ارزانی‌هایی که زیر سایه گرانی تخم‌مرغ دیده نشدند

ارزانی‌هایی که زیر سایه گرانی تخم‌مرغ دیده نشدند

تخم‌مرغ با 41.57 دارای بیشترین جهش قیمت و گوجه فرنگی با کاهش 48.80 درصد دارای کم‌ترین جهش قیمت در سال گذشته بوده‌اند. نکته جالب توجه آن است که جهش قیمت تخم‌مرغ به دغدغه مردم و تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شد، اما ارزانی گوجه‌فرنگی برای مردم چندان به چشم نیامد.

میلاد مرادی: سال 96 اولین سال دولت حسن روحانی بود که نرخ تورم در انتهای سال نسبت به ابتدای سال، اندکی صعودی بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، آنگونه که مرکز آمار روایت کرده، تورم در اسفند ماه سال 96 نسبت به فروردین ماه این سال، اندکی رشد داشته است. با این حال، اما شاخص تورم در سال 96 نیز همچنان ثبات نسبی سال‌های قبل را حفظ کرده است.

اقلام خوراکی در بین تمام اجناس مصرفی از اهمیت ویژه‌ای برای خانوارهای ایرانی برخوردار است. به همین دلیل، نوسان قیمت در بین این اقلام می‌تواند معیشت خانوارها را تحت تاثیر قرار دهد.

مرکز آمار در گزارشی تحت عنوان «گزارش متوسط قیمت مناطق شهری کل کشور برای اقلام خوراکی منتخب در اسفند ماه 96»، تورم ماهانه 24 نوع از اقلام خوراکی در سال 96 را اعلام کرده است.

نکته جالب توجه در این گزارش آن است که قیمت برخی میوه‌ها و سبزیجات در اسفند 96 نسبت به فروردین ماه، روند نزولی داشته است. آنچه‌که در میان عموم مردم نیز کم‌و‌بیش به آن اشاره می‌شد.

به عنوان مثال، براساس این گزارش قیمت هر کیلو سیب درختی زرد از 5529 تومان در فروردین ماه، به 3756 تومان در اسفند ماه رسیده است که نشان از کاهش قابل‌توجه قیمت آن دارد.

گوجه فرنگی یکی دیگر از اقلام خوراکی است که کاهش قیمت قابل‌توجهی را در سال 96 تجربه کرده است. قیمت هر کیلو از این محصول در فروردین ماه 3723 تومان بوده که در اسفند ماه قیمت آن به 1906 رسیده است.

از جمله اقلام دیگر که کاهش قیمت داشته‌اند، می‌توان به پرتغال محصول داخل با کاهش 36 درصدی، شکر با کاهش قیمت 0.48 درصدی، سیب‌زمینی با کاهش قیمت 15.48 درصدی، روغن مایع با کاهش قیمت 0.57 درصدی و خیار با کاهش قیمت 6.83 درصدی اشاره کرد.

اما برای پیدا کردن قلم خوراکی که بیشترین جهش قیمت را داشته است، شاید آنچنان نیازی به محاسبات ریاضی و آماری نباشد. افزایش قیمت تخم‌مرغ در سال 96 تا مدت‌ها تیتر رسانه‌ها بود.

براساس گزارش اخیر مرکز آمار، قیمت تخم‌مرغ چیزی در حدود 42 درصد نسب به ابتدای سال افزایش قیمت داشته است. براساس همین گزارش، اقلامی مانند پیاز، برنج خارجی درجه 1، کره پاستوریزه و موز جز اقلامی هستند که جهش قیمت نسبتا زیادی نسبت به ابتدای سال داشته‌اند.

به نحوی که افزایش قیمت این اقلام به ترتیب 41.35، 33.52، 19.27 و 17.23 درصد بوده است.

تخم‌مرغ با 41.57 دارای بیشترین جهش قیمت و گوجه فرنگی با کاهش 48.80 درصد دارای کم‌ترین جهش قیمت در سال گذشته بوده‌اند. نکته جالب توجه آن است که جهش قیمت تخم‌مرغ به دغدغه مردم و تیتیر یک رسانه‌ها تبدیل شد، اما ارزانی گوجه‌فرنگی برای مردم چندان به چشم نیامد.

نکته‌ای که می‌توان آن را از منظر اقتصاد رفتاری بیشتر بررسی کرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند