رئیس اتحادیه املاک تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز:

گرانی بنزین، قیمت خانه را گران می‌کند

رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: با توجه به چشم‌انداز سال 98 به نظر می‌رسد که سال آینده شاهد افزایش قیمت حامل‌های انرژی باشیم و ازاین‌رو با بالا رفتن قیمت بنزین، قیمت مسکن هم تا حدودی گران خواهد شد.
گرانی بنزین، قیمت خانه را گران می‌کند

به گزارش تجارت‌نیوز، سرعت کاهش معاملات کند شده و سرعت افزایش معاملات کمتر از گذشته به چشم می‌خورد. آیا با افزایش قیمت بنزین، قیمت خانه هم گران خواهد شد؟

رئیس اتحادیه املاک تهران درباره اینکه چرا سرعت کاهش معاملات کند شده و در مقابل هم سرعت افزایش معاملات کم شده است؟ به تجارت‌نیوز گفت: سال ۹۱ همانند امسال شاهد رهاسازی فنر نرخ ارز بودیم. در حقیقت قیمت دلار نیز در آن زمان تا مرز ۵ هزار تومان هم رسید اما با مدیریت بانک مرکزی قیمت این ارز فروکش کرد. در حالی که طی شش سال گذشته قیمت دلار به نرخ سه هزار و ۵۰۰ تومان نزدیک شد اما قیمت مسکن فروکش نکرد؛ چرا که هزینه تمام‌شده ساختمان با نوسانات نرخ ارز بالا رفت و نرخ دستمزد کارگران هم گران شد.

مصطفی قلی‌خسروی افزود: بنابراین با توجه به افزایش یک‌باره قیمت خانه در سال ۹۷ سرعت کاهش معاملات کند و سرعت افزایش معاملات کم شده است. این در حالی است که در بازار مسکن موضوعی به نام رکود وجود ندارد؛ چرا که در سطح بازار معاملات خرید و فروش مسکن وجود دارد اما روند آن نسبت به سابق کمتر شده است.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به افزایش نرخ تمام‌شده قیمت ساختمان، فروشنده نیز کالای مصرفی را در صنعت ساختمان مورد محاسبه قرار داده و به دست خریدار می‌رساند. ابتدای سال ۹۷ نیز شاهد نوسانات نرخ ارز بودیم و از سوی دیگر قیمت طلا و شاخص بورس هم افزایش یافت. بنابراین طبیعی است که قیمت مسکن در این بازه زمانی پا به پای دیگر عناصر گران شود.

او در پاسخ به این پرسش که آیا با افزایش قیمت حامل‌های انرژی، قیمت خانه گران خواهد شد یا خیر؟ گفت: با توجه به چشم‌انداز سال ۹۸ به نظر می‌رسد که سال آینده شاهد افزایش قیمت حامل‌های انرژی هستیم و ازاین‌رو با بالا رفتن قیمت بنزین، قیمت مسکن هم تا حدودی گران خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز