کد خبر: 156531

کمترین و بیشترین گروه‌های اهدای خون در کشور

سخنگوی سازمان انتقال خون، آمار و ارقام مربوط به اهدای خون را در پنج ماهه نخست امسال تشریح کرد.

اهدای خون
سرویس جامعه -

دکتر بشیر حاجی‌بیگی درباره آمار اهدای خون در پنج ماهه ابتدایی سال ۹۶ گفت: از فروردین تا پایان مرداد ماه امسال یک میلیون و ۱۹۲ هزار و ۸۴۲ نفر به مراکز انتقال خون مراکز سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد ۹۰۵ هزار و ۸۰۳ نفر موفق به اهدای خون شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: از این تعداد اهداکننده خون، ۱۲۴ هزار و ۶۱۵ نفر برای بار اول اقدام به اهدای خون کرده‌اند. همچنین ۳۹ هزار و ۴۵۷ نفر از اهدا کنندگان خون را در این مدت بانوان تشکیل داده‌اند. بر این اساس در پنج ماهه اول امسال تنها ۴.۳ درصد از اهدا کنندگان خون را بانوان تشکیل دادند.

حاجی بیگی با بیان اینکه میزان اهدای خون بانوان در استان‌های لرستان، مرکزی و کردستان بالاترین میزان شاخص اهدای خون در کشور را دارا هستند، گفت: باید توجه کرد که در پنج ماهه نخست امسال یک میلیون و ۵۶۵ هزار و ۹۹ واحد خون و فرآورده‌های خونی شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاسما و پلاکت میان مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است.

وی ادامه داد: بیشترین میزان گروه خونی اهدا شده در کشور مربوط به گروه خونی‌ O مثبت بوده که ۳۴ درصد از واحدهای خونی را به خود اختصاص داده است. از طرفی کمترین میزان گروه خونی اهدا شده در کشور مربوط به گروه‌ AB منفی با ۰.۸ درصد بوده است.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.