طرح‌های در دست احداث، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و فعالیت‌های در دست اقدام این منطقه بازدید می‌کند.

اکبر ترکان شامگاه سه‌شنبه در نشست با مدیران واحدهای تولیدی و صاحبان سرمایه در منطقه آزاد ماکو افزود: تحقق نسل چهارم مناطق آزاد نیازمند عملیات مالی مطابق بازارهای جهانی است و بر همین اساس باید بانک‌های خارجی وارد این عرصه شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه با ورود بانک‌های خارجی به مناطق آزاد مردم این مناطق در انتخاب بانک کارگزار بر اساس خدمات مختار خواهند بود، ادامه داد: این کار موجب اصلاح بانک‌های داخلی در مناطق آزاد می‌شود.

وی اولویت و دستور کار دولت دوازدهم در مورد مناطق آزاد را مناطق آزاد مالی عنوان و اظهار کرد: آزاد کردن بازارهای مربوط به خدمات بیمه اجتماعی نیز از دیگر برنامه‌های پیش رو مناطق آزاد در دولت دوازدهم است.

وی با بیان اینکه در مناطق آزاد به دنبال حق انتخاب از سوی بیمه‌شدگان هستیم، خاطرنشان کرد: سیستمی باید در مناطق آزادراه اندازی شود که کارگران واحدهای تولیدی به میل خود از شرکت‌های بیمه‌ای برای خود بیمه خریداری کنند.

ترکان در ادامه به ضرورت ایجاد خط آهن در منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و افزود: در مطالعات انجام یافته برای ایجاد این خط قرار است کریدور جلفا از منطقه آزاد ارس و ماکو کشیده شده و از این منطقه به خط آهن ترکیه وصل شود.

وی مسیر دیگر خط آهن را از جلفا به «دیل اوجی» ترکیه، همجوار با منطقه «بورالان» ماکو برای اتصال به خط آهن ترکیه اعلام و تصریح کرد: اجرای این مسیر نیز در حال مطالعه است.
در ادامه این نشست مدیران واحدهای تولیدی و صاحبان سرمایه نبود آب، برق، گاز و تلفن در برخی از واحدهای تولیدی، مشکل بروکراسی اداری، نبود سرمایه در گردش، نبود قانون جامع و شفاف بین منطقه آزاد و بانک‌ها، مشکل گشایش اعتباری در بانک‌های مناطق آزاد را از جمله مشکلات و موانع تولید در منطقه آزاد ماکو اعلام کرد و کمک برای حل این مشکلات را خواستار شد.

اکبر ترکان در سفری سه‌روزه به منطقه آزاد ماکو از طرح‌های در دست احداث، سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و فعالیت‌های در دست اقدام این منطقه بازدید می‌کند.
وی روز گذشته از طریق فرودگاه ماکو وارد این منطقه شد و از طرح‌های پایانه اصلی فرودگاه ماکو، جاده در حال احداث مرگنلر به پلدشت، تعریض جاده مرگنلر به ماکو و جاده شوط، پارک بانوان و سالن کشتی شوط، طرح جاده لجستیک (کمربندی ساری سو) و شهرک صنعتی صنایع سبک بازدید کرد.

مشاور رئیس‌جمهوری امروز -چهارشنبه، 11 مرداد 96- از ساختمان شماره 2 سازمان منطقه آزاد ماکو در شهر بازرگان، مراحل مرمت و نوسازی کاخ‌موزه باغچه جوق، طرح احداث مهمانسرا و بازارچه مرزی امید در شهرک ولیعصر، پایانه 12 هکتاری صادراتی در جاده ساری سو در هم‌جواری مرز بازرگان، بوستان امام خمینی (ره) و قلعه قبان بازدید می‌کند.

ترکان فردا و در روز سوم حضور خود در منطقه آزاد ماکو از سه طرح سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ماکو شامل هتل 5 ستاره جواهر، کارخانه فروآلیاژ با سرمایه‌گذاری مستقیم کشور هند و نیروگاه تولید برق بازدید می‌کند.

اکبر ترکان را در این سفر «محمد معزالدین»، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور مناطق و «درنا کسرایی»، مدیر روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همراهی می‌کنند.
منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع بوده و به‌تنهایی بیش از 75 درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.

این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب 130 و 140 کیلومتر است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند