کناره‌گیری روس‌نفت از قرارداد 30 میلیارد دلاری ایران

کناره‌گیری روس‌نفت از قرارداد 30 میلیارد دلاری ایران

رسانه‌های روسی اعلام کردند روس‌نفت پای خود را از قرارداد ۳۰ میلیارد دلاری ایران کنار کشید که دلیل آن تمرکز روی اجرای یک پروژه جدید داخلی عنوان شده است.

رسانه‌های روسی اعلام کردند روس‌نفت پای خود را از قرارداد 30 میلیارد دلاری ایران کنار کشید که دلیل آن تمرکز روی اجرای یک پروژه جدید داخلی عنوان شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز رسانه‌ «ودوموستی» روسی اعلام کردند که شرکت نفتی دولتی روسیه «روس‌نفت» از سرمایه‌گذاری 30 میلیارد دلاری در ایران عقب‌نشینی کرد، دلیل عدم تمایل روس‌نفت برای سرمایه‌گذاری در ایران، تمرکز روی اجرای یک پروژه جدید داخلی عنوان شده است.

بر اساس موافقت‌نامه‌ای که 13 آبان 96 بین شرکت ملی نفت ایران و روس‌نفت (شرکت نفت و گاز روس که گفته می‌شود 69.5 درصد آن متعلق به دولت روسیه است) امضا شد، دو طرف برای انجام پروژه‌های مشترک و همچنین انجام پروژه‌های ایران توسط طرف روسی، به تفاهم رسیدند.

آن‌گونه که علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت:، شرکت روس‌نفت قرار بود مطالعات خود را برای حضور در میادین نفتی ایران آغاز کند و پروپزال فنی خود را به شرکت ملی نفت بدهد، بعد از آن می‌توان تصمیم‌گیری کرد.

آن موقع قرارداد 30 میلیارد دلاری بین شرکت ملی نفت ایران و روس‌نفت روسیه به امضا رسید. شرکت روس‌نفت برای توسعه میدان گازی جنوب فارس و آزادگان ابراز تمایل کرده است البته میادینی که آنها اعلام کردند جزو اولویت‌های شرکت ملی نفت نبود.

شرکت روس‌نفت که در نزدیکی کاخ کرملین، در شهر مسکو مستقر است به اذعان کارشناسان یک شرکت نفتی بزرگ است و فعالیت عمده آن در اکتشاف، استخراج و پالایش نفت خام و گاز طبیعی، همچنین تولید محصولات پتروشیمی است.

روز گذشته هم شرکت نفتی سنوپک چین پای خود را از قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی عقب کشید.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند