کسری تراز تجاری بی‌سابقه در آمریکا

کسری تراز تجاری بی‌سابقه در آمریکا

خبرگزاری رویترز نوشت: تراز منفی مبادلات ‏تجاری ‏آمریکا با ‏جهان‏ در ماه ژانویه (11 دی تا 10 بهمن)، به‌حدی افزایش یافته است که از 9 سال پیش تاکنون بی‌سابقه محسوب می‌شود.

خبرگزاری رویترز نوشت: تراز منفی مبادلات ‏تجاری ‏آمریکا با ‏جهان‏ در ماه ژانویه (11 دی تا 10 بهمن)، به‌حدی افزایش یافته است که از 9 سال پیش تاکنون بی‌سابقه محسوب می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این خبرگزاری نوشت: ادامه یافتن کسری تراز تجاری آمریکا دولت ترامپ را به چالش جدی کشید. وی که مدعی است آمریکا از شرکای تجاری خود بهره می‌برد، برای محافظت از صنایع داخلی تعرفه‌های وارداتی برای برخی کالاها اعمال کرده است. اقدامات اقتصادی حمایت‌گرانه‌ای که هراس بروز جنگ تجاری را افزایش داده است.

وزارت بازرگانی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که شکاف تجاری با رشدی 5 درصدی به 56 میلیارد و 6 میلیون دلار افزایش یافته است. از اکتبر 2008 تاکنون، این رقم بالاترین سطح بوده و از انتظارات اقتصاددانان نیز فراتر رفته است که بخشی از آن به افزایش قیمت کالاها در ماه ژانویه مربوط می‌شود.

ترامپ اوایل ژانویه تعرفه‌های گسترده‌ای بر پنل‌های خورشیدی وارداتی و ماشین‌های لباسشویی بزرگ اعمال کرد. هفته گذشته نیز، از اعمال تعرفه واردات 25 درصدی را برای فولاد و 10 درصدی را برای آلومینیوم خبر داد.

اگرچه این اقدامات ممکن است به لحاظ سیاسی با سیاست مبتنی بر طبقه کارگر، به‌ویژه در ایالت‌هایی که با معضل تعطیلی کارخانه‌ها و رقابت وارداتی مواجه هستند، مطابقت داشته باشد، اما تحلیل‌گران نسبت به آن هشدار داده و معتقدند این امر رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

دولت ترامپ در راستای تحقق سیاست «ارجحیت آمریکا» و افزایش رشد اقتصادی سالیانه و پایدار این کشور به 3 درصد، در ماه ژانویه مالیات بر درآمد شرکت‌ها و افراد حقیقی را کاهش داد.

اقتصاد آمریکا در طول این دوره رشد 2.5 درصدی سالانه داشت اما در ماه ژانویه، صادرات با 1.3 درصد کاهش به 200 میلیارد و 9 میلیون دلار رسید و صادرات به چین نیز 28.1 درصد کاهش یافت.

کارشناسان می گویند اعلام این خبر که کسری تجاری آمریکا ظرف تنها یک ماه تا این اندازه افزایش یافته است، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را برای اجرای سیاست‌های حمایت‌گرایی اقتصادی، حمایت از ‏‏صنایع و تولیدات داخلی ‏از ‏طریق ‏افزایش تعرفه‌های گمرکی ‏بر ‏کالا و خدمات ‏وارداتی به‌منظور افزایش صادرات و رشد اقتصادی، بیشتر مجاب خواهد کرد.

دونالد ترامپ‏ اعلام کرده است با توجه به اینکه آمریکا در دادوستدهایش با اقتصادهای مهم جهان، به‌ویژه چین دارای کسری تراز تجاری شدید است در نظر دارد سیاست‌های حمایت‌گرایانه در عرصه‌های بازرگانی و اقتصادی را به اجرا در آورد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند