گران‌ترین فلز دنیا گران‌تر می‌شود

گران‌ترین فلز دنیا گران‌تر می‌شود

گران‌قیمت‌ترین فلز ارزشمند دنیا با کاهش فعالیت‌های معدنی در آفریقای جنوبی که خطر کمبود عرضه را ایجاد کرده است، به زودی گران‌تر خواهد شد.

رودیوم که محصول جانبی معدنکاری پلاتین است، در بخش مواد شیمیایی و از سوی صنعت خودروسازی در مبدل‌های کاتالیزور مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارزش این فلز از ابتدای سال ۲۰۱۷ بیش از سه برابر افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز،این عنصر نقره‌ای- سفید که نام آن از واژه یونانی برای گل سرخ گرفته شده، ممکن است افزایش قیمت بیشتری پیدا کند، زیرا تولید آن به دلیل مشکلات صنعت معدنکاری پلاتین آفریقای جنوبی کمتر شده است. با توجه به این‌که هیچ معدن اصلی برای تولید رودیوم وجود ندارد، عرضه این عنصر کاهش خواهد یافت، زیرا شرکت‌های ایمپالا پلاتینیوم هولدینگز و لونمین، تونل‌های غیرسودآور را برای کنار آمدن با قیمت‌های پایین پلاتین تعطیل کرده اند.

به گفته تحلیلگران، تقاضای باثبات و کاهش عرضه در بازار رودیوم به منزله یک جهش قیمت دیگر است. با محدود شدن تولید معدنکاران آفریقای جنوبی، تولید رودیوم کاهش پیدا خواهد کرد و باعث می‌شود قیمت‌ها افزایش بیشتری پیدا کند. این اتفاق روند یک دهه گذشته بازار رودیوم که قیمت‌ها پس از پنج سال کمبود عرضه به بالای ۱۰ هزار دلار در هر اونس صعود کردند را تکرار می‌کند.

رودیوم که می‌تواند در برابر حرارت بالا مقاومت کند و در حذف اکسید نیتروژن از اگزوز خودرو عملکرد بهتری نسبت به سایر فلزات گروه پلاتین دارد در حال حاضر ۲۳۵۰ دلار در هر اونس معامله می‌شود که بالاترین قیمت در هفت سال گذشته است.

تحلیلگران پیش‌بینی کردند این فلز در آینده نزدیک ممکن است تا مرز ۳۰۰۰ دلار در هر اونس صعود کند.

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند