گمرک در تایید خبر تخلف اطلاعیه‌ای منتشر کرد

گمرک در تایید خبر تخلف اطلاعیه‌ای منتشر کرد

روابط عمومی گمرک ایران با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید تخلف در گمرک تهران، به ارائه توضیحات پیرامون این موضوع پرداخت.

در اطلاعیه صادره آمده است: مبارزه با فساد اداری و مالی به عنوان اولویت اصلی گمرک جمهوری اسلامی ایران همواره در دستور کار بوده و تعطیل بردار نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، خوشبختانه الکترونیکی شدن فرایندها در گمرک در چارچوب استقرار سامانه جامع گمرکی ضمن تقویت شفاف سازی به شکل قابل توجهی به کشف فساد کمک کرده است.

در موضوع کشف تخلفی که اخیرا رسانه‌ای شده، این پرونده تخلف از سوی دفاتر بازرسی و حراست گمرک تشکیل و با اقدامات این دفاتر نظارتی پیشگیری‌های لازم انجام گرفته است.

این پرونده با رصد اطلاعات واصله از حدود سه ماه پیش در دستور کار دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد گمرک قرار گرفت و در سریع‌ترین زمان ممکن اقدامات پیشگیرانه بعمل آمد.

در این خصوص یکی از ترخیص کاران با نیت سوء‌استفاده و دستکاری آرای کمیسیون حل اختلافات گمرکی و با جعل نامه‌های گمرک ایران نسبت به استرداد غیر‌قانونی سپرده‌های مربوط به واردکنندگان کالا و تضییع حقوق دولت اقدام کرده بود که البته با ورود به موقع واحدهای نظارتی گمرک از پرداخت و وصول من‌غیر‌حق، بخشی از وجوه استردادی در مرحله صدور چک و برخی در مرحله دریافت، جلوگیری و عمده وجوه استرداد شده نیز بالغ بر ۳۳ میلیارد تومان، به حساب گمرک عودت داده شد.

بر این اساس، و از آنجایی که اسناد و مدارک ارائه شده از سوی ذی‌نفعان با توسل به ترفندهای متقلبانه، تزویر و جعل اسناد دولتی صورت گرفته و این امر موجبات اغفال و فریب کارکنان گمرک گردیده، اعلام جرم گمرک برای برخورد قاطع با چنین اقداماتی، تحت عنوان جعل، ارائه و استفاده از اسناد مجعول در جهت استرداد غیر قانونی اضافه پرداختی حقوق ورودی در مرجع قضایی در حال رسیدگی است.

خوشبختانه با هماهنگی مراجع قضایی و پیگیری‌های مستمر گمرک، استرداد حدود ۵ میلیارد تومان از وجوه ناشی از این تخلف نیز در دادسرای مبارزه با جرائم اقتصادی در حال طی مراحل نهایی رسیدگی است.

بررسی ابعاد فنی این پرونده نشان می‌دهد که با توجه اینکه فرآیند استرداد سپرده‌های موضوع تخلفات فوق الذکر خارج از ساز و کار سامانه جامع گمرکی انجام می‌شود اما کشف سوابق این تخلف با کمک امکانات و قابلیت‌های این سامانه بدست آمده است که در این خصوص اهمیت و کارکردهای گمرک الکترونیک و سامانه‌های الکترونیکی در گمرک بیش از پیش نمایان می‌شود.

گمرک جمهوری اسلامی ایران با آسیب‌شناسی این موضوع و در راستای توسعه خدمات الکترونیکی امکان ثبت و پیگیری مکاتبات از طریق پورتال این سازمان را با هدف حذف مکاتبات کاغذی و پیشگیری از جعل و سوءاستفاده از مکاتبات در ماه‌های گذشته فراهم کرد که بر همین اساس کلیه افراد حقیقی و حقوقی برای انجام تمامی مکاتبات با کلیه دفاتر ستادی و گمرکات اجرایی در هر نقطه از کشور می‌توانند با اتصال به پورتال گمرک جمهوری اسلامی ایران به آدرس www.irica.ir مکاتبات خود را ثبت و پیگیری کنند.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند