موضوعات داغ:
سفیر ایران در روسیه خبر داد:

گفت‌وگوی بانک‌های مرکزی ایران و روسیه برای استفاده از ارز ملی

گفت‌وگوی بانک‌های مرکزی ایران و روسیه برای استفاده از ارز ملی

سفیر کشورمان در روسیه گفت: استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین ایران و روسیه قابل اجراست و هم‌اکنون هم بیش از ۲۰ درصد از تجارت ما با ارزهای ملی صورت می‌گیرد.

سفیر کشورمان در روسیه گفت: اتحادیه اروپا با حمایت سیاسی خود از برجام و اجرای سیاست مستقل نشان داد که می‌خواهد برجام را حفظ کند. ایران انتظار گام‌های واقعی از اروپا دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی سنایی، سفیر کشورمان در روسیه در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ اظهار داشت: آمریکا با نقض قوانین بین‌المللی از برجام خارج شد و چنان تبلیغ کرد که ایران دچار فاجعه خواهد شد اما برعکس در ماه جاری میلادی، ریال سقوط نکرد.

وی افزود: ایران به تازگی تحریم نشده بلکه ۴۰ سال است که با تحریم‌های آمریکا مواجه است و هرچند که تحریم واقعا خوشایند نیست اما می‌توان اقتصاد ملی را در چنین شرایطی تقویت کرد.

سنایی تصریح کرد: وابستگی ایران به درآمدهای نفتی به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است و سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران هم قابل اجرا نبود.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا با حمایت سیاسی خود از برجام و اجرای سیاست مستقل نشان داد که می‌خواهد برجام را حفظ کند. ایران انتظار گام‌های واقعی از اروپا دارد و آنها نیز می‌گویند به زودی سازوکاری که طراحی کرده‌اند کار می‌کند.

سنایی تصریح کرد: این مکانیسم نه فقط برای حفظ برجام مهم است بلکه برای کشورهای اروپایی به منظور کاهش وابستگی به آمریکا اهمیت دارد.

وی گفت: برای ادامه برجام گام‌های عملی اتحادیه اروپا بسیار مهم است چون ایران تا زمانی در برجام خواهد ماند که ببیند از آن منفعت می‌برد و بقیه کشورهای عضو برجام به تعهدات خود عمل می‌کنند.

سنایی اظهار داشت: نقش روسیه و چین هم در حفظ برجام کمتر نیست. رئیس‌جمهوری روسیه همواره از برجام حمایت کرده و روسیه همیشه موضع خود در حمایت از این توافق بین‌المللی را آشکار اعلام کرده است.

وی گفت: استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین ایران و روسیه قابل اجراست و هم‌اکنون هم بیش از ۲۰ درصد از تجارت ما با ارزهای ملی صورت می‌گیرد و گفتگوها بین بانک‌های مرکزی دو کشور برای استفاده از ارز ملی جریان دارد.

سفیر کشورمان در روسیه تاکید کرد: پتانسیل‌های بزرگی بین دو کشور وجود دارد و روسای جمهوری و وزیران دو کشور بر روی این مساله کار می‌کنند و توافقنامه ها و اسناد لازم برای روابط تجاری خوب و گسترده بین دو کشور امضا شده است.

سنایی افزود: یکی از آخرین گام‌ها، امضای توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است، این توافقنامه مراحل تصویب را در ایران می‌گذراند و با اجرای آن روابط اقتصادی بیش از پیش گسترش می‌یابد.

وی اضافه کرد: آمریکا وقتی از اقدامات خود نتیجه نمی‌گیرد، به دنبال مسئول و مقصر خارجی می‌رود در حالیکه فعالیت‌های ایران در منطقه برای مبارزه با تروریسم متمرکز است و حضور ایران در هر نقطه‌ای قانونی است و با دعوت کشور مقابل صورت می‌گیرد.

سنایی اظهار داشت: در کنار تقویت اقتصاد ملی در این شرایط، سیاست دیگر ما گسترش همکاری ها با کشورهای همسایه و مشرق زمین است و در این راستا همکاری با سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا توسعه می‌یابد.

 

منبع: ایلنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند