کلید صرفه‌جویی ارزی با افزایش صادرات غیرنفتی

کلید صرفه‌جویی ارزی با افزایش صادرات غیرنفتی

رئیس مرکز تجارت ایران، افزایش بیش از پیش صادرات غیر‌نفتی را یکی از راه‌های تحقق بخشیدن به صرفه‌جویی ارزی دانست.

کلید صرفه جویی ارزی با افزایش صادرات غیرنفتی محمدرضا سبزعلیپور، رئیس مرکز تجارت ایران درباره راهکارهای صرفه جویی ارزی در بحران‌های اقتصادی، اظهار کرد: برای به ثمر رسیدن این امر در ابتدا باید به موضوع  ارزآوری از طریق رشد و توسعه صادرات غیر نفتی سرعت بخشید.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: در واقع  می‌بایست تا آنجایی که مقدور است  از ورود کالا‌های غیر ضروری با فرهنگ سازی و افزایش  تعرفه‌های گمرکی جلوگیری کرد. (البته هرگز نباید واردات را ممنوع کرد، زیرا ممنوعیت واردات، زمینۀ قاچاق کالا را بیش از پیش گسترش می‌دهد).

رئیس مرکز تجارت ایران در ادامه با اشاره به  رونق بخشیدن به تولیدات ملی، گفت: باید زمینه تولید کالا‌های با کیفیت و استاندارد داخلی را  بوجود آورد تا ضمن افزایش اشتغال و توسعه صادرات، به کاهش واردات و صرفه جویی ارزی کمک کرد.

وی افزود: افزایش درآمد‌های ارزی کشور از طریق صادرات غیر نفتی شدنی است که می‌توان به یکی از  اصلی‌ترین اهرم‌های این امر یعنی ممنوعیت واردات غیر ضروری اشاره کرد که  منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی و اتکا به توان داخلی خواهد شد.

سبزعلیپور ابراز کرد: صرفه جویی ارزی و راهکار‌های آن بطور علمی و عملی هم اکنون در کشورهای  پیشرفته و در حال توسعه،  اجرایی و با نتایج بسیار خوبی رو به رو است.

وی  اضافه کرد: در نهایت هراسی  برای اجرای سیاست‌های ارزی در راستای کاهش مصرف ارز وجود ندارد اما زمانی متولیان این امر برای اجرای آن شانه خالی خواهد کرد که  هدفی جزو رانت  و کسب منافع چند هراز میلیاردی در سر نداشته باشند.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در پایان با اشاره به اهداف دولت در این زمینه گفت: اگر سوء‌نیتی از طرف دولتمردان وجود نداشته باشد در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان در مصرف ارز صرفه جویی کرد و ورود ارز به خزانه بانک مرکزی را شتاب بخشید. راهکارهای مناسبی برای صرفه جویی ارزی در اقتصاد کشور دارم که نیازمند جلسات مکرر با دولت و تیم اقتصادی است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند