موضوعات داغ:
جبل‌الطارق:

اگر «گریس ۱» آماده است، می‌تواند منطقه را ترک کند

اگر «گریس ۱» آماده است، می‌تواند منطقه را ترک کند

وزیر ارشد دولت محلی جبل‌الطارق اعلام کرد: اگر نفتکش «گریس ۱» آماده است، می‌تواند این منطقه را تَرک کند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اسپوتنیک، «فابیان پیکاردو» (Fabian Picardo) وزیر ارشد دولت محلی جبل‌الطارق امروز جمعه اعلام کرد که در صورت آمادگی «گریس ۱»، نفتکش مذکور می تواند این منطقه را تَرک کند.

وزیر ارشد دولت محلی جبل‌الطارق در این خصوص گفت: دیوان عالی جبل‌الطارق پس از آزادی گریس ۱، هرگونه اقدام آمریکا با هدف جلوگیری از خروج گریس ۱ از این منطقه را بررسی می‌ کند و لذا این موضوع در صورت مطرح شدن به رأی دادگاه عالی جبل‌الطارق بستگی دارد. بنابراین، تنها دادگاه می تواند در این خصوص تصمیم گیری کند.

لازم به ذکر است دادگاه عالی جبل الطارق سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان حکم به آزادی نفتکش ایرانی «گریس ۱» داد.

آزادی نفتکش ایرانی گریس -۱ در جبل الطارق پس از آن صورت گرفت که برخی مقامات محلی این منطقه از مخالفت آمریکا با آزادسازی این نفتکش خبر داده بودند و یک مقام رسمی جبل الطارق گفته بود که واشنگتن خواستار توقیف و مصادره نفتکش ایرانی گریس-۱ به نفع آمریکاست.

با این حال «آنتونی دادلی» قاضی دیوان عالی جبل طارق به رسانه‌ها اعلام کرده که درخواستی از سوی آمریکا به او نرسیده است.

به گفته قاضی دادلی، آزادسازی نفتکش ایرانی گریس-۱ با استناد به شواهد و مدارک موجود صورت گرفته است.

روز گذشته نیز روزنامه سان انگلیس به نقل از منابع نزدیک به رئیس دولت محلی جبل‌الطارق، اعلام کرده بود که نفتکش گریس-۱ آزاد خواهد شد و دولت محلی خواستار تمدید دوباره حکم توقیف این ابرنفتکش نیست.

تنها چند ساعت پیش از آزادسازی نفتکش ایرانی، مقامات دولتی جبل الطارق با آزادی ۳ نفر از کارکنان و کاپیتان نفتکش ایرانی گریس-۱ موافقت کرده بودند و دادگاه عالی جبل الطارق این افراد را بی گناه شناخته و حکم به آزادی آنها داده بود.

نیروهای ویژه ارتش انگلیس یک ماه و نیم پیش به این نفتکش که حامل بیش از ۲ میلیون بشکه نفت ایران است، یورش برده و آن را توقیف کردند.

لندن مدعی بود که قصد داشته از نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه جلوگیری کند!

جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه ایران الزامی برای اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا ندارد و مقصد محموله هم سوریه نبوده، تأکید کرده است که اقدام انگلیس نقض مقررات بین‌المللی است.

لازم به ذکر است قوانین اتحادیه اروپا جنبه درون اتحادیه ای دارد و قابلیت اطلاق به خارج از اتحادیه را ندارد.

منبع: مهر 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند