کوله‌پشتی‌های چرخدار برای دانش‌آموزان مناسب‌اند؟

کوله‌پشتی‌های چرخدار برای دانش‌آموزان مناسب‌اند؟

مدرسه محیطی با ساختار اجتماعی است که کودکان سال‌های حساس زندگی خود را در آن سپری می‌کنند. در دوران زندگی هر دانش‌آموزی تقریبا یک چهارم از زمان روزانه در مدرسه طی می‌شود که ۸۰ درصد آن زمان به‌صورت نشسته صرف انجام فعالیت‌های کلاسی می‌شود.

ارگونومی دانش اصلاح و بهسازی محیط کار، مدرسه، شغل و تجهیزات و تطابق آن با توانایی‌ها و محدودیت‌های انسان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رعایت نکردن اصـول ارگونومیکی باعث ایجاد مشکلات و بیماری‌های متعدد، بویژه بیماری‌های عضلانی ـ اسکلتی می‌شود. دانش ارگونومی از آنجا اهمیت مضاعف می‌یابد که به محیط کار محدود نیست، بلکه در واقع گستردگی این علم به وسعت کل زندگی است.

با توجه به زمان طولانی صرف شده در مدرسه، رعایت ارگونومی و مناسب بودن وسایل مدرســه از جمله میز و صندلی و نیز وسایل جانبی از قبیل کوله پشتی، برای برطرف کردن این نیاز دانش‌آموزان ضروری و حیاتی است.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند، دانش‌آموزان به طور مکرر در مدرسه از وسایلی استفاده می‌کنند که با ابعاد قد، وزن و اندامشان متناسب نیست.

این موضوع آنان را در معرض خطر ابتلا به اثرات منفی ناشی از آن قرار می‌دهد؛ دانش‌آمـوزان مجبورند بـرای انجام دادن کارها در وضعیت‌های بدنی خاصی قرار گیرند.

وسایل نامناسب مدرسه و نیز کوله پشتی، از عوامل مهمی هستند که باعث افزایش آسیب دستگاه اسکلتی ـ عضلانی می‌شوند. برای پیشگیری لازم است اصول ارگونومی در استفاده از این وسایل مورد توجه قرار گیرد.

اما اصول ارگونومی در مدارس چیست؟

صندلی

– صندلی ارگونومیک باید حتما پشتی داشته باشد تا کمر به آن تکیه کند.

– ارتفاع سطحی که روی آن می‌نشینید تا زمین باید به اندازه طول ساق پای شــما باشــد تا کف پاهای شما با سطح زمین کاملا در تماس باشد و آویزان یا زانو خم شده نباشند.

– ســطح میز روبه روی شما باید با آرنج شما همسطح باشد و ساعد به راحتی روی آن قرار گیرد و بالاتر یا پایین‌تر نباشد.

نیمکت

– نیمکت باید به شکلی باشد که دانش‌آموز بتواند آن را به میز نزدیک کند تا دست‌های خود را به میز تکیه دهد و تنه او با پشتی صندلی مماس باشد.

– ارتفاع میز باید به اندازه‌ای باشد که کف پا به راحتی با زمین مماس شود. وقتی کف پا روی زمین قرار می‌گیرد، زاویه‌ای که ران با تنه می‌سازد، حدود ۹۰ درجه است و در این صورت گودی کمر حفظ می‌شود.

– با توجه به فاصله بین ران و ســطح زیرین میز امکان جابه جایی و حرکت آزاد پا موجود باشد.

– بهتر است زاویه سطح میز نسبت به سطح تراز ۱۵ درجه و به سمت دانش‌آموز شیب داشته باشد.

– ارتفاع میز طوری باشد که آرنج‌ها با لبه جلویی میز همسطح باشند.

– نیمکت مدرسه باید رویه نرم و متناسب (پارچه‌های قابل تنفس) و در ناحیه کمری و زیر تیغه‌های شانه تکیه‌گاه مستحکم داشته باشد.

کوله‌پشتی

حمل وسایل و کیف مدرســه از خانه به مدرسه و برعکس نیز موضوعی است که در سال‌های اخیر در چندین مطالعه مورد توجه قرار گرفته است.

این مطالعات نشان داده‌اند، حمل کوله‌پشتی‌های سنگین سبب ناراحتی و دردهای اسکلتی عضلانی از جمله کمردرد، شانه درد و گردن درد دانش‌آموز می‌شود به‌طوری که حمل کوله‌پشتی سنگین‌تر از ۱۰ درصد وزن بدن به اختلال در وضعیت و ترکیب بدنی دانش‌آموزان می‌انجامد.

– وزن کوله‌پشتی نباید بیشتر از ۱۰ درصد وزن بدن باشد. به عنوان مثال اگر شما ۴۰ کیلوگرم وزن داشته باشید، نباید کوله‌پشتی سنگین‌تر از ۴ کیلوگرم را حمل کنید.

– کوله باید قسمت‌های مختلف برای وسایل‌تان داشته باشد، به‌طوری که هم از سمت راست و هم از سمت چپ آن به‌طور مساوی استفاده کنید تا به هیچ سمتی از شانه و کمرتان فشار بیشتر وارد نشود.

– بندهای کوله‌پشتی در حدی تنظیم شوند که هنگام حرکت، کوله‌پشتی بر پشت جابه‌جا نشود. همچنین دقت کنید بندهای شانه‌ای متقارن تنظیم شــوند؛ یعنی یکی شل و دیگری سفت نباشد.

– برای حمل کوله‌پشتی بهتر است ابتدا آن را روی میز و سپس روی شانه‌ها قرار دهید.

– در فاصله‌های طولانی کوله‌پشتی را به طور مداوم حمل نکنید.

– در صورت احســاس خستگی، کوله‌پشتی را درآورید، تعدادی نرمش انجام دهید و سپس دوباره کوله‌پشتی را به نحو صحیح بر پشت بگذارید و مسیر خود را ادامه دهید.

– کوله‌پشتی‌های چرخدار تنها در شرایطی توصیه می‌شوند که در تمام مسیر رفت و آمد و همچنین محیط مدرسه و خانه، نیازی به حمل‌ونقل دستی آن مثلا از روی پله‌ها نباشد، زیرا این کوله‌ها وزن بالاتری نســبت به کوله‌های عادی دارند و چرخ و اسکلت مخصوص دسته، در صورت قرار گرفتن روی شانه‌ها، به پشت و کمر صدمه وارد می‌کنند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند