گزارش بانک جهانی از وضعیت فقر در دنیا

گزارش بانک جهانی از وضعیت فقر در دنیا

بانک جهانی ضمن اشاره به پیشرفت‌هایی که در زمینه کاهش فقر صورت گرفته، اعلام کرد همچنان تعداد افراد فقیر در دنیا بالا است و تقریبا نیمی از مردم دنیا کمتر از ۵٫۵ دلار در روز درآمد دارند.

بانک جهانی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که با وجود پیشرفت‌ها در کاهش فقر شدید، همچنان تعداد افراد فقیر در سراسر جهان به طرز غیر قابل قبولی بالا است که نشان می دهد میلیاردها نفر هنوز برای تامین نیازهای اساسی خود به شدت تقلا می کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این گزارش آمده که تقریبا نیم از جمعیت جهان با کمتر از ۵.۵۰ دلار در روز امرار معاش می کنند و سهم فقرا در اقتصادهای ثروتمندتر رو به افزایش است. مجموع افرادی که در فقیر هستند بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۶۸ میلیون نفر کاهش پیدا کرده که این رقم تقریبا معادل جمعیت تایلند یا بریتانیا است.

این مطالعه نشان می دهد که فقر جهانی با درآمد روزانه ۵.۵۰ دلار از رقم ۶۷ درصد بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ میلادی به ۴۶ درصد کاهش پیدا کرده است. ماه گذشته میلادی بانک جهانی اعلام کرد که فقر شدید در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.

بر اساس این گزارش، ثمره رشد اقتصادی آن بوده که بصورت نابرابر در کشورها و مناطق جهان تقیسم شده است. این نشان می‌دهد که فقر منطقه ساحرای آفریقا را در برگرفته و ۸۴.۵ درصد جمعیت این ناحیه روزانه دارای درآمدی کمتر از ۵.۵۰ دلار هستند.

بانک جهانی اعلام کرد که روند فعلی می‌تواند چشم انداز آینده که کاهش فقر شدید به کمتر از ۳ درصد از جمعیت جهان است را دست نیافتنی کند. ضمن اینکه فقر شدید در حال محصور کردن تعدادی از کشورها است؛ ضمن اینکه سرعت کاهش فقر بزودی به طرز قابل توجهی روند نزولی به خود خواهد گرفت.

 

منبع: ایبنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند