گران‌ترین جاده ایران با کمترین امکانات!

گران‌ترین جاده ایران با کمترین امکانات!
به گواه بیشتر کارشناسان مسیری که از شهرستان آران و بیدگل به مرنجاب منتهی می شود جزو هیچ کدام از انواع راه‌ها نیست و به گفته دادستان آران و بیدگل هیچ‌کس مسئولیت اتفاقات آن را قبول نمی‌کند، با این‌حال بیشترین قیمت ورودی جاده‌ای کشور را دریافت می‌کند، اما از کمترین امکانات اولیه برخوردار است!

کویر مرکزی ایران و در راس هرم آن منطقه مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل واقع شده و این کویر بکر ایران به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاص از گونه‌های نادر جانوری و زیست‌محیطی بهره‌مند است که سالیانه گردشگران و دانش‌پژوهان بسیاری را برای تفریح و کارهای علمی به سوی خود می‌کشد و در کنار آن با داشتن میراث گرانبهای دریاچه نمک و آثار با ارزش باستانی و تاریخی یادگار روزگاران کهن این مرز پر گهر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بنابر مشاهدات عینی و کارشناسی اساتید حوزه گردشگری و میراثی سالیانه ده‌ها هزار نفر توریست و گردشگر خارجی از این کویر بکر و زیبا دیدن می‌کنند و ساعاتی را به خلوت در ریگزارها و رمل‌های این منطقه سپری می‌کنند.

با وجود استقبال خوب از سوی گردشگران داخلی و خارجی نداشتن کوچکترین امکانات، زیر ساخت‌های نامناسب و عدم استفاده صحیح از این طبیعت چطور می‌توان انتظار داشت که گردشگری که وارد این منطقه می‌شود مبلغ گزافی بپردازد و در قبال آن هیچ خواسته‌ای نداشته باشد؟

راهنمایی درست و اصولی در مورد چگونگی استفاده از کویر به او داده نشود و توقع داشته باشیم کمترین آسیبی به کویر وارد شود!

در طول مسیر کمتر با خدمات پزشکی٬ امدادی و حتی بهداشتی روبرو می‌شویم. فصل گردشگری کویر از اوایل مهرماه شروع می‌شود و افراد زیادی از شهرهای ایران به خصوص اصفهان و تهران کیلومترها راه را برای تفریح و استراحت به سکوت کویر پناه می‌آورند اما زمان رسیدن به ورودی کویر با پرداخت ورودی قابل توجه با کمترین امکانات رو به رو می شوند و خستگی راه برایشان چند برابر می‌‍شود.

یک گردشگر اصفهانی در خصوص امکانات جاده منتهی به این منطقه گردشگری در آران و بیدگل می‌گوید: از قبل چیزهایی در مورد کویر شنیده بودم ولی با دیدن مرنجاب کلا دیدگاهم عوض شد و به این نتیجه رسیدم اگر درست مدیریت شود می تواند با وجود نداشتن آب و گیاه قطب گردشگری شود اما افسوس که فقط از جذب توریست و اقتصاد آن گرفتن ورودی لحاظ شده است.

خسرو نیک روان می‌افزاید: جاده اولین و مهمترین اصل برای توسعه گردشگری است. چرا باید با این طبیعت بکر خدادادی به فکر سروسامان دادن آن نبود؟ به جرات به شما قول می‌دهم اگر این جاده به همین شکل بماند تا چند سال دیگر کسی سراغ مرنجاب نخواهد آمد! زیرا بسیار خسته کننده و زجر آور است که یک مسیر طولانی را با وجود ناهمواری های زیاد رانندگی کرد.

کیوان گیرانی، که از ارومیه به مرنجاب آمده در این خصوص می‌گوید: به طبیعت و به خصوص بیابان و کویر علاقه خاصی دارم و بیشتر کویرهای ایران را رفته ام اما مرنجاب با همه فرق دارد.

وی اضافه می‌کند: گمان می‌کردم که این جاده حداقل برای خودروسواران جالب باشد اما کمتر به جاده شبیه است و بیشتر برای پیاده روی مناسب است! متاسفانه امکانات آن جالب توجه نیست و با وجود مبلغ بالای ورودی باید خدمات بیشتری ارایه شود.

سعید شعبانی، گردشگر اهل ورامین است که از رانندگی در جاده مرنجاب گلایه دارد و می‌گوید: باید اعلام کنند که برای رانندگی در این مسیر پراید ماشین مناسبی نیست! انتظار می‌رود که راهنمایان و لیدرها در ورودی درخصوص شرایط جاده و رانندگی در آن توضیح دهند.

محسن یارمحمدیان، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در مورد ساماندهی و آبادانی کویر مرنجاب معتقد است این کار بدون همکاری انجمن‌های مردمی و همکاری مسئولان منطقه کار سختی است.

وی درخصوص مشکلات پیش روی کویر، تصریح می‌کند: امید داریم مردم برای رشد گردشگری به مسئولان کمک کنند و بدون شک برای فرهنگ‌سازی به کمک سمن‌ها نیاز داریم تا مرنجاب جایگاه واقعی خود را به دست آورد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی اصفهان گفت: برای شروع هر کاری مقدماتی نیاز است و مقدمه گردشگری آماده کردن زیرساخت‌ها است که در آینده ای نزدیک به این مهم خواهیم رسید باید در کنار هم برای آبادانی کشور تلاش کنیم.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند