کارنامه بازار سرمایه در روز 23 بهمن ماه سال 1397

گروه بانکی‌ مانع رشد شاخص بورس شد / سیمانی‌ها در مرکز توجه

شاخص کل بورس با عقبگرد 495 واحدی، معاملات یکدست منفی را در گروه بانکی به نمایش گذاشت، به‌طوری که نمادهای وبصادر، وبملت بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل و ارزش بازار سهام امروز داشتند. احتمال اخذ مجوز افزایش نرخ محصولات سیمانی موجب شد معاملات این گروه‌ها پررونق و در دامنه مثبت قرار بگیرد.
گروه بانکی‌ مانع رشد شاخص بورس شد / سیمانی‌ها در مرکز توجه

بازار سهام در دومین روز معاملاتی این هفته با افت مواجه شد.

شاخص کل بورس که در ساعات ابتدایی از آغاز بازار با رشد همراه شد و تا سطح ۱۵۸ و ۵۵۰ نیز پیش رفته بود، در نهایت با افت ۴۹۵ واحدی به کار خود پایان داد و در سطح ۱۵۷ هزار و ۹۷۲ واحد قرار گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، در طول جریان معاملات امروز، ۲۳ بهمن ماه سال ۱۳۹۷، بیش از ۱۳۴ هزار معامله به ارزش ۳۵۶ میلیارد تومان انجام شد و ارزش بازار سهام تا سطح ۶۰۲ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

برترین گروه‌های صنعتی امروز گروه‌های بانکی و شیمیایی بودند که بیشترین ارزش معاملات امروز را در اختیار داشتند.

گروه بانکی با معاملاتی به ارزش ۴٫۲ میلیارد تومان در صدر قرار گرفت.

شاخص بورس در ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

پربازده‌ترین گروه‌های صنعتی در بازار امروز بورس زغال‌سنگ، محصولات کاغذی و سیمان و زیان‌ده‌ترین آن‌ها محصولات چوبی بودند.

شاخص بورس در ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای کگل، کچاد و شخارک و بیشترین تاثیر منفی را نمادهای وبصادر، وبملت و فملی بر شاخص کل و ارزش بازار سهام امروز داشتند.

همچنین در میان نمادهای بورسی بیشترین تقاضا معادل ۷٫۶ میلیارد تومان متعلق به نماد وپترو و بیشترین عرضه نیز با ۳٫۱ میلیارد تومان مربوط به نماد کیان بود.

شاخص بورس در ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

همچنین شاخص کل بازار فرابورس با رشد ۱٫۱۸ یک واحدی در سطح ۱۹۳۴ واحد قرار گرفت که نماد میدکو و مارون بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای ذوب و دی بیشترین تاثیر منفی را بر روی ارزش این بازار داشته‌اند.

واکاوی اتفاقات امروز بورس

به نظر می‌رسد التهابات بازار سرمایه ناشی از مسائل سیاسی بوده و هنوز ترس سهام‌دارن از آینده از بین نرفته است.

پس از کم‌رمقی بازار سهام در روز یکشنبه، شاخص امروز هم نتوانست هیجانی به بازار دهد و تنها گروه‌های کوچک و تک‌سهم‌ها معاملات سبزی داشتند.

احتمال اخذ مجوز افزایش نرخ محصولات سیمانی موجب شد معاملات شرکت‌های سیمانی پررونق و در دامنه مثبت قرار بگیرد.

در گروه زراعت، معاملاتی متعادل و مثبت در جریان بود، به‌طوری که نمادهای زدشت و زبینا با افزایش تقاضا در سقف قیمت روزانه خود با صف خرید همراه شدند. این در حالی است که از این گروه، ۲۰ درصد از سهام شرکتی دیگر به نام کشت و دامداری فکا با دامنه قیمتی ۸۲۰۰ تا ۸۳۰۰ ریال در فرابورس عرضه خواهد شد.

در گروه بانکی، تمام معاملات یکدست در محدوده منفی قرار داشت و در برخی از نمادها از جمله دی و وپست صف فروش تشکیل شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز