کد خبر: 174848

کشف جاسوس‌افزار در تاریخچه اپلیکیشن‌های چت

جاسوس‌افزار «Tizi» به روت دستگاه دسترسی می‌یابد و سراغ تصاویر شخصی کاربر، تاریخچه تماس و چت‌ها در اپلیکیشن‌هایی مانند فیس‌بوک، واتس‌اپ و حتی سرویس پیام‌رسان رمزگذاری‌شده تلگرام خواهد رفت.

تلفن همراه
سرویس تکنولوژی -

جاسوس‌افزار جدیدی اخیرا کشف شده که به تاریخچه چت‌های تلگرام دسترسی پیدا می‌کند؛ جاسوس افزار «Tizi» به روت دستگاه دسترسی می‌یابد و سراغ تصاویر شخصی کاربر، تاریخچه تماس و چت‌ها در اپلیکیشن‌هایی مانند فیسبوک، واتس‌اپ و حتی سرویس پیام‌رسان رمزگذاری‌شده تلگرام می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، با معرفی اندروید ۸ اوریو، گوگل Play Protect را هم راه‌اندازی کرد؛ برنامه‌ای جدید که هر از چندگاهی به بررسی نرم‌افزارهای موبایل شما و اپلیکیشن‌های داخل پلی استور می‌پردازد و به دنبال بدافزارهای شیطانی می‌گردد. اخیرا گوگل مجموعه‌ای از جاسوس‌افزارها را یافته که واقعا ترسناک به نظر می رسند.

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیت رخدادهای رایانه‌ای (ماهر) این اپلیکیشن‌ها را حاملی در پشت «Tizi» معرفی می‌کند؛ بدافزاری که از سال ۲۰۱۵ مورد استفاده قرار گرفته است.

از طریق آسیب‌پذیری‌های سیستم عامل اندروید، Tizi به روت دستگاه دسترسی می‌یابد و به سراغ تصاویر شخصی کاربر، تاریخچه تماس‌ها و تاریخچه چت‌ها در اپلیکیشن‌های محبوبی مانند فیس‌بوک، واتس‌اپ، وایبر و حتی سرویس پیام‌رسان رمزگذاری‌شده تلگرام می‌رود.

علاوه بر این جاسوس‌افزار مورد اشاره می‌تواند پیامکی شامل مختصات جغرافیایی دستگاه ارسال کند، با دوربین موبایل تصویربرداری کند و حتی میکروفون‌ها را شنود کند.

چنین چیزی واقعا ترسناک است اما خبر خوب اینکه آسیب‌پذیری‌های مورد استفاده توسط Tizi مدت‌ها پیش و در آپدیت امنیتی اندروید در آوریل ۲۰۱۶ برطرف شده‌اند. خبر بد هم این است که هنوز میلیون‌ها موبایل اندرویدی وجود دارد که این به‌روزرسانی را دریافت نکرده‌اند.

بنابر اطلاعات گوگل، اپلیکیشن‌های Tizi اکثرا توسط کاربران کنیایی دانلود می‌شوند و دیوایس‌های درصد کمی از کاربران آمریکایی هم آلوده شده است.

بعد از کشف این رخنه امنیتی، گوگل اپلیکیشن‌ها را پاک کرد، اکانت توسعه‌دهندگان را به حالت تعلیق درآورد و پیام هشداری به تمام دیوایس‌هایی که احتمالا آلوده شده‌اند، فرستاد. علاوه بر این گفتنی است که Play Protect گوگل آپدیت شده تا بهتر قادر به تشخیص بدافزارهای مبتنی بر Tizi باشد.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.12)
1332.1
1.5
مثقال طلا (%0)
623200
سکه امامی (%0)
1479900
دلار (%0)
4500
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.