کد خبر: 133484

کمبود نیروی کار در ژاپن شرکت‌ها را به فکر استخدام ربات انداخت

شرکت‌های ژاپنی که با مشل کمبود نیروی کار مواجه‌اند، در حال برنامه‌ریزی برای خرید ربات و دیگر تجهیزات برای جایگزینی با نیروی کار انسانی در بسیاری از فعالیت‌های خود هستند.

سرویس تکنولوژی -

به نقل از رویترز، بر اساس تحقیقی که بانک مرکزی ژاپن انجام داده، شرکت‌هایی با سرمایه ۱۰۰ میلیون تا یک میلیارد ین قصد دارند سرمایه‌گذاری خود در سال مالی‌ای را که از آوریل شروع می‌شود، به میزان ۱۷٫۵ درصد افزایش دهند که یک رکورد محسوب می‌شود.

مشخص نیست که چه مقدار از این افزایش سرمایه صرف اتوماتیک کردن امورات این شرکت‌ها شده، اما شرکت‌های فروشنده ربات‌ها و تجهیزات اینچنینی می‌گویند، میزان سفارشات دریافتی در حال افزایش است و دولت ژاپن هم گفته مشاهده کرده که بخش بزرگ‌تری از سرمایه‌گذاری‌ها در حال اختصاص به افزایش بهره‌وری در شرکت‌هاست. درآمد بسیاری از شرکت‌های تولید ربات در ژاپن در بازه زمانی ژاویه تا مارس برای اولین بار در طی ماه‌های گذشته افزایش یافته است.

سه ایچیرو اینو، مدیر میز سیاست‌گذاری صنعتی در وزارت اقتصاد ژاپن در این باره گفت: «سهم هزینه‌های سرمایه‌ای اختصاص یافته برای افزایش بهره‌وری، به دلیل کمبود نیروی کار در حال افزایش است.»

اینو افزود، دولت ژاپن پیش‌بینی کرده که میزان سرمایه‌گذاری در تجهیزات کاهش‌دهنده نیاز به استفاده از نیروی کار در سال مالی جاری افزایش یابد.

شیوه‌ای که دولت ژاپن برای مقابله با تاثیرات منفی پیری جمعیت در پیش گرفته، درس‌های مهمی برای سایر جوامع در حال پیر شدن از جمله چین و کره جنوبی خواهد داشت که در طی سال‌های آینده با مشکلی مشابه مشکل ژاپن مواجه خواهند بود.

 

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.14)
1331.7
1.83
مثقال طلا (%0)
608100
0
سکه امامی (%0)
1502500
0
دلار (%0)
4434
0
یورو (%0)
5572
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.