گزارش میدانی تجارت‌نیوز از نمایندگی‌های خودرو

صف‌هایی که برخلاف انتظار شلوغ نشدند/استرس مردم از عدم به موقع تحویل خودرو

صف‌هایی که برخلاف انتظار شلوغ نشدند/استرس مردم از عدم به موقع تحویل خودرو
یک خانواده گروه خودروسازی ایران قرار است 53 هزار دستگاه خودرو را به روش اینترنتی پیش فروش کنند. تحویل خودرو پس از یک سال براساس شرایط جدید اقتصادی تنظیم خواهد شد. برخی خریداران می‌گویند با طلبی که قطعه‌سازان از خودرویی‌ها دارند ابهام بزرگی از زمان دقیق تحویل خودرو ایجاد شده است.

به‌گزارش تجارت‌نیوز، ثبت نام اینترنتی ایران خودرو امروز درحالی آغاز شد که ثبت نام‌کنندگان حضوری در نمایندگی‌ها کمتر به چشم می‌خورد. این خانواده بزرگ خودروسازی قصد دارد ۵۳ هزار دستگاه خودرو را به صورت اینترنتی پیش فروش کند. هدف از اجرای آن طبق گفته متولیان صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان نهایی و مدیریت بازار است.

نمایندگی‌های در سطح شهر تهران چندان شلوغ نیستند. صندلی‌های متقاضیان خلوت و مسئولان نمایندگی‌ها سرگردان از نبود تقاضا هستند. از طرفی هم برخی از این مسئولان نمایندگی‌ها در تکاپوی آن بودند تا بتوانند به اقوام دور و نزدیک خبر پیش فروش خودروهای ایرانی را اطلاع‌رسانی کنند تا کسانی که قصد خرید ندارند از کد ملی آنها برای ثبت نام شرکت بهره بگیرند.

این‌بار وجه تمایز پیش فروش از سوی گروه یکی از خانواده‌های گروه خودروسازی رده و تقسیم‌بندی متقاضیان بود. یعنی در نخستین روز تنها کسانی می‌توانستند خودروهای مورد نظر خود را از این شرکت پیش خرید کنند که شماره آخر کد ملی آنها با رقم یک شروع شده است. در این میان افراد یا خانواده‌هایی بودند که برای انجام پیش خرید خودرو از کدملی دیگر اعضای خانواده استفاده کردند تا بتوانند تقاضای خود را در این بخش زودتر انجام دهند.

براساس اطلاعیه‌ها ارایه شده از سوی خانواده خودروسازی ایران پیش فروش مذکور به صورت اینترنتی اجرا شده و طی شش روز عملیاتی می‌شود. در این باره یک مدیر شرکت نمایندگی در غرب تهران درباره شرایط فعلی قیمت‌ها به تجارت‌نیوز می‌گوید: با توجه به رده‌بندی کدهای شناسایی ملی و فروش اینترنتی، متقاضیان کمتر به طور حضوری ثبت نام کرده‌اند و بنابراین صف خریدی تشکیل نشده است. اما آن‌طور که گروه خودروسازی ایران خودرو اعلام کرده متقاضیان به زودی نمی‌توانند خودروهای مورد نظر خود را تحویل گیرند.

او می‌افزاید: در گذشته هم این گروه خودروسازی حق انتخاب خودرو را از مردم گرفته بود و قرار شده که افراد تنها وجه مالی خود را واریز کنند و براساس منابع مالی و میزان موجودی انبارها خودروسازان نیز خودروها را به مردم تحویل دهند، اما حالا دسترسی برای گزینش خودرو باز است.

این فعال بازار خودرو در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه آیا سال‌های آتی قیمت خودروی داخلی افزایش می‌یابد یا خیر؟ اظهار می‌کند: معتقدیم مردم به جای اینکه منابع ریالی خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند تا سودی به دستشان برسد بهتر است که برای سودآوری سرمایه‌گذاری امن‌تری را داشته باشند. مثلا منابع مالی خود را به سرمایه‌هایی همچون خرید خانه یا خودرو سوق دهند؛ چرا که با این افزایش حجم تورم بی‌شک قیمت‌ها را در آینده افزایش خواهد داد.

او تصریح می‌کند:در حال حاضر این خانواده گروه خودروسازی اعلام کرده افرادی که قصد پیش خرید دارند باید بخشی از منابع را موعد ثبت نام و بخش دیگری را سال آینده براساس نرخ روز در بازار خودرو واریز کنند.

استرس مردم از عدم به موقع تحویل خودرو

عقربه‌های ساعت نیمه‌ظهر را نشان می‌دهد. بخشی از نمایندگی‌ها نیز در خیابان‌های شلوغ سطح شهر میزبان متقاضیانی است که به طور حضوری برای انجام ثبت نام آمده‌اند. یکی از متقاضیان درباره افزایش دوباره قیمت‌ها به تجارت‌نیوز می‌گوید: تجربه‌های تلخ نشان داده که قیمت هر کالایی در ایران افزایش یابد در طول سالیان بعد هرگز روند کاهشی به خود نمی‌گیرد. تصمیم گرفتیم وجه نقد را به سرمایه تبدیل کنیم.

او می‌افزاید: با روند افزایشی قیمت خودرو در بازار آزاد بازگشت قیمت‌ها به دوران سالیان قبل دور از انتظار است. با آنکه براساس اعلام فراخوان یکی از شرکت‌های گروه خودروسازی قیمت خودرو‌ها نامعلوم بود اما تصمیم گرفتیم که برای خرید خودروی مورد نظر به نمایندگی مراجعه کنیم تا بتوانیم اقدامات ثبت نام را انجام دهیم.

این خریدار در بخش دیگر سخنانش از واهمه مردم درباره عدم تحویل به‌موقع سخن می‌گوید. او اظهار می‌کند: با آنکه از شرایط گروه‌های خودروسازی ایران کاملا با خبریم اما عمده‌ترین نگرانی‌مان این است که با واریز منابع نقدی چه زمانی خودروهای مورد نظر را دریافت خواهیم کرد؛ چرا که امروز اغلب رسانه از طلب قطعه‌سازان سخن به میان می‌آورند و همین موضوع‌ها نگرانی و دلهره‌های ما را بیشتر می‌کند.

در یکی دیگر از نمایندگی‌های واقع در خیابان ستارخان تهران هم وضعیت همین طور است. یکی از متولیان نمایندگی خودرو درباره علت خلوتی می‌گوید: قیمت‌هایی که گروه‌های خودروسازی قرار است برای خودروهای پیش فروش شده اعمال کنند چنین قیمت‌هایی در بازار خودروی آزاد هم وجود دارد. بنابراین مردم خودشان را معطل نمی‌کنند و اگر قصد خرید داشته باشند نیاز خود را در بازار آزاد تهیه خواهند کرد.

او می‌افزاید: دو خانواده بزرگ خودروسازی ایران با کمبود قطعه مواجه هستند امیدواریم که خودروهای پیش فروش شده را به موقع تحویل دهند و در این شرایط مردم رابدبین‌تر از این نکنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند